Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

FED drastycznie podnosi stopy procentowe. To najwyższa podwyżka od 1994 roku!

FED kontynuuje walkę z rekordową inflacją i podwyższa stopy procentowe o 0,75 pb do przedziału 1,5-1,75%, co oznacza największą podwyżkę od 1994 roku, będącą próbą schłodzenia inflacji z 40-letniego maksimum. Żegnamy się już na dobre z okresem nadzwyczajnych bodźców pandemicznych.

Od tygodni urzędnicy FED sygnalizowali, że na tym posiedzeniu prawdopodobnie podniosą stopy procentowe tylko o pół procenta, ale plan ten został zniweczony przez napływ złych danych o inflacji w ostatnich dniach. „Inflacja pozostaje na wysokim poziomie, co odzwierciedla brak równowagi podaży i popytu związany z pandemią, wyższe ceny energii i szerszą presję cenową" - napisano w oświadczeniu.

Mediana decydentów oczekuje obecnie, że inflacja w tym roku wyniesie 5,2%, w porównaniu z 4,3% przewidywanymi w marcu. Kolejna prognoza decydentów spodziewa się wzrostu PKB o 1,7%, wobec 2,8% prognozowanych w marcu. Decyzja podwyżki nie była jednomyślna. Esther George, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Kansas City, wolała podnieść stopy tylko o pół punktu procentowego.

FED musi działać, aby pokazać, że kontroluje sytuację

Dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej kończy się dzisiaj, co oznacza, że Amerykanów czeka największa podwyżka stóp procentowych od 1994 roku. Przynajmniej tego rynki są pewne, po tym jak w ostatnich dniach napłynęły kiepskie dane o inflacji, które zwiększyły presję na FED, by schłodzić szybko rosnące ceny.

W zeszły piątek dane pokazały, że indeks cen konsumpcyjnych wzrósł w maju o 8,6% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyznaczył nowy 40-letni rekord, a osobny raport pokazał skok oczekiwań inflacyjnych konsumentów. Od tego czasu inwestorzy wycenili 97% szans na podwyżkę stóp o 0,75 punktu procentowego na zakończenie dzisiejszego posiedzenia. Przed tymi danymi podwyżka o pół punktu procentowego wydawała się przesądzona.

FED przewiduje, że ich docelowa stopa procentowa osiągnie 3,4% pod koniec tego roku, czyli znacznie więcej niż 1,9%, które przewidywali w marcu. Powell skłania się ku temu, by w kwestii inflacji postawić na twarde warunki - ale tak gwałtowne podwyżki stóp grożą recesją, a rynki dalszymi spadkami.

Bitcoinowy problem Tesli. Przez kryptowaluty, producent aut elektrycznych, może odnotować solidne straty

Dla inwestorów jest ważne to jak przewodniczący FED Jerome Powell wytłumaczy na konferencji o 20:30 polskiego czasu, jakie są następne ruchy w związku z rekordową podwyżką. Dane CME wskazują, że kolejna podwyżka o trzy czwarte punktu procentowego w lipcu jest już prawie przesądzona, a szanse na podobną podwyżkę we wrześniu są jeszcze większe. Do niedawna niektórzy uczestnicy sądzili, że FED może zwolnić tempo tej jesieni i powrócić do podwyżek o ćwierć punktu. 

Oprócz decyzji ws. stóp procentowych, Federalny Komitet Otwartego Rynku, organ banku centralnego odpowiedzialny za ustalanie polityki pieniężnej, opublikuje również swoje najnowsze kwartalne prognozy gospodarcze. Inwestorzy prawdopodobnie zobaczą wyższe szacunki inflacji, niższe prognozy wzrostu i wyższe prognozy stopy funduszy federalnych w porównaniu z marcowymi. Te przestarzałe prognozy muszą nadążyć za rzeczywistością, w której inflacja nie osiągnęła jeszcze szczytu, wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale był ujemny, a w drugim słabnie, a rynki wyceniają stopę funduszy federalnych na poziomie 4% do końca roku. 

Powell podkreśli, że FED zrobi wszystko, co konieczne, by przywrócić inflację do docelowego poziomu 2%. Walka z inflacją rozpoczęła się późno i odbywa się w momencie, gdy wzrost gospodarczy już zwalnia, a oznaki recesji mnożą się. W tym samym czasie rozpoczyna się również druga część cyklu zacieśniania polityki pieniężnej - zacieśnianie ilościowe, czyli wycofanie federalnych środków z pandemicznych zakupów obligacji. Powell powiedział, że FED może zaaranżować „miękkie" lądowanie.

Komitet „przewiduje, że dalsze podwyżki" stóp będą właściwe. Prognozy członków sugerują, że w ciągu pozostałej części roku podniesie stopy o około 1,75 punktu procentowego.

GUS podaje oficjalny poziom inflacji w maju. Szczyt dopiero przed nami

 

 

udostępnij: