Zagraniczne instytucje nie odpuszczają
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
29 maj 2024, 15:33

Zagraniczne instytucje nie odpuszczają. Piąty fundusz gra na spadki cen akcji CD Projekt

W rejestrze krótkiej sprzedaży Komisji Nadzoru Finansowego ujawnił się kolejny podmiot spodziewający się spadku notowań studia. Walory CD Projekt shortuje obecnie pięć funduszy.

Verition Advisors ujawniło się w rejestrze KNF z pozycją dotyczącą ponad 0,5 proc. akcji studia. Transakcja została zawarta w dzień publikacji wyników za I kw. CD Projektu, które okazały się być lepsze od oczekiwań specjalistów.

Zobacz także: Morgan Stanley obniża rekomendację dla akcji CD Projektu. Inwestorzy rzucili się do wyprzedaży

Aktualizacja krótkich pozycji

W tym momencie rejestr krótkiej sprzedaży KNF pęka w szwach. Spośród 17 pozycji aż pięć dotyczy akcji CD Projektu, który wczoraj zaraportował 30% skok przychodów w I kw. do 226,8 mln zł oraz zysk netto na poziomie 100 mln zł. Analitycy spodziewali się, że zysk netto wyniesie 75 mln zł.

Rejestr krótkich pozycji KNF

Nowy szort CDR

Źródło: KNF

Rodzimi i zagraniczni eksperci od miesięcy pokazują przeciwstawne nastawienie do walorów największego polskiego studia. Polscy specjaliści zwracają uwagę, że dobra pozycja gotówkowa oraz posiadane solidne IP ciągle przynoszące zyski, pozwolą spółce na spokojną produkcję następnych tytułów, czyli przede wszystkim kolejnej gry z serii Wiedźmina (projekt Polaris). Takie podejście znajduje odzwierciedlenie w pozytywnych rekomendacjach.

Z kolei zagraniczni analitycy, którzy w swoich rekomendacjach kierują się bardziej krótkoterminowym podejściem, wskazują na odległy termin Polarisa (lata 2026-2027) oraz systematyczny spadek wyników w kolejnych kwartałach, co jest naturalne dla starzejącego się portfolio gier. Jak podała PAP, Morgan Stanley obniżył rekomendację dla akcji CD Projektu z „równoważ” do „niedoważaj”. Cenę docelową określono na 120 zł.

Zobacz także: Zyskowny kwartał CD Projektu. Krótka pozycja jednego z funduszy systematycznie topnieje

Produkcja Wiedźmina 4 nabiera rozpędu

Podczas publikacji wyników za I kw. zarząd CD Projektu zapowiedział, że w II półroczu projekt Polaris powinien wejść w fazę produkcyjną. Jak pokazują najnowsze informacje dotyczące zaangażowania deweloperów, spółka uznaje Cyberpunka 2077 za skończony produkt, a ponad 400 informatyków zaangażowanych jest w najnowszy tytuł.

Cena akcji CD Projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy

CDR wykres (9)

Zobacz także: Akcje CD PROJEKT na najwyższych poziomach od premiery dodatku do Cyberpunka. Fundusze obstawiające spadki pod presją

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost