Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Wall Street solidnie traci na krachu kryptowalut. Bitcoin i Ethereum ogarnęła inwestycyjna zima

Bitcoin w przeciągu miesiąca stracił 30% swojej wartości, a od początku roku ponad 55%. Spadek kursu trwa nadal i ubija dołek w okolicach psychologicznej bariery 20 000 USD, poniżej której Bitcoin nie schodził od końca 2020 roku.

Podobnie jak inwestorzy giełdowi, posiadacze kryptowalut są skoncentrowani na decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej. W sytuacji, gdy inflacja jest najwyższa od wielu dekad, bank centralny podjął już agresywne działania, aby walczyć z rosnącymi cenami za pomocą bardziej restrykcyjnej polityki, w tym znacznego podniesienia stóp procentowych. Ryzyko polega na tym, że FED nie będzie w stanie doprowadzić do „miękkiego lądowania", czyli schłodzenia inflacji bez wywołania recesji.

Kryptowalutowa zima

„Jeśli FED nie będzie się starał lub jeśli narracja dotycząca kryptowalut pogorszy się, Bitcoin może osiągnąć poziom 15 000 USD" - napisał w nocie Samir Kerbage, dyrektor w firmie zarządzającej aktywami cyfrowymi Hashdex.

Chociaż Bitcoin i jego odpowiedniki teoretycznie powinny być niezależne od głównych rynków finansowych, okazały się one skorelowane z akcjami, a zwłaszcza z akcjami z branży technologicznej. Spadek indeksów S&P 500 i Nasdaq od piątku, po tym jak pojawiły się sygnały, że inflacja nie osiągnęła jeszcze szczytu, odcisnął piętno na aktywach cyfrowych.

Jednak napięcia na samym rynku kryptowalut, w tym wstrzymanie wypłat przez głównego pożyczkodawcę kryptowalutowego Celsius, jeszcze bardziej zwiększyły presję na kryptowaluty, które wyprzedawały się silniej niż akcje.

Do pogłębienia spadków kryptowalut przyczyniły się duże likwidacje lewarowanych pozycji na rynku kontraktów terminowych na kryptowaluty. Pozycje z depozytem zabezpieczającym mogą zostać sprzedane w mgnieniu oka, jeśli wartość zabezpieczenia - często Bitcoina - spadnie poniżej wymaganego poziomu. Ponad 100 000 traderów z pozycjami wartymi około 290 mln USD zostało zlikwidowanych w ciągu ostatnich 24 godzin, zgodnie z danymi Coinglass.

FED drastycznie podnosi stopy procentowe. To najwyższa podwyżka od 1994 roku!

„Możemy dążyć do szybkiego powrotu do 28 000-30 000 USD, jeśli zmniejszy się ilość likwidowanych pozycji, a obawy dotyczące Celsjusza ustąpią" - napisał Kerbage.

W przypadku innych kryptowalut, w tym ETH, drugiej co do wielkości, sytuacja była podobna. Token, na którym opiera się sieć blockchain Ethereum, spadł o 14% do 1 050 USD, podczas gdy jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia jego wartość oscylowała wokół 2 000 USD.

„Bitcoin na poziomie 20 000 USD i ETH na poziomie 1 000 USD to poziomy, które należy obserwować" - napisał Kerbage. „Jeśli te psychologicznie znaczące poziomy zostaną utracone, możemy zobaczyć pewien znaczący strach na rynku, który może wywrzeć większą presję, która nakręci spadki".

Mniejsze kryptowaluty, lub altcoiny, również ucierpiały. Cardano i Solana straciły po 12%. Memecoiny również nie wytrzymały, a Dogecoin i Shiba Inu spadły 11% i 8%.

Bitcoinowy problem Tesli. Przez kryptowaluty, producent aut elektrycznych, może odnotować solidne straty

Spadki na krypto mają swoje odzwierciedlenie na Wall Street

Wśród spółek giełdowych najbardziej narażonych na rynki kryptowalut jest Coinbase. Akcje spadły w tym roku o 80%, znacznie przekraczając spadek Bitcoina. Nie powinno to być całkowitym zaskoczeniem dla inwestorów, ponieważ Coinbase stwierdziła, że zmienność na rynku kryptowalut wpłynie na jej finanse, co oznacza, że w dobrych czasach będzie przynosić zyski, a w złych ponosić straty. Spółka w zeszłym tygodniu ogłosiła redukcję zatrudnienia o 18% (1100 etatów).

wykres

 

Wall Street jest skwaszona na Coinbase. Analitycy J.P. Morgan Securities obniżyli we wtorek rekomendację dla akcji i obniżyli cenę docelową dla akcji do 68 USD z 171 USD.

Marathon Digital Holdings. Losy spółki są ściśle związane z wahaniami kursów kryptowalut. W tym roku akcje firmy wydobywającej kryptowaluty spadły o około 80%. 

wykres

Chociaż MicroStrategy agresywnie nabywał Bitcoiny, próbując zabezpieczyć się przed inflacją. Na dzień 31 marca firma posiadała 129 218 monet Bitcoin, które były wówczas wyceniane na 5,9 miliarda dolarów. W świetle spadku wartości Bitcoina akcje spadły o 70%.

wykres

 

Akcje firmy PayPal również zanotowały w tym roku 60% spadek z powodu obaw związanych z kryptowalutami, a także obaw przed zwiększoną konkurencją ze strony Apple. PayPal niedawno zaczął umożliwiać użytkownikom transfer kryptowalut do innych cyfrowych portfeli i giełd. Analitycy są jednak mniej podekscytowani wejściem PayPal w kryptowaluty, twierdząc, że marże firmy poprawiłyby się, gdyby ograniczyła ona swoją działalność.

wykres

 W zeszłym roku Robinhood był w szczytowej formie, ponieważ inwestorzy detaliczni chętnie handlowali akcjami spółek tzw. meme-stocks, opcjami i kryptowalutami. W tym roku akcje spadły o 60%. Częściowo jest to spowodowane tym, że kryptowaluty straciły swój blask, ale spadek akcji odzwierciedla również niższy wolumen handlu detalicznego. 

Przychody z transakcji w pierwszym kwartale w Robinhood spadły o połowę w porównaniu z rokiem ubiegłym. Firma odnotowała 73% spadek przychodów z akcji, podczas gdy przychody z opcji i kryptowalut spadły o prawie 40%. W ciągu ostatniego roku kryptowaluty zazwyczaj stanowiły około jednej czwartej przychodów Robinhood, ale w drugim kwartale 2021 roku stanowiły 50% przychodów

wykres

Panika na rynku kryptowalut. Problemy platformy Celsius wywołały mocne spadki na BTC i ETH

 

udostępnij: