Przejęcie amerykańskiej spółki wpłynie pozytywnie na wyniki Ailleronu jeszcze w 2024 r.
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
29 kwi 2024, 12:08

Przejęcie amerykańskiej spółki wpłynie na wyniki Ailleronu jeszcze w 2024 r.

Ailleron otwiera się na rozszerzenie działalności na amerykańskim rynku. Akwizycja Prosoft LLC przyczyni się według szacunków analityków do zwiększenia przychodów nawet o 80 mln zł. Pozytywne skutki przejęcia będą jednak widoczne najwcześniej od 2Q24.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z DM Trigon w rekomendacji z 25 kwietnia 2024 lekko zaktualizowali swoje przewidywania dotyczące przyszłych wyników finansowych spółki. W efekcie cena docelowa została obniżona tylko o 1 zł do 25 zł/akcję. Mimo spadku perpsektyw wciąż mówimy tutaj o wysokim potencjale do wzrostu wynoszącym przy obecnych notowaniach spółki ok. 53%. Tym samym analitycy podtrzymują rekomendację KUPUJ. Cały raport można przeczytać TUTAJ.
 

Ailleron notowania

Zobacz także: ZUE po rekordowym 2023 r. ma przed sobą perspektywy spowolnienia. Analitycy obniżają rekomendację

Przejęcie Prosoft LLC dużą szansą

Spółka zależna od Ailleron (Software Mind) dokonała przejęcia amerykańskiej spółki Prosoft LLC. W ten sposób przed firmą otwiera się możliwość rozszerzenia działalności o rynek amerykański. Prosoft LLC posiada dużą grupę amerykańskich klientów, a także silny zespół sprzedażowy.

Według szacunków analityków nowo przejęta spółka może generować nawet 150-160 mln zł przychodów rocznie o rentowności ok. 10%. Na wynik Ailleronu będzie wpływać połowa tej kwoty, co daje ok. 80 mln przychodów.

Analitycy zauważają, że przejęta spółka nie tylko cechuje się nieco wyższą marżowością od całego Ailleronu, ale także zarówno przychody, jak i koszty rozlicza w dolarach, co przy obecnych wahaniach kursów walut może pozytywnie odbić się na rentowności całej grupy.

2024 r. bez fajerwerków

Analitycy nie spodziewają się, żeby 2024 r. całkowicie zmienił postrzeganie spółki przez inwestorów. Mimo obniżonych perspektyw na ten rok uważają oni, że pozytywny wpływ przejęcia konsolidowany od 2Q24 będzie miał szansę stanowić podparcie dla wyników spółki. Lekki spadek obecnych w grupie biznesów jest tym samym kompensowany w pewnym stopniu przez potencjalne pozytywne efekty przejęcia.

W średnim terminie analitycy zakładają, że spółka da radę wygenerować wyższa marże, do czego kluczem ich zdaniem ma być ustabilizowanie się sytuacji na rynku walutowym.

W samym 1Q24 analitycy zakładają 118 mln zł przychodów (+7% r/r), z czego 17 mln pochodzi z segmentu FinTech, a pozostałe 101 mln zł od Software Mind. Jednocześnie przewidują oni poziom rentowności poniżej 10% ze względu na umocnienie się złotego. Wynik operacyjny przewidują na poziomie 6,9 mln zł (-42% r/r), a zysk netto w wysokości 1,3 mln zł (-55% r/r). Ailleron opublikuje swój raport za 1Q24 22 maja. 
 

Prognozy wyników Ailleron w 1q24

Źródło: DM Trigon

Zobacz także: Sygnity po udanym roku może mieć w przyszłości problem. Analitycy widzą duży potencjał do spadku kursu akcji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost