Problemy w przemyśle kładą cień na przyszłe wyniki Relpol. Analitycy obniżają cenę docelową | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
07 lut 2024, 10:38

Problemy w przemyśle kładą cień na przyszłe wyniki Relpol. Analitycy obniżają cenę docelową

Świetny 1Q23 nie miał swojej kontynuacji w wynikach spółki w kolejnych miesiącach roku. Spowolnienie gospodarcze w Europie, które najmocniej odczuły Niemcy, odbiło się na wynikach Relpol. Spółka przewiduje najbliższe polepszenie sytuacji dopiero na przełomie 1 i 2 kwartału 2024 r., jednak wysoka baza z 1 połowy 2023 r. i tak najpewniej spowoduje ujemną dynamikę r/r.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z DM BDM w najnowszej rekomendacji obniżyli cenę docelową Relpol. W wyniku aktualizacji założeń wyceny została ona oszacowana na 7,43 zł (poprzednia: 8,62 zł). Przy obecnym kursie akcji implikuje to ok. 7% potencjał wzrostu, co spowodowało podtrzymanie zalecenia TRZYMAJ.

Zobacz także: Analitycy rekomendują kupno akcji Seco Warwick. Rekordowo wysoki portfel zamówień powinien przełożyć się na wzrost kursu akcji

Tegoroczne wyniki mocno zakrzywione 1 kwartałem

Spółka osiągnęła w okresie 1-3Q23 132 mln zł przychodów (+16% r/r). Na poziomie zysku netto dynamiki wyniosła +887% r/r, jednakże za aż 81% całego zysku netto w tym okresie odpowiadał 1Q23.

3 kwartał 2023 r. przyniósł dalsze pogarszanie wyników. Przychody spadły do 32,9 mln zł (-8,1 r/r), co stanowiło wartość niższą o prawie 9% od prognoz analityków. Sprzedaż wzrosła jedynie na rynku polskim, a eksport obniżył się aż o -17% r/r (z czego sprzedaż w Niemczech spadła o -5% r/r).

Na poziomie wyniku EBITDA spółka pokazała -1,6 mln zł straty wobec oczekiwań analityków wynoszących 0,3 mln zł zysku. Relpol rozczarował także na poziomie wyniku netto. Jego strata -2,1 mln zł okazała się o 0,7 mln zł większa niż zakładali analitycy.

Wyniki Relpol za 3Q23

Źródło: DM BDM

4 kwartał bez fajerwerków

Analitycy przewidują, że spółka dalej musiała mierzyć się z niekorzystnym otoczeniem makroekonomicznym w 4 kwartale 2023 r. Umocnienie złotego do euro mocno osłabiło konkurencyjność produktów spółki, a także ciągle pogarsza stosunek przychodów/kosztów ze względu na dominującą rolę eksportu w strukturze sprzedaży spółki.

Kiepska sytuacja na rynku walutowym z punktu widzenia spółki tylko wzmacnia i tak słabe warunki rynkowe w przemyśle europejskim. Wyniki ABB (jednego z czołowych klientów Relpolu) wykazały, że w 4Q23 doszło do kolejnego spadku zamówień na rynku niemieckim (-17% r/r), europejskim (-5% r/r), a w ujęciu globalnym dynamika wzrostu zamówień kolejny kwartał z rzędu spadła.

Wobec takich warunków analitycy zakładają, że Relpol pokaże za 4Q23 przychody w wysokości 32,4 mln zł (-13% r/r). Szacowany wynik EBITDA wynosi 2 mln zł (-36,6% r/r), a na poziomie zysku netto spodziewają się oni 0 mln zł (-98,2% r/r).

Prognozowane wyniki Relpol na 4q23

Źródło: DM BDM

Istotna poprawa przewidywana dopiero na 2025 r.

Najbliższa przyszłość spółki nie prezentuje się w optymistycznych barwach. Ciągłe umacnianie się złotego do euro wzmacnia presję kosztową, która do tego wzrasta w wyniku podwyżki płacy minimalnej. Presja płacowa powinna zostać zneutralizowana dzięki automatyzacji linii produkcyjnych, jednakże będzie to miało miejsce najprawdopodobniej dopiero po 1Q24.

Co więcej, potencjał do podwyżek cen produktów na razie w oczach analityków jest wyczerpany, a duzi odbiorcy mogą wciąż nakładać presję na zatrzymanie cen w tym samym miejscu (oficjalne hurtowe ceny produktów spółki nie zmieniły się od początku 2023 r.). Jedynym pozytywnym sygnałem na poziomie rentowności spółki jest spadek kosztów materiałów. Do tego dochodzi zatrzymanie tendencji osłabiania chińskiego jena, dzięki czemu produkty z Chin nie zyskują już tak na konkurencyjności.

Kluczowym aspektem dla spółki będzie poprawa sentymentu na rynku europejskim, która na razie wciąż wydaje się słaba. Choć ostatnie odczyty PMI pokazują wyższe poziomy niż w 2023 r., tak dalej znajdują się one poniżej 50 pkt.

Wskaźnik PMI Polski i Niemiec

PMI Polska i Niemcy 2023 r.

Źródło: DM BDM

W efekcie analitycy spodziewają się w 2024 r. przychodów na poziomie 148,4 mln zł (-10% r/r), wyniku EBTITDA wynoszącego 17,1 mln zł (+9% r/r, wzrost wynikający z one-offowego rozliczenia dotacji), a zysku netto na poziomie 6,4 mln zł (-10% r/r).

Mocniejsza poprawa w ocenie analityków pojawi się dopiero w 2025 r., kiedy to najprawdopodobniej zostanie zaobserwowane odbicie w przemyśle, a także wzrost mocy produkcyjnych spółki.

Prognozy na 2023-25

Źródło: DM BDM

Zobacz także: Rekomendacje styczeń 2024 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost