Przejdź do treści
REDDIT IPO USA
Kategoria::
Kategoria

Rynek IPO na Wall Street wraca do życia. Udane debiuty Reddit i Astera Labs budzą optymizm inwestorów

Rynek debiutów giełdowych (IPO) znów tętni życiem. Optymizm wywołany udanymi debiutami Reddita ($RDDT) oraz firmy z branży infrastruktury chmury dla sztucznej inteligencji, Astera Labs ($ALAB), wydaje rozlewać się na cały amerykański parkiet. Przypadku debiutu Trump Media & Technology Group celowo nie wymieniam, ponieważ to kategoria meme-stocks. Wzmożona aktywność na rynku debiutów jest raczej wyrazem powrotu do normalności po okresie względnej stagnacji.

Debiut Reddita bardzo udany. Akcje na pierwszej sesji wzrosły klikadziesiąt procent

Ostatnie debiuty, takie jak eksplozja Reddit na parkiecie, która przyniosła prawie 50% wzrost w pierwszym dniu notowań, oraz błyskawiczny sukces Astera Labs, który zanotował ponad 70% wzrostu podczas swojego debiutu, nie powinny budzić nadmiernych obaw. W przeciwieństwie do szaleństwa związanego z boomem dot-com na przełomie lat 90. i 2000, inwestorzy obecnie wykazują większą ostrożność i przywiązują większą wagę do opłacalności i strategii przedsiębiorstw wchodzących na giełdę.

Notowania Reddit są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

30 spółek, które dziś budzi pogardę, ale może zaskoczyć zyskami - kontrariańskie skanowanie rynku

Rynek IPO powraca do życia, a inwestorzy patrzą w przyszłość z optymizmem

Jessica Rabe z firmy analitycznej DataTrek, sugeruje, że udane debiuty ostatnich miesięcy mogą świadczyć raczej o otwieraniu się „okna IPO" [„the IPO window is finally starting to open"]  niż o tworzeniu się bańki spekulacyjnej.

Analiza danych również wspiera tę tezę. Według informacji z Warrington College of Business na Uniwersytecie Florydzkim, liczba debiutów giełdowych w 2022 roku wyniosła zaledwie 38, podczas gdy w minionym roku wzrosła do 54 (nie uwzględniając kategorii takich jak akcje penny czy amerykańskie depozytowe kwity), co stanowi najwyższy wzrost od czasu kryzysu finansowego. 

Nadzieje na obniżkę stóp procentowych i ożywienie rynku sprawiły, że liczba debiutów giełdowych wzrosła. W 2024 roku miało już miejsce 30 debiutów, obejmujących firmy takie jak Solarmax Technology i CG Oncology, co świadczy o ożywieniu na rynku kapitałowym.

Polska w gronie 25 najatrakcyjniejszych rynków dla inwestorów. Nasz kraj znalazł się w tym prestiżowym rankingu po raz pierwszy

Liczba debiutów ważna, ale nie zapominajmy o wolumenie emisji

Należy jednak zauważyć, że choć debiuty Reddit i Astera zanotowały znaczne wzrosty od razu po wejściu na rynek, przekraczając 50-70%, są one wyjątkowe w porównaniu do średniej pierwszego dnia notowań, która od lat 80. wynosi nieco poniżej 19%. To sugeruje, że obecne debiuty zbliżają się bardziej do rekordowych wyników z końca lat 90., kiedy to pierwsze dni notowań przynosiły wzrosty na poziomie 70%, wylicza i porównuje Wall Street.

Mimo to, liczba debiutów giełdowych pozostaje stosunkowo umiarkowana. Nawet przy prognozie 30 debiutów na kwartał w 2024 roku, całkowita liczba debiutów wyniosłaby 120, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami, ale daleko mu do szczytu z 1999 roku, gdy liczba debiutów sięgnęła 476. Ekspertka Rabe zwraca uwagę, że ocena rynku IPO powinna uwzględniać nie tylko pierwszodniowe wzrosty, ale także ogólny wolumen emisji, co wskazuje na zdrowie rynku.

Debiut Truth Social na Wall Street to powrót meme stocks. Spółka Donalda Trumpa może odegrać kluczową rolę w wyborach prezydenckich

Zainteresowanie inwestorów nie ogranicza się wyłącznie do sektora technologicznego. Firmy z branży odzieżowej, takie jak Shein i Skims, oraz sektora płatności, jak Stripe, również przyciągają uwagę. To dowód na to, że obecny wzrost aktywności na rynku kapitałowym obejmuje różne sektory gospodarki.

Ostatecznie, rosnąca liczba udanych debiutów na giełdzie i wzmożona aktywność handlowa świadczą raczej o powrocie do zdrowej aktywności giełdowej po okresie ograniczeń niż o narastającej bańce spekulacyjnej.

Trwa gorączka złota. Cena bije rekordy i od początku roku wzrosła więcej niż S&P500

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Artykuł przygotowany przy wykorzystaniu narzędzi inwestycyjnych Saxo Banku, partnera serwisu Strefa Global Market. Materiał zawiera linki partnerskie, a serwis czerpie z nich korzyści finansowe.

udostępnij: