Premier Mateusz Morawiecki przedstawia regulacje, które sprawią, że kredyty hipoteczne nie będą tak zyskowe - akcje mocno w dół
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 kwi 2022, 12:29

Premier Mateusz Morawiecki przedstawia regulacje, które ograniczą zyski z kredytów hipotecznych - akcje banków mocno w dół

„Jestem przekonany, że zerowe depozyty przejdą do przeszłości i pojawią się realne, dobre stawki dla lokat bankowych, co najmniej 3%” – powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego premier RP Mateusz Morawiecki przedstawił szereg propozycji, które wywołały dziś panikę na akcjach banków. Obecnie WIG-Banki spada o ponad -6%, Pekao tanieje o -8%, a PKO BP o -6,3% (stan na 11:45).

WIG-Banki od początku tego roku stracił już jedną piątą wartości. W 2021 roku indeks urósł o ponad 80%, a banki były jednymi z gwiazd GPW.
 

Rząd dostrzega niskie oprocentowanie lokat…

Premier Morawiecki stwierdził, że banki powinny podnosić oprocentowanie depozytów dla klientów indywidulanych i firm wraz ze wzrostem stóp procentowych, a tak się nie dzieje. „Dziś banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych. Mam nadzieję, że we wszystkich bankach komercyjnych prowadzone są pilne analizy dotyczące podniesienia oprocentowania depozytów dla ludzi i dla firm. To powinno się dziać na naszych oczach” – stwierdził Morawiecki.
 

Notowania indeksu WIG-banki

WIG Banki
 

Notowania akcji największych banków na GPW podczas dzisiejszej sesji:

 • Pekao -7.2%
 • PKO Bank Polski -6.2%
 • Millenium -6.3%
 • Alior -5.9%
 • mBank -5.2%
 • Santander -4.2%
 • ING -3.7%

Zwrócił się bezpośrednio do bankierów: „Nie czekajcie dłużej, ponieważ wypracowujecie nadmierny zysk, który pojawia się w waszych portfelach. To niesprawiedliwy zysk. Jestem przekonany, że depozyty oprocentowane na zero przejdą do przeszłości i pojawią się dobre stawki dla lokat bankowych, co najmniej 3%, które będą podążać w ślad za rosnącą stopą referencyjną”.

Zysk netto sektora bankowego w 2021 r. wyniósł 8,85 mld zł, podczas gdy w 2020 roku stracił on 322 mln zł – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Wynik z tytułu prowizji wyniósł 17,11 mld zł (+15% r/r), całkowite przychody operacyjne wyniosły 68,16 mld zł (+10% r/r).
 

Wyniki sektora bankowego w latach 2020-21

wyniki banki 2021

Źródło: PAP Biznes / KNF

Zobacz także: 10 spółek, których dywidenda przekracza 10%. Najwyższe dywidendy z GPW w 2022

…i wysoki koszt kredytu

Rząd wyraźnie dostrzegł też narastający problem wysokich kosztów kredytów. Ma dwie propozycje: nową stawkę referencyjną, inną niż WIBOR, oraz wakacje kredytowe.

„Rząd chce od 1 stycznia 2023 r. narzucić bankom posługiwanie się inną, niż WIBOR, stawką referencyjną” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „We współpracy z nadzorem i Sejmem opracujemy transparentną stawkę, pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight” – dodał.

Jak zapewnił Morawiecki, będzie ona bardziej korzystna dla wszystkich kredytobiorców. „Kredytodawcy, czyli banki, będą musieli obniżyć swoją marżę o mniej więcej 1/6. Będzie to znacząca obniżka, o nawet 0,9 - 1 pkt. proc. Rozwiązanie to, według naszych analiz, ma spowodować spadek wysokości rat kredytobiorców w sumie o ok. 1 mld zł” – zapewnił premier.

Poza tym, rząd planuje wprowadzić wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r. dla 8 rat kredytowych - zapowiedział Mateusz Morawiecki. „Proponujemy tzw. wakacje kredytowe dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych i będą chcieli skorzystać z takich wakacji. Będą one skonstruowane następująco: jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 r. zostanie niejako przesunięta do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie będzie to 8 rat kredytowych" – powiedział premier.

Obniżenie kosztu obsługi kredytu dostępne ma być dla wszystkich kredytobiorców w PLN. Ma być uzyskiwane przez prosty wniosek dostępny przez bankowość elektroniczną.

Zobacz także: W tym tygodniu 191 spółek zaprezentuje roczne i kwartalne raporty finansowe, wśród nich Orlen, Lotos oraz Pekao

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost