Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

George Soros świętuje 93. urodziny. Wnioski z Alchemii Finansów

„Urodziłem się w Budapeszcie w środku Wielkiego Kryzysu, zaledwie 10 lat po tym jak hiszpanka zebrała żniwo tysięcy ofiar w Budapeszcie. Przeżyłem II Wojnę Światową, rządy Strzałokrzyżowców i oblężenie miasta. Pamiętam, jak to jest żyć w ekstremalnych czasach” – pisał Soros w 2020 roku kiedy poprzez swoją fundację przekazywał pomoc finansową na walkę z pandemią. Dzisiaj jedna z bardziej ikonicznych postaci dla świata giełdy obchodzi 93 urodziny. To dobra okazja, aby rzucić okiem na jego biografię przez pryzmat „Alchemii finansów”, jedno z najważniejszych dzieł na temat finansów.


Wszystkie poniższe cytaty pochodzą z „Alchemii finansów", gdzie Soros analizuje swoje własne podejścia do inwestowania, teorii i strategii, które pomogły mu osiągnąć sukces jako inwestor i spekulant. To swoisty dziennik, który stawia wyzwanie czytelnikowi ze względu na swój głęboko filozoficzny charakter bez prostych recept. Książka, która nie jest łatwa w odbiorze, ale oferuje głęboką perspektywę.

Soros posługuje się dynamicznym stylem pisania, który przekazuje pasję i poświęcenie, jakie wkładał w swoje badania nad rynkami finansowymi. Dla tych, którzy pragną spojrzeć za kulisy sukcesu Sorosa i na co dzień zajmują się zawodowo ekonomią, „Alchemia…" to zapis fascynującej podróży przez jego refleksje. „Chciałbym podkreślić, że niniejsza książka nie jest pomyślana jako praktyczny podręcznik sztuki bogacenia się na giełdzie. Zawiera ona większość mojej wiedzy, przynajmniej w formie teoretycznej. Niczego umyślnie nie ukrywałem", czytamy we wstępie.

Jeden do czterystu siedemdziesięciu trzech milionów. Takie były szanse George`a Sorosa na uzyskanie wyników inwestycyjnych, które osiągnął jako menedżer Funduszu Quantum od 1968 do 1993 roku, wylicza Paul Tudor Jones II.

Elon Musk znów wywołuje kontrowersje na rynku, po tym jak George Soros wyprzedał akcje Tesli

Ewolucja inwestora: George Soros w obliczu wyzwań

Przetrwanie – jednym słowem filantrop i spekulant określa swoje praktyczne zdolności, jak czytamy w jego życiowym magnum opus „Alchemia finansów”. Soros przyszedł na świat w 1930 roku i przeżył niemiecką okupację na Węgrzech. W 1952 roku ukończył studia London School of Economics, jednak teoria ekonomiczna nie satysfakcjonowała go, ponieważ nie rozwiązywała wielu problemów. „Ekonomia stara się być nauką. O nauce zakłada się, że jest obiektywna, toteż trudno mówić o niej, gdy jej przedmiot, uczestnik procesu ekonomicznego, nie jest obiektywny”- wspomina.

Los rzucał Sorosowi kolejne wyzwania. Lakonicznie opisuje „po ukończeniu szkoły doznałem kilku porażek”, aż w końcu zajął się międzynarodowym arbitrażem na rynku akcji. Na początku pracował w Londynie, a potem w Nowym Jorku. Zaczynał jako analityk papierów wartościowych doradzając instytucjom amerykańskim w ich europejskich inwestycjach. Ten krótki, acz intensywny okres wspomina „byłem kimś w rodzaju jednookiego króla wśród ślepców”. Na horyzoncie pojawił się prezydent Kennedy', a wraz z nim wprowadzenie tzw. podatku wyrównującego stopy procentowe. To działanie skutecznie zahamowało prężnie rozwijający się rynek handlu zagranicznymi papierami. W ciągu krótkiego czasu finansowe triumfy Sorosa ugięły się pod presją ograniczeń.

Następnie na trzy lata zawiesił swoją pracę zarobkową i poświęcił się doskonaleniu dzieła „The Burden of Consciousness”. Ten czas miał fundamentalny wpływ na jego perspektywę świata finansów i ludzkiej egzystencji. Chwile trudności narodziły fundamenty pod jego przyszłą działalność. Rynek finansowy ukazał mu swoje zawiłości i to z tej burzy narodził się nowy impuls do działania. „Dzięki temu doświadczeniu nauczyłem się, że prawdziwa siła kryje się w elastyczności myślenia i umiejętności adaptacji do zmieniających się warunków”.

Inflacja wywoła ogólnoświatowy kryzys, ostrzega George Soros w Davos

Ostatecznie wróciłem do krainy żyjących…. Zbiorowa psychologia inwestorów

„Przez pierwsze 10 lat kariery zawodowej właściwie nie korzystałem z wiedzy zdobytej na studiach, a moje działania praktyczne i zainteresowania teoretyczne były niemal całkowicie oddzielone. Kupno i sprzedaż akcji były dla mnie grą w której rozgrywanie nie angażowałem się całą duszą”. W 1969 roku założył modelowy portfel inwestycyjny i przekształcił go w fundusz hedgingowy. Od września 1981 roku do 1984 zwiększył swój kapitał z 4 mln USD do 2 mld USD. Żaden inny fundusz nie osiągnął podobnych wyników.

Zarządzając własnym funduszem jeszcze mocniej angażował swój cały potencjał intelektualny oraz abstrakcyjne myślenie, ze zdziwieniem odkrywając, że jego idee są bardzo przydatne. Wypracował własną, szczególną metodę inwestowania, która kłóciła się z powszechnie panującymi poglądami. „Zgodnie z powszechni akceptowanym poglądem rynek ma zawsze rację – tzn. ceny rynkowe zwykle precyzyjnie dyskontują przyszłe procesy nawet wówczas, gdy ich przebieg nie jest jasny. Zacznę od przeciwstawnego punktu widzenia. Uważam, że ceny rynkowe są zawsze obarczone błędem w tym sensie, że odzwierciedlają subiektywny obraz przyszłości. Zniekształcenie jednak jest dwukierunkowe: nie tylko uczestnicy rynku działają subiektywnie, ale również ich subiektywizm może mieć wpływ na bieg wydarzeń”.

Soros mówił, że zawsze popadał w kłopoty, gdy starał się zdefiniować, co rozumie przez niedoskonałą wiedzę uczestników. „Aby precyzyjnie mówić o zniekształceniu faktów, należy wiedzieć, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby nie była zniekształcona poprzez postrzeżenia uczestników”.

Wyjątkowa współpraca

George Soros dzięki swojemu dziełu miał możliwość spotkania z Stanley'em Druckenmillerem, co zapoczątkowało serię zdarzeń o doniosłym wpływie na ich dalsze kariery. W czasach, gdy Druckenmiller kierował innym funduszem, zaintrygowany „Alchemią Finansów", zdecydował się na rozmowę z Sorosem. Ich spotkanie zaowocowało współpracą, która zaczęła się od trudności. Mimo że Soros przyznał Druckenmillerowi duży udział w zarządzaniu, początkowo nowy członek zespołu przeżywał trudności, wynikające z obecności samego mistrza. To jednak nie zniechęciło obu stron, a ich relacja ewoluowała wraz z pracą nad rewolucyjnym procesem, który doprowadził do upadku komunizmu. „Ja zostałem trenerem, a on zawodnikiem. Nasze wyniki były coraz lepsze i wkroczyliśmy w okres trwałego wzrostu”.

soros1
 
Peter Morgan/Reuters


Soros i Druckenmiller stworzyli unikalny tandem, z równym zaangażowaniem w dążeniu do sukcesu. Ich wspólne wysiłki przynosiły coraz lepsze wyniki, a okres trwałego wzrostu stał się efektem ich efektywnej współpracy. Szczególnie doniosłym momentem było osiągnięcie sukcesu na rynku walutowym, gdy Wielka Brytania wycofywała się z mechanizmu kursów wymiany w 1992 roku. Ich zdolność do wykorzystania okazji zaowocowała spektakularnym zyskiem na szterlingu, co przyniosło Sorosowi zasłużoną sławę w Europie.

30 lat temu George Soros złamał Bank Anglii i zarobił ponad 1 mld USD

Jak Soros i Druckenmiller złamali Bank Anglii – Czarna Środa

16 września 1992 roku to data, która na zawsze zapisała się w historii światowych rynków finansowych. Tego dnia, George Soros przeprowadził audację, która zdaniem wielu ekspertów złamała Bank Anglii i przyniosła mu ponad miliard dolarów zysku.

Przy współpracy ze Stanley'em Druckenmillerem, który również zauważył potencjał do zysku, zdecydowali się na rozbudowę swojego, krótkich pozycji. W momencie, gdy kurs funta zbliżył się do dolnej granicy ustalonego zakresu w ERM, ich strategia przyciągnęła uwagę innych inwestorów, a Bank Anglii zaczął desperacko bronić swojej waluty.

Niezależnie od działań brytyjskiego banku centralnego, nastroje rynkowe były nieubłagane. Wszyscy idący w ślady inwestorów zaczęli sprzedawać funta, co zmusiło Bank Anglii do masowego skupu własnej waluty i gwałtownego podniesienia stóp procentowych. Niestety dla Wielkiej Brytanii, te działania okazały się niewystarczające. W efekcie, funt stracił 25% względem dolara i 15% wobec marki niemieckiej, co wymusiło decyzję o opuszczeniu systemu ERM i przywróceniu swobodnego kursu walutowego.

Tego dnia Soros zdobył sławę spekulanta, który był w stanie zrewolucjonizować rynek walutowy, a Quantum Fund osiągnął zysk w okolicach 1,4 mld USD. Straty brytyjskiego skarbu wyniosły około 3,4 mld funtów. Ten epizod nie tylko stał się punktem kulminacyjnym w karierze Sorosa, ale również dowodem na siłę indywidualnego inwestora w globalnych finansach, kształtując dyskusje o wpływie takich postaci na stabilność gospodarki światowej. „Chociaż nie zabiegałem o status guru, to jednak nie mogłem go zlekceważyć, kiedy rola ta została mi już narzucona”.

George Soros napełnił portfel akcjami Tesli. Sprawdzamy co jeszcze kupił znany inwestor w Q422

Soros został krytykowany za spekulacje przeciwko funtowi. Niektórzy uważali, że jego działania doprowadziły do niepotrzebnych strat dla brytyjskiej gospodarki. Inni z kolei twierdzili, że Soros po prostu wykorzystał swoją wiedzę i umiejętności do zarobienia pieniędzy.

W 1993 roku założył Open Society Foundations, organizację charytatywną, która wspiera demokrację i prawa człowieka na całym świecie. Do tej pory organizacja przekazała miliardy dolarów na projekty w ponad 100 krajach.

W 2023 Soros przekazał kontrolę nad fundacją swojemu synowi, Alexandrowi.

Polski epizod Georga Sorosa

W obszernym artykule O Georgu Sorosie i jego Alchemii Finansów" autorstwa redaktora naczelnego Strefy Inwestorów, Pawła Biedrzyckiego, światło padło na jego rolę w kształtowaniu polskiej gospodarki  poprzez swoje zaangażowanie w reformy ekonomiczne. Jako współzałożyciel Fundacji im. Stefana Batorego, za pośrednictwem której rzekomo przygotowywał terapię szokową dla polskiej gospodarki, Soros jest postacią wzbudzającą kontrowersje. Jego wpływ na polskie rynki finansowe pozostają tematami, które wywołują debaty na temat jego roli w procesach transformacyjnych w Polsce. W 2012 roku Soros został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Z okazji urodzin życzymy Georgowi Sorosowi zdrowia.

George Soros przekazuje kontrolę nad fundacją o wartości 25 miliardów dolarów synowi

udostępnij: