Przejdź do treści
XAUUSD SP500
Kategoria::
Kategoria

Trwa gorączka złota. Cena bije rekordy i od początku roku wzrosła więcej niż S&P500

Cena złota kontynuuje swój dynamiczny wzrost od poniedziałku, osiągając rekordowe poziomy. Wartość tego cennego metalu ponownie wzrosła, zyskując wsparcie na początku tygodnia, który może być kluczowy dla inwestorów. Chociaż analitycy wskazują na słabnące wsparcie fundamentalne, istnieją powody, dla których złoto może nadal rosnąć.

Złoto bije rekordy, a spółki wydobywcze pozostają tanie. Lista spółek, których akcje, według analityków, mogą wzrosnąć nawet kilkaset procent

W ciągu ostatnich pięciu sesji cena złota wzrosła o ponad 4% i sięgnęła 2284 dolarów (a nawet przez moment widziany był poziom 2300 dolarów), ustanawiając nowy rekord. W tym roku ceny złota wzrosły o ponad 10% (indeks S&P500 natomiast 9%), co czyni marzec najlepszym dwumiesięcznym okresem wzrostu od lat.

"Rajd złota jest napędzany bezpośrednimi zakupami banków centralnych, poszerzających swoje portfele, nadziejami na spowolnienie inflacji, co otwiera drogę do obniżenia stóp procentowych, a także stałym popytem detalicznym ze strony chińskich inwestorów szukających bezpieczeństwa" - komentuje Marios Hadjikyriacos, analityk w brokerze XM.

"Rajd zmaga się obecnie z osłabiającym się wsparciem fundamentalnym" - napisali w czwartkowym komunikacie strategowie UBS Wayne Gordon i Giovanni Staunovo. "Pomimo tego, pytania dotyczące krótkoterminowej trajektorii metalu pozostają, ponieważ czynniki przeciwdziałające... nie zdołały zakłócić rajdu".

[PODCAST] Gospodarka Argentyny po wygranej Javiera Millei. Czy warto tam inwestować? Dr Marcin Chmielowski

Chociaż pewne wsparcie fundamentalne dla złota może słabnąć, ceny wciąż rosły, przekraczając istotne poziomy techniczne i sugerując, że metal ten ma impet. "Dzienne wykresy zamknięć złota wskazują, że przyspieszenie jest już w toku. Złoto wydostało się z czteroletniej konsolidacji i właśnie przeskoczyło Byczą Flage" - napisał Andrew Addison, założyciel Institutional View, w komunikacie.

Analitycy zwracają uwagę, że zarówno czynniki fundamentalne, jak i techniczne, wspierają wzrost cen złota. Wciąż istnieją czynniki, które mogą dodatkowo podtrzymać wartość tego kruszcu, z perspektywami inflacji i stóp procentowych w USA na czele.

Notowania złota są dostępne na platformie SaxoTraderoGo pod tym linkiem

Banki centralne wspierają rajd złota

Złoto jest wrażliwe na politykę Rezerwy Federalnej, ponieważ jej decyzje dotyczące stóp procentowych wpływają na rentowność obligacji skarbowych. Wraz z rosnącymi stopami procentowymi obligacje rządowe stają się bardziej atrakcyjne w porównaniu ze złotem, które nie generuje dodatkowych zysków.

Bitcoin i złoto osiągają nowe rekordy cenowe i przyciągają nowych inwestorów

Miękkie lądowanie odnosi się do zdolności Fedu do opanowania inflacji bez spowodowania recesji. Polityka Fedu jest kluczowa dla złota, nie tylko dlatego, że perspektywy dla gospodarki mogą decydować o popycie na aktywa bezpieczne. Ruchy banku centralnego w zakresie stóp procentowych wpływają na obligacje skarbowe, które konkurują z złotem o uwagę inwestorów i wydają się bardziej atrakcyjne, gdy stopy procentowe, a więc i dochody z obligacji, są wyższe, ponieważ złoto nie przynosi dochodu.

"Nasz podstawowy scenariusz, według którego Fed rozpocznie cięcia stóp do połowy roku, oznacza, że ceny mogą wzrosnąć" - napisali stratedzy UBS. Z drugiej strony, sygnały wskazujące na utrzymującą się inflację i na to, że Fed może utrzymać stopy wyższe przez dłuższy czas, stanowią istotne ryzyko dla rajdu złota.

"S&P 500 jest rozgrzanym indeksem w stosunku do kapitału, podczas gdy złoto jest niemal niedowartościowane w porównaniu z moim miernikiem zatrzymanych zysków" - napisał Gave w czwartkowym komunikacie. "Złoto jest 'niedowartościowane' w stosunku do S&P 500 o około -52% i o -13% w porównaniu z własnym długoterminowym trendem. W przeciwieństwie do tego, S&P 500 stoi o 33% powyżej swojego własnego długoterminowego poziomu trendu".

Rozwinięcie tego tematu nastąpiło w piątek wraz z opublikowaniem wskaźnika cen wydatków konsumpcyjnych w USA, preferowanego przez Fed. Dane dotyczące bazowego wskaźnika CPI dla lutego pokazały wzrost inflacji o 2,8% rok do roku, równy wzrostowi cen w styczniu i sugerujący pewną trwałość inflacji.

Rheinmetall największym beneficjentem inwestycji KE w produkcję amunicji artyleryjskiej. Akcje niemieckiego producenta broni najwyżej w historii

Kolejnym sygnałem, że złoto może nadal przyciągać kupujących, jest porównanie go z indeksem giełdowym S&P 500, według analizy ekonomisty Charlesa Gave'a z Gavekal Research.

Ostatnie posiedzenie Fedu w marcu - które rynek odebrał jako sugerujące, że cięcia stóp procentowych nadchodzą już w czerwcu i dodały skrzydeł akcjom - było najnowszym katalizatorem, który przedłużył rajd złota, zauważył zespół UBS.

Co istotne, złoto przewyższyło indeks S&P 500 od początku 2022 roku, co świadczy o rzeczywistym popycie na ten metal, a nie jedynie o zmienności na rynkach finansowych, zauważa Hadjikyriacos.

Perspektywa stóp procentowych pozostaje kluczowa dla dalszego rozwoju sytuacji na rynku złota. Spodziewane obniżki stóp procentowych przez Fed mają potencjał dalszego wzrostu wartości złota, co potwierdzają ostatnie dane dotyczące inflacji.

MicroStrategy ma 15 mld USD w BTC. Akcje spółki szybują w górę w ślad za wzrostami Bitcoina

"Perspektywy dla złota wydają się obiecujące. Kontynuacja spadku stóp procentowych może dalej wspierać wartość złota. W obliczu stosunkowo wysokich rentowności, złoto może zyskać, gdy stopy procentowe spadną do bardziej stabilnych poziomów, szczególnie jeśli gospodarka USA wytraci na dynamice" - dodaje Hadjikyriacos.

Stratedzy z UBS wskazują na pozytywny popyt z Chin jako jedno z czynników podtrzymujących złoto, obok zakupów przez banki centralne tego cennego metalu, chociaż zakupy instytucjonalne prawdopodobnie spowolniły w bieżącym kwartale. Dużym nieznanym czynnikiem dla złota pozostaje perspektywa polityki pieniężnej Federalnej Rezerwy, o czym pisali Gordon i Staunovo.

Przed nami kluczowy tydzień, w którym oczekuje się publikacji istotnych danych makroekonomicznych, mogących zmienić perspektywy co do stóp procentowych, a tym samym rentowności i wartości złota. Najbardziej oczekiwany jest raport z rynku pracy w USA za marzec, który może dać wskazówki dotyczące trendów inflacyjnych i stanu gospodarki.

Oprócz samej wartości kruszców, wzrost cen złota przyczynił się także do wzrostu akcji spółek górniczych. Firmy takie jak Agnico Eagle Mines czy Barrick Gold odnotowały znaczące wzrosty w ciągu ostatniego miesiąca, kontynuując tendencję wzrostową na początku bieżącego tygodnia. Fundusz ETF VanEck Gold Miners również zyskał na wartości, co odzwierciedla ożywienie na rynku złota.

Debiut Truth Social na Wall Street to powrót meme stocks. Spółka Donalda Trumpa może odegrać kluczową rolę w wyborach prezydenckich

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/
Artykuł przygotowany przy wykorzystaniu narzędzi inwestycyjnych Saxo Banku, partnera serwisu Strefa Global Market. Materiał zawiera linki partnerskie, a serwis czerpie z nich korzyści finansowe.

Tagi

udostępnij: