Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Europejski Bank Centralny obniża stopy procentowe

Dzisiaj Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił decyzję dotyczącą stóp procentowych, obniżając je o 25 pb. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku, który prognozuje powolny cykl obniżek.


Inwestorzy teraz z niecierpliwością oczekują przemówienia prezes EBC, Christine Lagarde, zaplanowanego na 14:45. Rynki finansowe bacznie obserwują każdą jej wypowiedź dotyczącą możliwych zmian w polityce monetarnej. Przewiduje się, że Lagarde przedstawi więcej informacji na temat przyszłych decyzji dotyczących stóp procentowych, co może wpłynąć na dalsze kierunki na rynkach finansowych.

 

 

Nvidia szybuje wyżej na fali premiery chipów i zamówień Tesli

 

Oczekiwania rynkowe sugerują, że nadchodzący cykl łagodzenia polityki EBC będzie najwolniejszy i najpłytszy w porównaniu do wcześniejszych cykli. Mimo uporczywej inflacji, rynek przewiduje stopniowe obniżanie stóp procentowych do około 2,5% do 2027 roku. Ekonomiści zwracają uwagę na ryzyko, że EBC może być bardziej łagodny w swoich działaniach niż przewidują obecne oczekiwania rynkowe.

 

 

Pomimo pierwszej od 2019 roku obniki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, zasada Taylora sugeruje, że stopa procentowa powinna wynosić 6,1%, czyli 185 punktów bazowych więcej niż obecna stopa na poziomie 4,24%. 
Oszacowana w ten sposób stopa procentowa nieznacznie wzrosła ze względu na utrzymującą się inflację, a Europa boryka się z podobnym problemem jak Stany Zjednoczone, co dodatkowo komplikuje sytuację i sprawia, że dzisiejsze przemówienie prezes EBC, Christine Lagarde, będzie kluczowe dla inwestorów.
 

 

Bill Ackman dziarskim ruchem szturmuje listę najbogatszych

 

Ściągawka stworzona przez ekonomistów ING okaże się przydatna podczas konferencji. Wtedy dowiemy się więcej szczegółów odnośnie ścieżki i szybkości przyszłej polityki monetarnej. 


 

 

Fundusze znów pompują Bitcoina: co to znaczy dla kursu kryptowalut?
 

udostępnij: