Przejdź do treści
apple ai openai
Kategoria::
Kategoria

Apple dołącza do wyścigu AI. Twórcy Iphona nawiązują współpracę z OpenAI

Prawie 560 dni po tym, jak OpenAI pokazało całemu światu ChatGPT i rozpoczęło rewolucję w obszarze generatywnej sztucznej inteligencji, Apple zaprezentowało swoją klarowną strategię AI w trakcie największej przez siebie organizowanej konferencji Apple 2024 Worldwide Developers Conference. Wyścig w obszarze AI przyspiesza, a zapowiedziana współpraca Apple i OpenAi wywołała gniew Elona Muska.

Nvidia, pod względem wyceny rynkowej, coraz bliżej Apple. xAI, nowy startup Elona Muska, pozyskał 6 mld USD na rozwój

Ekskluzywność nowej technologii

Najnowsza technologia, Apple Intelligence, będzie dostępna wyłącznie na modelach iPhone 15 Pro i Pro Max, które stanowią jedynie 5% wszystkich użytkowanych iPhone'ów. Wymogi techniczne związane z układami scalonymi potrzebnymi do obsługi zaawansowanych funkcji AI ograniczają jej dostępność. Kluczowe pytanie brzmi, czy nowości technologiczne zmotywują klientów do zakupu droższych modeli z obawy przed pominięciem innowacji.
 

Akcje Apple rosną na fali plotek o AI i współpracy z OpenAI.

Oczekiwania inwestorów i przyszłość AI

Podczas obszernej prezentacji na Apple WWDC 2024, firma przedstawiła wieloaspektowe podejście, zgodne z wcześniejszymi przeciekami i oczekiwaniami rynku. Mimo to, pozostaje niepewność, czy Apple rozwiało obawy inwestorów co do niewystarczająco szybkiego tempa wdrażania AI. Skupienie się na premierze iPhone'a 16 tej jesieni może być kluczowym momentem dla firmy w kontekście rozwiania tych wątpliwości.
 

Nowa platforma AI

Apple zaprezentowało strategię Apple Intelligence, obejmującą wiele elementów. Nowe funkcje AI pojawią się w zestawie aplikacji Apple, naśladując narzędzia oferowane przez Microsoft, Google, OpenAI, Adobe i innych. Nowości obejmują narzędzia do podsumowywania tekstów, sugerowania odpowiedzi na e-maile i transkrypcji rozmów, dostępne w aplikacjach takich jak Mail, Messenger i Notatki.

Alphabet wypłaci pierwszą w historii dywidendę. Spółka odnotowała imponujące wyniki finansowe

Zaawansowane narzędzia graficzne

Apple wprowadziło również narzędzia do generowania obrazów, zintegrowane z własnymi aplikacjami, konkurując z podobnymi narzędziami od Adobe, Meta i Google.

Prywatność i bezpieczeństwo danych

Apple podkreśliło znaczenie prywatności, oferując doświadczenia AI na swoich urządzeniach, co zwiększa bezpieczeństwo informacji. Dodatkowo, firma zapowiedziała usługę Private Cloud Compute, która będzie działać na serwerach zasilanych przez układy Apple, zapewniając prywatność danych w chmurze.

Nowe możliwości dla Siri

W ramach wdrożenia nowej strategii, Apple planuje zaktualizować Siri, która będzie dostępna na iPhone'ach, iPadach i Macach, oferując bardziej kontekstowe i wartościowe doświadczenia użytkownikom.

Partnerstwo z OpenAI

Apple ogłosiło również współpracę z OpenAI, umożliwiającą korzystanie z ChatGPT na urządzeniach Apple bez konieczności subskrypcji lub logowania. Subskrybenci ChatGPT będą mogli korzystać z pełniejszej wersji aplikacji na urządzeniach Apple.

Microsoft dogonił Apple i stał się jedną z dwóch najdroższych spółek na świecie. Kapitalizacja obu firm zbliża się do 3 bilionów dolarów

Aktualizacje systemowe i nowe funkcje

W pierwszej części prezentacji Apple zapowiedziało lawinę aktualizacji oprogramowania dla różnych urządzeń. W iOS 18 pojawią się nowe narzędzia organizacyjne dla Zdjęć, możliwość blokowania poszczególnych aplikacji oraz większa kontrola nad układem ekranu głównego. Nowe funkcje wiadomości, w tym planowanie wiadomości z wyprzedzeniem i wysyłanie ich przez satelitę, gdy WiFi i połączenia komórkowe są niedostępne, również zostały zapowiedziane.

Rozszerzenie funkcji iOS 18

iOS 18 wprowadzi także lepsze narzędzia do organizowania e-maili, nową aplikację Hasła oraz aktualizacje Safari i Map. Wallet zyska funkcję przesyłania gotówki do innego iPhone'a przez zbliżenie telefonów. AirPods otrzymają aktualizację umożliwiającą odbieranie lub odrzucanie połączeń przez potrząśnięcie głową.

Nowe funkcje dla iPadów i Maców

Nowy iPad OS otrzyma odświeżoną aplikację Notatki oraz zaawansowaną funkcję kalkulatora w aplikacji Math Notes, współpracującą z Apple Pencil. Mac zyska ulepszoną ciągłość z iPhone'em dzięki funkcji iPhone Mirroring, umożliwiającej łatwe przeciąganie i upuszczanie elementów między urządzeniami. Nowa wersja Mac OS została nazwana „Sequoia".

Warren Buffett i jego fascynacja Apple: strategiczna inwestycja na lata

Reakcje analityków i rynków oraz gniew Elona Muska

Analityk Evercore ISI, Amit Daryanani, wyraził większe przekonanie co do strategii AI Apple po prezentacji, widząc w niej potencjał do zapoczątkowania supercyklu iPhone'ów. Analityk Wedbush, Dan Ives, ocenił wydarzenie jako „moment demonstracji siły" dla Apple. Mimo pozytywnych ocen, akcje Apple spadły o 1,9%, podczas gdy Microsoft i Alphabet zanotowały wzrosty.

Apple ogłosiło partnerstwo z OpenAI, co wywołało oburzenie CEO Tesli, Elona Muska.

„Jeśli Apple zintegruje OpenAI na poziomie systemu operacyjnego, urządzenia Apple zostaną zakazane w moich firmach", napisał Musk na X. „To niedopuszczalne naruszenie bezpieczeństwa".

Wyniki finansowe gigantów technologicznych budzą obawy. Wraca dyskusja czy AI to nie jest bańka spekulacyjna
 

Musk zasugerował również, że firmy powinny zacząć inwestować w produkcję klatek Faradaya, stwierdzając w kolejnym tweecie: „Odwiedzający będą musieli sprawdzać swoje urządzenia Apple przy drzwiach, gdzie będą przechowywane w klatce Faradaya". Elon opublikował nawet złośliwego mema w tym temacie.

Klatka Faradaya blokuje pola elektromagnetyczne, w tym sygnały Wi-Fi, co wydaje się wskazywać na obawy Muska, że smartfony wyposażone w sztuczną inteligencję mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa poprzez zbieranie i analizowanie danych.

Inwestorzy mogą wyczytać z kolejnych tweetów Muska, że problemem jest integracja OpenAI z systemem operacyjnym Apple i potencjalne przesyłanie danych użytkowników Apple do OpenAI.

To nie pierwsze starcie między Muskiem a OpenAI. Na początku roku Musk pozwał firmę za naruszenie umowy i założył konkurencyjną firmę o nazwie xAI. Musk stwierdził również w rozmowie z Davidem Faberem z CNBC, że był jednym z założycieli OpenAI i jest rozczarowany tym, że organizacja stała się przedsięwzięciem komercyjnym.

Rosnące napięcia między OpenAI a Muskiem, teraz uwikłane w relacje z Apple, pokazują inwestorom, że choć sztuczna inteligencja może generować znaczne zyski na rynku, przynosi także nowe wyzwania i niepewności. Analityk Wedbush, Dan Ives, określił tweety Muska jako „nic wielkiego”. Ocenia akcje Tesli jako Kupuj, z ceną docelową 275 USD za akcję, oraz akcje Apple jako Kupuj, również z ceną docelową 275 USD. Tweety Muska nie miały znaczącego wpływu na akcje obu firm.

Akcje Apple są dostępna na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Bill Ackman dziarskim ruchem szturmuje listę najbogatszych. Nadchodzi IPO Pershing Square

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: