W co inwestować w 2020? 7 spółek z giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w nowym roku
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
07 sty 2020, 06:58

7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2020 roku

W minionym 2019 roku polska giełda po raz kolejny nie dała wielu okazji do zarobku. Zarówno indeks WIG jak mWIG40 i WIG20 nie zmieniły w minionym roku wartości. Jedynym indeksem podstawowym, który wyszedł na solidny plus był sWIG80. Przed nami jednak nowy rok, w którym należy upatrywać szans i możliwości. Wyselekcjonowaliśmy 7 spółek, które wyglądają obecnie interesująco i mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów w perspektywie najbliższych kwartałów. Wyboru dokonaliśmy wśród spółek dużych i średnich i wprowadzamy je do naszego Indeksu Petard.

Zobacz także: Jak inwestować na trudnym rynku, czyli o selekcji spółek do portfela - Podcast "21% rocznie

PlayWay

Pozostawiamy akcje gamingowej spółki wśród naszych typów na kolejny rok. Stawiając na nie w 2019 roku można było zarobić 60%. Mimo, że kurs akcji jest obecnie na historycznych maksimach, to nadal wierzymy, że to nie koniec wzrostów. Po pierwsze grupa ma w planach wprowadzenie swoich największych tytułów na konsole, a sukces sprzedażowy Car Mechanic Simulator właśnie na tę platformę przełożył się na ostatni, dwudziestoprocentowy wzrost akcji. Po drugie plan premier na 2020 rok i kolejne lata prezentują się okazale i obecnie obejmuje 123 pozycje, a to nie wszystkie plany produkcyjne. Po trzecie grupa ma coraz większe możliwości crossowej sprzedaży tytułów i jest coraz bardziej rozpoznawalna jako producent oraz dystrybutor na całym świecie. Po czwarte niskobudżetowy profil produkcji gier sprawdza się do tej pory bardzo dobrze patrząc po osiąganych wynikach finansowych grupy i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Po piątek grupa systematycznie zwiększa liczbę zespołów deweloperskich, a to powinno przekładać się na ilość i jakość powstających w ramach grupy gier. Największe ryzyko jakie dostrzegamy dla PlayWay jest potencjalne osłabienie pozycji platformy sprzedażowej Steam, która jest obecnie najważniejszym kanałem sprzedaży dla grupy.

Kurs akcji PlayWay w roku 2019

Kurs akcji PlayWay w roku 2019

Zobacz także: Car Mechanic Simulator wciąż napędza wyniki PlayWay. Spółka zapowiada, że wszystkie ważne tytuły wprowadzi na konsole

CCC

Po bardzo słabym 2019 roku dla kursu akcji CCC (spadek blisko 40%), kapitalizacja grupy spadła do ok. 4,7 mld zł. Od historycznych maksimów dwa lata temu jest to spadek już o blisko 65%. Rok 2020 powinien przynieść już odreagowanie po tak głębokiej przecenie. Grupa po serii przejęć, w tym nierentownych Karl Voegele i Gino Rossi, miała już kilka kwartałów do przeprowadzenia procesów optymalizacyjnych. Ich efekty powinny być już widoczne w tym roku. Zarząd niedawno zapowiedział koncentrację na dalszych procesach optymalizacyjnych (w tym przede wszystkim w zakresie kosztów), zwiększaniu zyskowności, kontynuacji rozwoju sprzedaży w kanale internetowym. Mimo słabego 2019 roku pod względem zyskowności, poziom sprzedaży grupy systematycznie rósł, a zależna spółka eobuwie.pl umacniała swoją i tak już silną pozycję w regionie. Już niedługo CCC zaprezentuje nową strategię rozwoju, która pokaże w których kierunkach zamierza się dalej rozwijać.

Kurs akcji CCC w 2019 roku

Kurs akcji CCC w 2019 roku

Zobacz także: Po okresie robienia masy, czas na rzeźbę. Oto 10 najważniejszych deklaracji przedstawicieli CCC, które mogą zakończyć trend spadkowy na akcjach

R22

Kurs akcji R22 w ostatnich dniach osiągnął swojej historyczne maksima. Opublikowane niedawno wyniki finansowe za I kw. nowego roku obrotowego 2019/2020 pozytywnie zaskoczyły. Grupa systematycznie zwiększa generowane przychody oraz swoją zyskowność. Atutem i charakterystyczną cechą grupy są wysokie przepływy finansowe z działalności operacyjnej. R22 kontynuuje strategię rozwoju poprzez akwizycje (co nie powinno się zmienić) i rozwój operacyjny. W 2020 roku można spodziewać się dalszych procesów optymalizacji oferty, wdrażania nowych usług, integrację spółek rumuńskich czy zwiększenia efektów cross-sellingu. Grupa R22 ma coraz mocniejszą pozycję w regionie i nie można wykluczyć, że może być kiedyś celem przejęcia przez globalnego gracza.

Kurs akcji R22 w 2019 roku

Kurs akcji R22 w 2019 roku

Zobacz także: R22 notuje mocny wzrost przychodów z akwizycji i rozwoju organicznego, a kurs akcji atakuje historyczne szczyty

VIGO System

Vigo System zajmuje się produkcją innowacyjnych detektorów podczerwieni i jest jedną z niewielu firm z GPW, która należy do światowej czołówki w swojej branży na świecie. Atutem spółki oprócz innowacyjności, jest wysoka rentowność działalności. Dla przykładu w III kw. 2019 r. na poziomie zysku brutto na sprzedaży wyniosła 64%, a na poziomie netto 31%. Bodźcem dla wzrostów akcji w perspektywie 2020 roku, powinno być uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego, który znacząco zwiększy moce wytwórcze, a to powinno przełożyć się na skokowy wzrost przychodów i zysków spółki. Warto też dodać, że Vigo System prowadzi dużą liczbę projektów badawczych, które mogą zaowocować nowymi, innowacyjnymi produktami w ofercie spółki na kolejne lata, a ich finansowanie pochodzi w dużej części z dofinansowań NCBiR. Nie boimy się faktu, że akcje Vigo System są obecnie notowane na swoich historycznych maksimach. Rozwój spółki śledzimy od pewnego czasu regularnie, a ostatni 30-procentowy wzrost kursu akcji był głównie efektem bardzo dobrych wyników finansowych za III kw. 2019 r.

Kurs akcji Vigo System w 2019

Vigo Systems

Zobacz także: Fundamenty i Spekulacja (FiS): Vigo System w liczbach [PREMIUM]

Celon Pharma

Celon Pharma to spółka biotechnologiczna z polskiej giełdy, która może się pochwalić najszerszym portfolio prowadzonych badań na innowacyjnymi lekami w wielu wskazaniach oraz generykami plus. W tej chwili posiada cząsteczki w fazie przedklinicznej jak i w pierwszej fazie badań klinicznych. Mowa chociażby o potencjalny leku opartym o inhibitor PDE10A, rozwijanym w leczeniu zaburzeń psychotycznych (szczególnie schizofrenii) i chorobie Huntingtona czy inhibitorze kinaz FGFR w terapii nowotworów. Kluczowy projekt Celon Pharma to obecnie repozycjonowanie powszechnie znanego środka jakim jest ketamina w nowym zastosowaniu czyli leczeniu dwubiegunowej depresji lekoopornej. W tej chwili Esketamina znajduje się już w drugiej fali badań klinicznych,a spółka intensywnie poszukuje partnera do komercjalizacji tego projektu. Zakładamy, że w tym roku spółce uda się podpisać umowę komercjalizacyjną na ten projekt i będzie to rekordowa umowa w historii polskiej biotechnologii. Oprócz tego Celon Pharma dynamicznie rozwija eksport swojego leku na astmę Salmex rejestrując go na kolejnych rynkach, którego sprzedaż w 2020 roku powinna znowu rosnąć.

Kurs akcji Celon Pharma w 2019

Celon Pharma

KRUK

Ostatnie trzy lata przyniosły solidną przecenę na akcjach największej polskiej spółki windykacyjnej. Ostatecznie jednak 2019 rok Kruk kończy neutralnie. Spółce udało się skutecznie powrócić na rynek długu i uplasować kilka emisji obligacji oraz wygrać kilka przetargów na portfele wierzytelności w Polsce. Wygląda na to, że dwa lata po aferze Getback rynek windykacyjny znowu może się ożywić i kto ma na tym nie skorzystać najmocniej jak nie lider. Ponadto w 2019 roku Kruk zbudował sobie nowy przyczółek biznesowy w postaci serwisu pożyczkowego WONGA. Rosnąca od 2020 roku dynamicznie płaca minimalna w Polsce to kolejny czynnik, który powinien sprzyjać biznesowi spółki.

Kurs akcji KRUK w 2019

Kurs akcji KRUK w 2019

Ryvu Therapeutics

Ryvu Therapeutics to polska spółka biotechnologiczna skoncentrowana na pracach badawczych nad innowacyjnymi lekami onkologicznymi. To jedyna spółka z tego sektora na GPW, której udało się do tej pory skomercjalizować innowacyjny projekt. W 2017 roku polska spółka podpisała umowę z włoską firmą farmaceutyczną Mennarini na komercjalizację cząsteczki znajdującej się w pierwszej fazie klinicznej SEL24. Cała umowa opiewa w sumie na około 380 mln zł i w przypadku dalszych postępów projektu Ryvu może otrzymywać kolejne kamienie milowe. Wcześniej Ryvu Therapeutics podpisywało umowy w obszarze innowacji z takimi firmami jak H3, Merc czy Felicitex. W 2020 roku Ryvu Therapeutics wejdzie w kluczową fazę realizacji strategii zaplanowanej na lata 2017 – 2021. Pod koniec 2019 roku spółka wprowadziła do pierwszej fazy klinicznej swoją drugą cząsteczkę SEL120, która jest jednym z ważniejszych elementów tej strategii. Według założeń projekt ma być komercjalizowany w 2 fazie klinicznej badań. Liczymy, że szybkie postępy badań klinicznych nad SEL120 oraz ewentualne postępy w SEL24 wraz z szerokim portfolio projektów na wcześniejszym etapie daje duże szanse na kolejne wpływy z umowy komercjalizacyjnej w 2020 roku. Dodatkowo pozytywnie w nadchodzącym roku mogą zaskakiwać spółka zależna od Ryvu Therapeutics czyli Nodthera.

Kurs akcji Ryvu Therapeutics w 2019

Kurs akcji Ryvu Therapeutics w 2019

Poznaliście nasze inwestycyjne typy na 2020 rok. Pamiętajcie jednak, że nieodłącznym elementem skutecznego inwestowania w akcje jest m.in. stała obserwacja tego, co dzieje się w spółkach, a także na całym rynku giełdowym. Wszystkie najważniejsze wydarzenia w zaprezentowanych spółkach, ale też w wielu innych, omawiamy i komentujemy na łamach naszego serwisu, a także w cotygodniowych odcinkach Podcastu 21% rocznie extra. Zapraszamy do regularnego czytania i słuchania.

Zobacz także: 7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2019 roku

Już 7 stycznia startuje nabór do Strefy Inwestorów. Dołącz do nas!

Nabór do Strefy Inwestorów

Już 7 stycznia 2020 r. otwieramy nabór do Strefy Inwestorów. To jedyny moment, w którym do społeczności inwestorów mogą dołączyć nowe osoby, a byli użytkownicy wznowić członkostwo. W tym roku dla wszystkich dotychczasowych i nowych abonentów Strefy Inwestorów przygotowaliśmy szereg praktycznych i wartościowych bonusów - o szczegółach można dowiedzieć się z wideo. Kolejne informacje będziemy też przekazywać wkrótce.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost