Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Ceny żywności w sklepach rosną. Saxo Bank przeanalizował co dokładnie stoi za wzrostem cen surowców

Trwająca wojna w Ukrainie, fizyczne zniszczenia i skutki sankcji, powodują dodatkowe wstrząsy w gospodarce światowej. Skutkiem tego będą wyższe ceny energii, żywności oraz spadek zaufania do gospodarki i rynków finansowych w świecie, które już cierpią z powodu inflacji napędzonej przez pandemię.

Rosja i Ukraina są ważnymi dostawcami niektórych towarów, w tym tytanu, palladu, pszenicy i kukurydzy. Wpływ wojny na ceny towarów i inflację, a tym samym wydatki gospodarstw domowych jest tym co dotyka wszystkich.

Ekonomiści nadal oczekują wyższych cen towarów z powodu zakłóceń w eksporcie żywności i innych produktów z Ukrainy oraz sankcji nałożonych na eksport z Rosji. Jak wskazują badania modelowe National Institute of Economic and Social Research (NIESR), wojna doprowadziła do 30% wzrostu cen ropy, 90% wzrostu gazu w Europie i 17% wzrost cen żywności.

Traderzy, inwestorzy wiedzą, że za podwyżkami cen stoją również okazje inwestycyjne. Kim Cramer Larsson, analityk techniczny z Saxo Banku przygotował aktualizacje jak to wygląda na wykresie.

Techniczny przegląd surowców

Pszenica. Wyprzedaż pszenicy wskazuje na wyczerpanie, wskazuje analityk. „Dywergencja na RSI podczas prawdopodobnego ostatniego spadku w zeszłym tygodniu wskazuje na osłabienie trendu spadkowego, co oznacza, że bardzo dobrze możemy zobaczyć odbicie”. Odbicie, które powinno doprowadzić pszenicę z powrotem w okolice szczytu z zeszłego tygodnia na poziomie 935-940 USD. Może to być jednak trudne i jeśli pszenica przebije się poniżej 765,75 USD, wsparcie na poziomie 736 USD zostanie prawdopodobnie przetestowane. „Ten scenariusz może się rozwinąć, jeśli RSI przebije się poniżej swojej rosnącej linii trendu” – czytamy w raporcie.
 

gm

Zachowanie Nasdaq bardzo przypomina pęknięcie bańki internetowej z 2000 roku, zauważa dział analiz Saxo Bank

Kukurydza. Odbiła się dwukrotnie od silnego wsparcia w okolicach 585 USD. „Nie jest wykluczone, że będzie miała kolejną próbę dotarcia do tego wsparcia. W chwili pisania tego tekstu RSI znajduje się poniżej linii trendu wzrostowego, co wskazuje, że niedźwiedzie spróbują po raz trzeci zejść poniżej wsparcia”. Jak wylicza analityk Saxo Banku, jeśli Kukurydza zamknie się poniżej tego wsparcia, następny ruch nastąpi w okolicach 548,50. „Jeżeli kukurydza znajdzie się powyżej 623,50, presja sprzedażowa prawdopodobnie się skończy i kukurydza może odbić się w okolice zeszłotygodniowego szczytu i 200 SMA w okolicach 613-667”.
 

gm

Soja. „Dwa tygodnie temu Soja uformowała formację dna i odwrócenia z Doji, po której nastąpił bardzo byczy dzień. Nie jest to idealna formacja Doji Morning, ale wskazuje ona na przesunięcie siły ze sprzedających na kupujących”. Silne wsparcie na poziomie 1.429,50 USD wydaje się utrzymywać. Kontynuacja odbicia do okolic 1.562-1.579 wydaje się prawdopodobna. „Jeśli sprzedający powrócą z nową energią i zepchną ceny soi poniżej 1.424, soja może spaść do wsparcia w okolicach 1.349” – ocenia Saxo Bank.
 

gm

Odwiedziliśmy TIM i 3LP i zobaczyliśmy, jak rosną wraz z całym sektorem e-commerce [WIDEO]

Kawa. Trend spadkowy jest potwierdzony. Jak wylicza Larsson, w zeszłym tygodniu kawa przełamała niedźwiedzie nastawienie, po czym nastąpiła silna sprzedaż, która zepchnęła cenę kawy poniżej 55 tygodniowej SMA po raz pierwszy od 9 miesięcy, do poziomu 0.382 cofnięcia ostatnich 12 miesięcy trendu wzrostowego. (wykres tygodniowy). „Jednakże, kawa prawdopodobnie zobaczy kilka dni lub tygodni z transakcjami bocznymi/odbicia. Jeśli odbicie sprawi, że RSI zamknie się powyżej górnej opadającej linii trendu, może to wskazywać na odwrócenie trendu. Z drugiej strony, jeśli ceny kawy spadną poniżej 203, prawdopodobnie zobaczymy nowe minima poniżej 194 USD”.
 

gm

Bawełna. Obecnie prawdopodobnie to koniec wyprzedaży. „Dywergencja na RSI oraz bycza świeca z 15 lipca silnie wskazują na dno i odwrócenie trendu na bawełnie”. Zaledwie kilka centów powyżej wsparcia przy 90 USD. „Jeśli Bawełna zamknie się powyżej krótkoterminowej spadkowej linii trendu, prawdopodobne jest odbicie do poziomu 0,382 cofnięcia przy 112 USD, ale może ono zostać przedłużone do okolic 118-122, poziomu 0,50 cofnięcia i 200 SMA” – wskazuje Saxo Bank.
 

gm

Netflix stracił niecały milion klientów w ostatnim kwartale i wprowadzi reklamy. Serial „Stranger Things” uratował wyniki

udostępnij: