Seko zapowiada rekordową dywidendę w 2024 roku. Analitycy podnoszą cenę docelową dla akcji
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
27 mar 2024, 14:50

Seko zapowiada rekordową dywidendę w 2024 roku. Analitycy podnoszą cenę docelową dla akcji

Seko zaraportowało świetne wyniki za poprzedni rok. Stwarza to szansę na wypłatę rekordowo wysokiej dywidendy, co wraz z inwestycjami spółki w ograniczenie kosztów energii oraz potencjalnym wzrostem wolumenu sprzedaży prezentuje bardzo interesującą perspektywę na najbliższy rok.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z DM BOŚ w swojej najnowszej rekomendacji wydanej 27 marca 2024 roku podwyższyli cenę docelową spółki do 18,9 zł (wcześniejsza: 16,3 zł). Przy obecnym kursie wahającym się w granicach 13,7 zł implikuje to prawie 38% potencjał do wzrostu. Całą rekomendację można przeczytać TUTAJ.
 

Seko notowania

Zobacz także: Analitycy Millennium rekomendują kupuj akcje Grupy Ambra, ale obniżają cenę docelową

Zysk netto i marże za IV kwartał 2023 r. powyżej oczekiwań

Spółka odnotowała w 4Q23 przychody na poziomie 83 mln zł (+1% r/r), co było zgodne z prognozami analityków. Pozytywnie zaskoczyła na poziomie zysku operacyjnego i wyniku EBITDA, które wyniosły kolejno 8,9 mln zł (-5% r/r) oraz 10,7 mln zł (-3% r/r). Choć obie wartości były niższe od poprzedniego roku, analitycy podkreślają, że spodziewany spadek był jeszcze wyższy.

Spółka pozytywnie zaskoczyła także na poziomie zysku netto, który w stosunku do 4Q22 wzrósł o +2% i wyniósł 7,7 mln zł.

W przypadku rachunku cash-flow Seko odnotowało ujemne operacyjne przepływy pieniężne za 4 kwartał w wysokości -2,7 mln zł, co jednak w przypadku branży przetwórstwa rybnego jest typowym, sezonowym zjawiskiem. Łącznie za cały 2023 r. spółka osiągnęła operacyjne przepływy pieniężne w wysokości 12,3 mln zł, co przełożyło się na wolne przepływy pieniężne wynoszące 1,3 mln zł.

Tym samym dług netto (po uwzględnieniu obligacji skarbowych) wyniósł 1,6 mln zł.

Seko - wyniki za 4q23

Źródło: DM BOŚ

Wysoki zysk netto szansą na mocną dywidendę

Historycznie spółka przyzwyczaiła inwestorów do wypłaty ok. połowy zysku netto w formie dywidendy. Jeżeli w tym roku zarząd zarekomenduje podtrzymanie takiego podejścia oznaczałoby to ok. 1,12 zł/akcję.

Stanowi to wartość zdecydowanie powyżej założeń analityków, którzy spodziewali się 0,92 zł. Jednocześnie byłaby to rekordowo wysoka dywidenda w ciągu ostatniej dekady.

Wszystko to oczywiście to na razie spekulacje, a sama spółka jeszcze nie potwierdziła, jaką część zysku przeznaczy na wypłatę akcjonariuszom.

Następny rok pod znakiem wzrostu wolumenów

Analitycy spodziewają się w następnym roku wzrostu wolumenów sprzedaży. Takie założenie opierają na poprawiającej się sile nabywczej konsumentów, która powinna wzrosnąć wraz z osłabiającą się inflacją oraz planowaną silną podwyżką pensji minimalnej.

Choć podwyżka wynagrodzeń z jednej strony pomaga spółce, zwiększając szansę na wzrostu wolumenów, tak z drugiej strony odbija się oczywiście na rosnących kosztach. W tym przypadku analitycy zakładają, że negatywny efekt na marżach zostanie zneutralizowany przez uruchomienie kogeneratora w drugiej połowie roku, który obniży koszty zużycia energii.

Tym samym zakładają oni podobny poziom rentowności r/r z wyłączeniem jednorazowych nadzwyczajnych przychodów z dotacji, jakie spółka osiągnęła w 2023 r. (wynoszące 1,8 mln zł) oraz różnic kursowych .

Wobec tego na 2024 r. analitycy prognozują przychody wynoszące 269 mln zł (+2% r/r), wynik EBITDA na poziomie 22,7 mln zł (-7% r/r), a zysk netto w wysokości 12,4 mln zł (-17% r/r).

Seko - prognozy 2024-26

Źródło: DM BOŚ

Zobacz także: Akcje Marvipol Development mają duży potencjał wzrostu. Analitycy podnoszą cenę docelową i podtrzymują rekomendację kupuj

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost