Przejdź do treści
fed decyzja maj
Kategoria::
Kategoria

Fed podejmuje decyzje ws. stóp procentowych. Czy bilans Fed się kurczy? Powolna rewolucja w polityce pieniężnej.

Fed poinformował po posiedzeniu, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował pozostawić stopy procentowe w przedziale 5,25-5,5% bez zmian. Decyzja ta zgodna jest z prognozami rynkowymi. Najważniejsze jest to co Powell powie na konferencji prasowej o 20:30.

Wydaje się, że Rezerwa Federalna, chociaż zwykle zachowuje względną ciszę co do ewentualnych zmian stóp procentowych, może być bardziej skłonna podzielić się szczegółami dotyczącymi swoich planów dotyczących bilansu.

QT w akcji

Banki przechowują rezerwy w Fed i pożyczają sobie nawzajem pieniądze na krótkie okresy, często tylko na noc, aby zaspokoić krótkoterminowe potrzeby finansowe lub uzyskać zwrot z nadwyżki gotówki. W większości przypadków zabezpieczają się amerykańskimi obligacjami skarbowymi. Rynek repo, znany również jako umowy odkupu, osiąga wartość kilku bilionów dolarów dziennie.

2024: Zmarnowany rok - prognoza Saxo Banku na II kwartał jest już dostępna

REKLAMA

Poza ustalaniem referencyjnej stopy procentowej, która wpływa na zarobki banków z rezerw, Fed ma możliwość kształtowania polityki pieniężnej poprzez rynek repo i manipulacje swoim bilansem. Zakupy aktywów na dużą skalę, znane jako luzowanie ilościowe, wprowadzają dodatkową gotówkę do systemu, obniżając koszt pożyczek. Przeciwnym działaniem jest zacieśnienie ilościowe (QT).

Obligacje skarbowe dają obecnie najlepszy stosunek zysku do ryzyka, w każdym scenariuszu rynkowym, mówi Althea Spinozzi z Saxo Bank

Od czerwca 2022 r. Fed prowadzi QT, redukując co miesiąc 60 miliardów dolarów papierów skarbowych i 35 miliardów dolarów papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką bez reinwestowania wpływów, co prowadzi do wycofywania gotówki z systemu finansowego. Po ostatnim posiedzeniu FOMC w marcu, Powell z Fed powiedział, że nadszedł czas, aby rozpocząć stopniowe ograniczanie spływu bilansu. Może to oznaczać formalne ogłoszenie planu w maju, z późniejszym zmniejszeniem tempa w czerwcu lub lipcu.

Bilans Fed zmniejszył się z około 9 bilionów dolarów na szczycie w 2022 r., po podwojeniu od początku pandemii Covid-19, do około 7,4 biliona dolarów w zeszłym tygodniu. Fed ma również instrument odwrotnego repo (RRP), który obejmuje transakcje z instytucjami finansowymi poza bankami, takimi jak fundusze rynku pieniężnego i przedsiębiorstwa sponsorowane przez rząd, np. Fannie Mae.

Saxo Bank wprowadza wydłużone godziny handlu na giełdzie amerykańskiej

Saldo overnight RRP spadało przez ostatni rok, wprowadzając gotówkę do systemu bankowego szybciej niż QT ją usuwał. W piątek wynosiło około 530 miliardów dolarów, co oznacza spadek z około 2,4 biliona dolarów rok wcześniej. Przy obecnym tempie instrument ten będzie bliski zeru do końca czerwca. Następnie QT będzie pochodzić bezpośrednio z rezerw bankowych.

Fed dąży do zapewnienia, że rezerwy w systemie bankowym są wystarczające. Jednakże dokładne znaczenie tego jest kwestią dyskusji. Według jednej z szacunkowych wartości Fed, wystarczające rezerwy stanowią około 10% PKB. Ostatnio odsetek ten spadł do 12%.

W 2019 r. stopy repo gwałtownie wzrosły, ponieważ system bankowy doświadczył niedoboru gotówki, co zmusiło Fed do wcześniejszego zakończenia rundy QT w celu obniżenia stóp procentowych.

Powolne tempo QT w 2024 r. może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego niedoboru gotówki na rynkach finansowych. Jednakże nie oznacza to, że bilans nie zostanie zmniejszony, a jedynie, że proces ten potrwa dłużej.

Więcej informacji po konferencji prasowej.

[PODCAST] Gospodarka Argentyny po wygranej Javiera Millei. Czy warto tam inwestować? Dr Marcin Chmielowski

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: