Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 6 marca [codziennie o 7.00 rano]. Brudny nikiel rzuca cień na ekologię branży elektromobilnej; Ukraina inwestuje w OZE; Audyt polskiego atomu skończy się za 6 tygodni; Tesla celem sabotażu

Informacja dnia

Globalne firmy wydobywcze, takie jak BHP, wezwały do wprowadzenia wsparcia dla niklu wydobywanego w sposób zrównoważony. Londyńska Giełda Metali (LME) jest jednym z głównych miejsc na świecie, w których handluje się niklem. To metal kluczowy dla produkcji baterii do samochodów elektrycznych. 

Zanieczyszczenie i problemy związane z eksploatacją niklu w Indonezji spowodowały rosnącą krytykę ze strony organizacji ekologicznych. W wyniku tych działań BHP naciska na LME, aby wyróżniała nikiel pochodzący od bardziej zrównoważonych dostawców.

Przemysł niklowy w Indonezji gwałtownie się rozwija od 2019 roku i jest wspierany przez chińskie inwestycje, które kontrolują największe złoża niklu w kraju. 

LME ogłosiła, że rynek "zielonego" niklu nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, aby wprowadzić oddzielny kontrakt futures. Jednakże, giełda zobowiązała się do wsparcia producentów, handlowców i konsumentów w handlu niskoemisyjnym niklem.

Spór pokazuje, że w łańcuchach dostaw komponentów do zielonych technologii kryje się wiele problemów ekologicznych, co może podchwycić lobby przemysłu związanego z paliwami kopalnymi.

Nagłówki warte uwagi

 

X files 

W grudniu 2023 r. poziom zapasów obowiązkowych ON był najniższy od co najmniej stycznia 2021 r. W grudniu 2023 r. wynosił tylko 987 tys. ton i był niższy o ponad 25% od średniej liczonej od stycznia 2021 r. (1,317 mln ton).

udostępnij: