DZIEŃ NA FX/FI: PLN zmierza w kierunku 4,326/EUR; rentowności SPW stabilne | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 cze 2024, 16:36

DZIEŃ NA FX/FI: PLN zmierza w kierunku 4,326/EUR; rentowności SPW stabilne

Złoty podtrzymuje trend aprecjacyjny, trwający od początku tego tygodnia i po południu zmierza w kierunku 4,326/EUR. Krzywa rentowności zachowuje się stabilnie, a ceny większości papierów są zbliżone do wtorkowego zamknięcia.

W środę po południu kurs EUR/PLN spada o 0,23 proc. do 4,328, a USD/PLN idzie w dół o 0,31 proc. do 4,0267. EUR/USD zwyżkuje o 0,08 proc. do 1,0748.

"Ze względu na brak istotnych danych oraz dzień wolny w USA dzisiejsza sesja na rynku walutowym przebiega spokojnie. Pozytywny sentyment oraz wzrost apetytu na ryzyko wspierają polską walutę" - napisała w komentarzu dla PAP Izabela Sajdak, zarządzająca funduszami w BNP Paribas.

"Złoty kontynuuje dzisiaj aprecjację. Kurs EUR/PLN zszedł po południu poniżej 4,33 i jest najniższy od tygodnia. Umocnieniu złotego sprzyja także wzrost kursu EUR/USD, który wrócił w pobliże 1,075. Dolar słabnie po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w USA" - dodała.

RYNEK DŁUGU

Jej zdaniem, wydarzeniem dnia na krajowym rynku długu była pierwsza od ponad miesiąca regularna aukcja sprzedaży obligacji.

"Popyt przekroczył 11 mld zł, a resort finansów uplasował papiery warte 8,5 mld zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje PS0729 oraz WZ1129. Nowością była pierwsza emisja obligacji indeksowanej inflacją IZ0836, na którą inwestorzy zgłosili popyt w wysokości ponad 1 mld zł" - napisała Izabela Sajdak.

"Polska krzywa rentowności zachowuje się w środę stabilnie. Ceny większości papierów są zbliżone do wczorajszego zamknięcia. Na rynkach bazowych przeważają wzrosty rentowności. Inwestorzy wciąż wyprzedają dziesięcioletnie papiery francuskie, których dochodowość wynosi ok. 3,2 proc. Ryzyko kredytowe Francji mierzone spreadem do analogicznych obligacji Niemiec utrzymuje się na poziomie 78 pkt. bazowych" - dodała.

W środę Komisja Europejska oceniła, że uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec Polski i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu.

Jak ocenia kierownik zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP Marta Petka-Zagajewska, otwarcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski może wymusić dostosowanie fiskalne rzędu ok. 0,5 proc. PKB rocznie, jednak rząd ma sporą przestrzeń do negocjacji. EDP niekoniecznie wymusi mocną konsolidację, jednak jest to sygnał, że nie ma przestrzeni na zwiększanie wydatków. W ocenie ekonomistki, tempo redukcji deficytu będzie powolne.

środaśrodawtorek
16:2309:2816:16
EUR/PLN4,3284,3424,335
USD/PLN4,0274,0464,033
CHF/PLN4,5564,5754,564
EUR/USD1,0751,0731,075
DS07265,19 5,22*5,22
PS07295,61 5,60*5,61
DS10335,775,745,75

* zmiana benchmarków

(PAP Biznes)

pam/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost