Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zagraniczna spółka z ekspozycją na konsumpcję w Polsce. Sprawdzamy akcje Jeronimo Martins właściciela Biedronki

Rosnące w 2024 roku świadczenia socjalne jak 800+, wzrost wynagrodzeń w sektorze prywatnym i planowane podwyżki dla budżetówki oraz nauczycieli, w połączeniu ze spadającymi stopami procentowymi będą stymulować w Polsce konsumpcję w przyszłym roku. Naturalnym beneficjentem tych trendów może być notowana na GPW sieć sklepów Dino, ale skorzystać może na tym też Jeronimo Martins, którego akcje również można kupić na GPW, dzięki nowemu projektowi GPW GlobalConnect.


Jeronimo Martins to właściciel sieci sklepów Biedronka, których posiada blisko 3,4 tysiąca. Spółka zatrudnia w naszym kraju ponad 80 tysięcy pracowników, co ustanawia grupę jako największego pracodawcę w naszym kraju. 

Biedronka - czyli perła polskiego handlu w portugalskich rękach

Wszystko zaczęło się od Mariusza Świtalskiego, przedsiębiorcy, który swoją karierę rozpoczął w latach 80. W kolejnej dekadzie zbudował prosperującą sieć hurtowni Eurocash. W latach 90. zainteresowanie Portugalczyków, reprezentowanych przez spółkę Jeronimo Martins, skierowało się ku jego firmie. W efekcie umowy, Świtalski sprzedał im swoją sieć, jednocześnie już myśląc o stworzeniu nowego typu dyskontów - Biedronek, które w końcu również trafiły w ręce Jeronimo Martins.

Zobacz także: Biedronka buduje największą sieć ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. To pierwszy tak duży projekt w Europie

Dla Grupy Jeronimo Martins przejęcie Biedronki okazało się przełomem, co opisuje portugalski tygodnik „Visao". Wartość majątku rodziny Soares dos Santos, która stoi za grupą, oszacowana jest obecnie na ponad 5,7 mld euro. Grupa zatrudnia ponad 118 tysięcy pracowników w trzech krajach, a w Polsce jest także właścicielem sieci drogerii Hebe.

Dla rodziny Soares dos Santos, zaliczanej od lat do najbogatszych w Portugalii, inwestycja w rozwijającą się w Polsce sieć Biedronka okazała się strzałem w dziesiątkę. Według „Visao", Polska stała się źródłem największych sukcesów finansowych dla tej portugalskiej rodziny, uczyniła ich najbogatszym rodem w kraju.

Zobacz także: Nowe akcje na GPW: Biedronka i Zara dołączają do grona spółek na rynku GlobalConnect

Biedronka kontra Dino

Sieć Biedronka tłumaczy na swojej stronie, że właścicielem jest spółka Jeronimo Martins Polska SA, będąca własnością Grupy Jeronimo Martins z siedzibą w Portugalii. Obecnie grupę kieruje Pedro Soares dos Santos, który przejął stery od swojego ojca, Alexandre'a. Portugalska spółka jest notowana na giełdzie w Lizbonie od 1989 roku i działa na rynku spożywczym od 225 lat.

Biedronka generuje około dwie trzecie przychodów Grupy Jeronimo Martins. Portal wiadomoscihandlowe.pl donosi, że na koniec 2022 roku w Biedronce pracuje ponad 80 tysięcy osób, co czyni ją największym pracodawcą w Polsce. 

Rok 2023 był rekordowy dla Biedronki, która osiągnęła sprzedaż na poziomie 22,5 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 21% w porównaniu z rokiem 2022. Z tego wynika, że firma przekroczyła barierę 80 mld zł przychodów, mając blisko 3,4 tysiąca sklepów na polskim rynku.

Zobacz także: BMW bez rozgłosu rozwija swoje auta elektryczne. Akcje spółki mogą wzrosnąć ponad 40%, uważają analitycy

Dino Polska otworzyło w 2023 roku 250 nowych sklepów. Na koniec roku liczba sklepów sieci wynosiła 2406 - poinformowała spółka w komunikacie na stronie internetowej.

Przychody Dino liczone w 4 kwartałach zakończonych w Q3 2023 wyniosły dużo mniej bo 24,5 mld zł. Sklepy Dino są średnio rzecz biorąc mniejsze od Biedronki i raczej zlokalizowane w małych i średnich miejscowościach. 

Biedronka jest nadal liderem rynku w Polsce pod względem przychodów. Na tle Dino wyróżnia się też regularnymi dywidendami. Polityka dywidendowa Jeronimo Martins zakłada bowiem wypłatę od 40-50% skonsolidowanego zysku. Oprócz tego właściciel sieci Biedronka posiada sieć sklepów Ara w Kolumbii i Pingo Doce w Portugalii.

EBITDA po 3 kwartałach 2023, czyli zysk przed opodatkowaniem, odsetkami i amortyzacją, wyniósł 1591 mln euro - to wzrost o 18% w porównaniu do roku poprzedniego. W przypadku Dino mówimy o 1679 mln ale zł i wzroście o 27%. Marża EBITDA Dino wyniosła 8,9%, wobec 9,4% rok wcześniej. Marża EBITDA samej Biedronki w pierwszych 3 kwartałach 2023 roku 8,6% wobec 8,8% rok wcześniej. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że marża EBITDA w całej grupie Jeronimo Martins jest niższa i wynosi 7,1%. 

Kapitalizacja Jeronimo Martins obecnie wynosi 14,06 miliardów euro, czyli ok. 61 mld zł. Przy czym kapitalizacja Dino wynosi 44,17 mld zł, czyli 10,17 mld euro. 

Zobacz także: Chiński BYD kontra amerykańska Tesla. Trwa wyścig o tytuł globalnego lidera branży samochodów elektrycznych

Partnerem działu GlobalConnect jest Giełda Papierów Wartościowych. Więcej informacji pod adresem: https://gpwglobalconnect.pl/

udostępnij: