DZIEŃ NA GPW: WIG20 testuje 2.500 pkt.; JSW, PGE i mBank rosną po ok. 4 proc. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 cze 2024, 16:19

DZIEŃ NA GPW: WIG20 testuje 2.500 pkt.; JSW, PGE i mBank rosną po ok. 4 proc.

WIG20 podczas środowego popołudnia zwyżkuje o ok. 1,4 proc. i od kilku godzin testuje poziom 2.500 pkt. Żaden z banków grupowanych w indeksie blue chipów nie rośnie mniej niż o 2 proc. Do 4 proc. zwiększyła się skala zwyżki akcji PGE. Zdaniem analityków, wzrosty na GPW są odbiciem po ostatniej korekcie spadkowej.

Około godziny 16:00 WIG20 zwyżkuje o 1,4 proc. i wynosi 2.488 pkt., a WIG rośnie o 1,2 proc. do 86.234 pkt. mWIG40 zyskuje 0,7 proc. i wynosi 6.474 pkt., a sWIG80 idzie w górę o 0,6 proc. do 24.567 pkt.

"Mamy kontynuację odbicia po ostatniej korekcie i na krajowym parkiecie, i na rynkach bazowych. Fundamentalnie za dużo się nie zmieniło. Są sugestie, że wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej w USA, które wypadły trochę gorzej niż się spodziewano, zwiększyły oczekiwania co do obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Poza tym, dobrze prezentuje się MSCI Emerging Markets, który jest blisko ostatniego szczytu. Dodatkowo złoty jest trochę mocniejszy. To wszystko wpływa na nastroje na GPW" - powiedział PAP Konrad Ryczko, analityk i makler DM BOŚ.

"Aktywność podczas dzisiejszej sesji jest ograniczona, ponieważ nie ma dziś handlu w Stanach Zjednoczonych. Obecnie mamy około 600 mln złotych obrotów na krajowej giełdzie, czyli mniej niż zazwyczaj" - dodał.

Jak zauważył analityk, dzięki środowej zwyżce WIG20 nadrobił już około połowy spadku sprzed kilku tygodni.

Indeks blue chipów osiągnął 20 maja śródsesyjne, ponad sześcioletnie maksimum na poziomie ok. 2.600 pkt., a następnie, w ciągu kolejnych trzech tygodni obniżył się do około 2.400 pkt. Od 5 czerwca do 17 czerwca WIG20 poruszał się w przedziale ok. 2.400-2.460 pkt.

W środę zwyżkują niemal wszystkie spółki grupowane w indeksie WIG20. Spadają jedynie: Pepco (-1,4 proc.) oraz PZU (-0,2 proc.).

Rano korygował się kurs Kęt. Wykres notowań spółki zmienił kierunek na wzrostowy około godziny 11.00, po opublikowaniu szacunkowych wyników za drugi kwartał 2024 r. Obecnie akcje spółki drożeją o 1 proc.

Grupa Kęty szacuje, że zysk netto j.d. w drugim kwartale 2024 r. wyniesie 160 mln zł, co oznacza wzrost o 6 proc. rdr, a EBITDA wzrośnie o 8 proc. do 260 mln zł.

Najsilniejszą spółką wśród blue chipów pozostaje JSW (+4,2 proc.), która już od ponad tygodnia znajduje się wśród liderów wzrostów. Co prawda akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej we wtorek zostały przecenione o 4,79 proc., jednak spadek pojawił się po siedmiu dniach zwyżek. Biorąc pod uwagę zwyżkowy okres, a więc od 10 czerwca do poniedziałkowego zamknięcia, kurs akcji JSW nie spadł ani razu, a raz zakończył dzień na poziomie odniesienia. Dzięki temu, w wymienionym okresie spółka zyskała ponad 20 proc.

Po czterech dniach spadków, w środę odbija kurs KGHM (+1,2 proc.).

Od rana dobrze radzą sobie banki. Wszystkie spółki z tego sektora grupowane w WIG20 rosną nie mniej niż o 2 proc. Kursy banków notowanych w mWIG40 zwyżkują mocniej od indeksu.

mBank zyskuje 4,4 proc., a Alior idzie w górę o 3,4 proc. Santander, Pekao i PKO BP rosną o 2-2,3 proc.

W trakcie dnia zwyczajne walne zgromadzenie Banku Handlowego zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę kwoty 1,45 mld zł z zysku za 2023 r., co daje 11,15 zł na akcję. Papiery Handlowego drożeją o 1,1 proc.

Poprawił się sentyment wokół sektora energetycznego. Po tym, jak we wtorek PGE i Enea straciły 0,89 proc. każda, w środę akcje tych spółek drożeją odpowiednio o: 4 proc. i 0,9 proc. Tauron rośnie o 0,8 proc.

Wskaźnik WIG Energia regularnie idzie w dół od 22 maja i od tamtego dnia do wtorkowego zamknięcia stracił ok. 8,5 proc.

Zdaniem Konrada Ryczko, przyczyną słabości indeksu WIG Energia są zawirowania wokół projektu NABE.

"Indeks WIG Energia niedobrze się zachowuje, bo nie wiadomo, co będzie dalej z projektem NABE. Początkowo projekt miał być całkiem zarzucony, potem pojawiła się informacja, że jednak jest to procedowane, ale będzie to dłużej trwało. Wydzielenie aktywów węglowych to najważniejszy temat, który wpływa na zmienność wokół tego sektora" - powiedział makler.

Dino, które we wtorek mocno ciążyło indeksowi WIG20 i na zamknięciu spadło o 1,6 proc., w środę rośnie o 0,8 proc., jednak nadal słabo radzą sobie: Allegro i Pepco. Po południu Pepco zniżkuje o 1,2 proc. i kontynuuje wtorkowy, ponad 6-procentowy spadek. Kurs Allegro waha się wokół poziomu odniesienia, a około godziny 16:00 spada o 0,1 proc.

W trakcie sesji spółki Eycore i Creotech Instruments poinformowały, że podpisały umowę o współpracy przy projekcie "Seagull". Projekt dotyczy pierwszego polskiego mikrosatelity SAR. Jak podano, umowa o współpracy przy projekcie została podpisana w 2021 r. Wcześniej nie informowano o współpracy.

Akcje Creotech rosną o 2,9 proc.

Kilka spółek podało informacje uchwaleniu wypłaty dywidendy przez walne zgromadzenia. Wśród nich znajdują się: Grupa Pracuj, Remak-Energomontaż oraz PJP Makrum. Po tych informacjach rosną akcje: Grupy Pracuj (+2,6 proc.) i PJP Makrum (+0,6 proc.), a Remak-Energomontaż zniżkuje o 0,3 proc.

Mirbud poinformował, że oferta konsorcjum Mirbudu i Kobylarni o wartości 577,6 mln zł jest najkorzystniejsza w przetargu GDDKiA na budowę drogi ekspresowej S11 Kępno - A1 na odcinku Kępno - granica woj. opolskiego (z wyłączeniem obwodnicy Olesna), odc. II, Siemianice - Gotartów.

Mirbud zyskuje 4,6 proc.

Z kolei walne zgromadzenie Action upoważniło zarząd spółki do nabywania do 1,5 mln akcji własnych oraz do utworzenia kapitału rezerwowego w celu sfinansowania nabywania akcji własnych. Maksymalna kwota przeznaczona na program nabywania akcji własnych to 40 mln zł. Akcje mogą być nabywane w celu umorzenia i obniżenia kapitału zakładowego albo zbycia ich przez spółkę. Papiery Action drożeją o 2 proc. (PAP Biznes)

pam/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost