Przejdź do treści
Wybory we Francji. Giełda francuska
Kategoria::
Kategoria

Wybory parlamentarne we Francji: porażka Le Pen, wygrana lewicy. Reakcja giełdy na wybory

Po tygodniu od pierwszej tury wyborów parlamentarnych, w której Marine Le Pen i jej skrajnie prawicowa partia, Zjednoczenie Narodowe, osiągnęły zdecydowane zwycięstwo, francuscy wyborcy ponownie poszli do urn. Wyniki drugiej tury przyniosły sukces lewicowej koalicji. Koalicja lewicowych partii, Nowy Front Ludowy, zdobyła najwięcej mandatów, choć nie uzyskała bezwzględnej większości. Europejskie giełdy zareagowały wzrostami, gdy inwestorzy zaczęli analizować zaskakujący wynik przedterminowych wyborów we Francji. 

Partia Pracy wygrywa wybory w Wielkiej Brytani. Brytyjskie kontrakty terminowe notują wzrost, funt stabiln

Lewicowa koalicja na czele, skrajna prawica przegrywa
 

Francja wybrała 577 członków francuskiego parlamentu - Zgromadzenia Narodowego - podczas wyborów w niedzielę 7 lipca. W kolejnych dniach po pierwszej turze, partie Nowego Frontu Ludowego oraz ugrupowanie prezydenta Emmanuela Macrona wycofały kandydatów zajmujących trzecie miejsce, by skonsolidować głosy przeciwko skrajnej prawicy. Dzięki temu lewicowy sojusz zdobył 178 mandatów, a centrowy blok Macrona 156.


Jen japoński najsłabszy od 1986 roku, w tle kolejne interwencje walutowe

Partie skrajnie prawicowe zdobyły 143 mandaty, co stanowi wzrost w porównaniu z 90 mandatami uzyskanymi w poprzednim Zgromadzeniu Narodowym, które zostało rozwiązane przez prezydenta Macrona 9 czerwca. Sojusz lewicowy i centrowe ugrupowanie Macrona zdołały zjednoczyć wyborców przeciwko skrajnej prawicy w zachodniej Francji oraz w miastach takich jak Paryż.


Zjednoczenie Narodowe osiągnęło największą popularność na terenach wiejskich o niskiej gęstości zaludnienia oraz w górniczych regionach północnej Francji. Marine Le Pen została ponownie wybrana w pierwszej turze z 58% głosów w północnej Francji. Siedemdziesięciu sześciu kandydatów uzyskało ponad 50% ważnych głosów i 25% zarejestrowanych wyborców w pierwszej turze. W pozostałych 501 okręgach do drugiej tury przeszli wszyscy kandydaci z wynikiem przekraczającym 12,5% zarejestrowanych wyborców.


Dobra wiadomość dla hossy: spadki Nvidii nie załamują rynku

Macron, tworząc swoją partię w 2016 roku, zrewolucjonizował francuski krajobraz polityczny, osłabiając dotychczas dominujące partie - Republikanów (dawniej UMP) oraz Partię Socjalistyczną. UMP spadła z 194 miejsc w 2012 roku do 112 w 2017 roku, a w obecnym roku zmniejszyła się do poniżej 50. Partia Socjalistyczna również odnotowała drastyczny spadek - z 280 mandatów w 2012 roku do 30 w 2017 roku.


Partia Socjalistyczna, Partia Zielonych, Francja Niepokorna i Partia Komunistyczna utworzyły w 2022 roku sojusz pod nazwą Nowa Ekologiczna i Społeczna Unia Ludowa (NUPES). W tych wyborach kontynuowali współpracę jako Nowy Front Ludowy, co pozwoliło im zdobyć prawie jedną trzecią mandatów w Zgromadzeniu Narodowym.

Francuska giełda reaguje wzrostem

Pierwsza tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego🇫🇷 nie wypłynęła pozytywnie na nastroje francuskich wyborów – paryski indeks CAC 40 stracił około 9% od swojego szczytu z 15 maja, czyli defacto giełda skurczyła się o ponad 180 mld Euro. Choć Nowy Front Ludowy, zrzeszający m.in. socjalistów, zdobył najwięcej głosów, rynek zareagował pozytywnie na brak zdecydowanej większości, co ogranicza wpływy zarówno lewicy, jak i skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, zwolenników zwiększonych wydatków publicznych. W ogólnym konsensusie rynki nie przyjęłyby dobrze dominacji skrajnie lewicowego rządu. Brak zdecydowanej większości oznacza jednak, że pełne wdrożenie programu NFP będzie trudne, co powinno złagodzić skutki politycznej niepewności. Poniedziałkowa sesja zaczyna się wzrostem 0,3%. 

Notowania CAC40 - paryskiego indeksu są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Początkowe obawy związane z rosnącymi wydatkami państwa znalazły odzwierciedlenie w spadku wartości francuskich obligacji skarbowych w porównaniu do niemieckich odpowiedników. Jednakże, wraz ze słabnięciem tych obaw, różnica między nimi zaczęła się zmniejszać. Spread między 10-letnimi obligacjami francuskimi i niemieckimi wynosi około 70 punktów bazowych, co jest niższym poziomem w porównaniu do szczytu spadków z zeszłego miesiąca.

Hossa sztucznej inteligencji trwa. Teraz rosną spółki wskazane przez Elona Muska w prezentacji jego startupu

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Tagi

udostępnij: