ZUE po rekordowym 2023 r. ma przed sobą perspektywy spowolnienia. Analitycy obniżają rekomendację
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
26 kwi 2024, 08:37

ZUE po rekordowym 2023 r. ma przed sobą perspektywy spowolnienia. Analitycy obniżają rekomendację

Dla ZUE 2023 r. okazał się świetny pod względem wyników, co miało też swoje odzwierciedlenie w dynamicznym wzroście kursu akcji 3 kwartału zeszłego roku. Teraz jednak przed spółką bardziej wymagający rok, w którym jednak widać szansę na poprawę rentowności.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z DM BDM w najnowszej rekomendacji z 22 kwietnia 2024 zaktualizowali swoje prognozy dotyczące przyszłych wyników spółki. Nowa cena docelowa wynosi 11,1 zł (poprzednia: 8,43 zł), co przy obecnym kursie w granicach 10,8 zł oznacza ok. 2% potencjał wzrostu. To sprawia, że analitycy obniżyli zalecenie z Akumuluj do Trzymaj. Całą analizę można przeczytać TUTAJ.

Notowania ZUE

Zobacz także: Sygnity po udanym roku może mieć w przyszłości problem. Analitycy widzą duży potencjał do spadku kursu akcji

Rekordowe przychody w 2023 r.

W 2023 r. ZUE osiągnęło 1,48 mld zł przychodów (+61% r/r). Za mocnym wzrostem w tym roku stał m.in. świetny 4 kwartał, w którym spółka osiągnęła 583 mln zł przychodów, co było zdecydowanie powyżej oczekiwań analityków. Mimo prawie podwojenia swoich przychodów spółce udało się w 4 kwartale utrzymać marżę brutto na takim samym poziomie co rok wcześniej wynoszącym 4,4%, a jednocześnie była wyższa o 1,1 p.p. niż w okresie 1-3Q23. Jednocześnie spółka pod koniec roku zwiększyła stan rezerwy na straty, co w ocenie analityków zmniejszyło marżę o ok. 1,5 p.p.

ZUE udało się także podnieść wynik EBIT do 17,2 mln zł (+175,6% r/r), co także przełożyło się na wyższą marże EBIT wynoszącą 2,9% (wobec 2,1% rok wcześniej). Na poziomie zysku netto spółka osiągnęła w 4Q23 10,9 mln zł (+97% r/r).

ZUE wyniki za 4q23

Źródło: DM BDM

Portfel zamówień do przychodów najniżej od 2016 r.

Choć 2023 r. w wykonaniu spółki był bardzo udany, tak obecny rok zapowiada spadki przychodów. Portfel ZUE po 4Q23 wyniósł 1,73 mld zł, co oznacza spadek -6% r/r. W ocenie analityków składa się on przede wszystkim z zamówień kolejowych w Polsce. Mniejszy udział mają zamówienia kolejowe z Rumunii i kontrakty miejskie na tramwaje.

Taki skład portfela stwarza potencjał do powstania luki podażowej po stronie nowych kontraktów. Zamówienia kolejowe na razie są w Polsce na niskim poziomie, a PKP PLK, główny gracz na tym rynku, obecnie jest w fazie przeglądu inwestycji. To stwarza ryzyko powstania luki kontraktów przypominającej tą z 2016 r., która doprowadziła do podpisywania w 2017 r. nowych kontraktów na niższych marżach.

Ostrożne prognozy na następne lata

Wobec perspektyw rynku analitycy zakładają, że spółka odnotuje spadek przychodów w 2024 r. do poziomu 1,02 mld zł (-32% r/r). Jednocześnie zakładają oni utrzymanie się marży operacyjnej na podobnym poziomie r/r, co implikuje 20,4 mln zł wyniku EBIT. Na poziomie zysku netto spodziewają się oni 15,9 mln zł (-25% r/r).

W prognozach analitycy nie uwzględniają potencjalnych waloryzacji i dopłat, o które wnioskuje spółka m.in. w sądzie. Pozytywne rozpatrzenie tych spraw mogłoby stanowić istotny czynnik poprawiający rentowność ZUE w nadchodzących latach.

Prognozy ZUE lata 2024-26

Źródło: DM BDM

Zobacz także: Analitycy rewidują w dół swoje oczekiwania odnośnie Atende, ale dalej rekomendują zakup akcji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost