Dywidenda z Atal będzie w 2024 roku rekordowa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 mar 2024, 14:01

Dywidenda z Atal będzie w 2024 roku rekordowa. Zarząd zarekomendował ile zysku chce wypłacić akcjonariuszom

Po raz kolejny z rzędu Atal, jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce, rekomenduje podział zysków w postaci dywidendy. Według wskazań zarządu dywidenda w tym roku, pod względem nominalnym, będzie rekordowa. Do akcjonariuszy trafi 259 mln zł zysku, co przekłada się na 6 zł za akcję.

Zarząd Atala wydał rekomendację, na której podstawie proponuje walnemu zgromadzeniu podział zysków wypracowanych w 2023 r. Na dywidendę zostanie przeznaczone aż 76% zysku, czyli 259,3 mln zł. Przekłada się to na wypłatę 6 zł na każdą akcję, co, przy obecnym, kursie akcji – mimo jego wzrostu - daje atrakcyjną stopę dywidendy w wysokości 10%.

Zobacz także: 6 spółek z bardzo wysoką dywidendą powyżej 10%. Wiosenne zapowiedzi dywidend

Propozycja zostanie przedstawiona do zaopiniowania radzie nadzorczej, a następnie
skierowana zostanie do zatwierdzenia przez zwyczajne walne zgromadzenie. Nie zostały podane propozycje daty dywidendy i daty wypłaty gotówki.
 

Dywidenda Atal 2024

źródło: prezentacja inwestorska Atal za Q4 2024

Ponad miliard w postaci dywidendy

Tegoroczną propozycją Atal wkracza do grona spółek, które wypłaciły już ponad 1 mld zł w postaci dywidendy. Deweloper wypłaca zyski od 2016 r. czyli od debiutu na GPW, z jedyną przerwą w ciężkim i niestabilnym 2020 r.

Zaproponowana dywidenda w wysokości 6 zł jest ponownie największą wypłaconą do tej pory. Spółka w zeszłym roku wypłaciła 5 zł na akcję, a rok wcześniej porównywalną dywidendę także w wysokości 6 zł.
 

Atal, kurs akcji od początku 2022 roku

Atal kurs akcji


Nominalnie jednak, obecna dywidenda jest najwyższa w historii. Jeśli byśmy dodali wszystkie wypłaty od 2016 r. do dziś, otrzymalibyśmy sumę około 950 mln zł. Tym samym z właśnie zaproponowaną wypłatą w wysokości 259,3 mln zł, spółka przekracza 1 mld zł przekazów gotówki do akcjonariuszy (dokładnie: 1,209 mld zł).

Czyli w formie dywidendy akcjonariusze posiadający spółkę od debiutu w portfelu otrzymali już średnio 35,26 zł na każdą akcję. Zdecydowanie więcej niż wynosiła cena za akcję w IPO (21,60 zł).
 

Atal dywidendy

Zobacz także: Atal: dane finansowe, notowania, dywidendy, rekomendacje w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost