DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie głównie na minusach, na rynkach pogorszenie nastrojów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 cze 2024, 18:18

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie głównie na minusach, na rynkach pogorszenie nastrojów

Notowania w Europie zakończyły się z przewagą spadków indeksów w środę. Sentyment pogorszył się z powodu obaw o sytuację polityczną we Francji.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,61 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,35 proc., francuski CAC 40 spadł 0,77 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,17 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 spadł o 0,18 proc.

Giełdy w USA są zamknięte z okazji obchodów święta wyzwolenia od niewolnictwa Juneteenth.

„Jesteśmy w scenariuszu miękkiego lądowania, banki centralne zaczęły łagodzić politykę lub wkrótce zaczną ją łagodzić, a dzięki sektorowi technologii możemy stanąć w obliczu fali pozytywnego szoku produktywności. Jeśli to wszystko połączymy, to otrzymamy bardzo sprzyjające otoczenie dla globalnych akcji” — powiedział Benoit Anne, szef rozwiązań inwestycyjnych w MFS Investment Management.

Inwestorzy oceniają utrzymujący się wpływ zawirowań politycznych we Francji na inne rynki. Najnowsze sondaże sugerują, że skrajnie prawicowa partia Narodowe Zgromadzenie Marine Le Pen jest postrzegana jako lider pierwszej tury wyborów parlamentarnych.

„Myślę, że Le Pen zdaje sobie sprawę, że musi uzyskać poparcie rynków obligacji i miejmy nadzieję, że również giełdy. Wzywa do mniejszego obciążenia dla budżetu i stara się brzmieć bardziej przyjaźnie dla biznesu” – powiedziała Janet Mui, szefowa analizy rynku w RBC Brewin Dolphin.

Obecny minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire ostrzegał w ub. tygodniu przed kryzysem finansowym w kraju o drugiej co do wielkości gospodarce UE w związku z decyzją prezydenta Emmanuela Macrona o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w maju w ujęciu rdr wzrosły o 2,0 proc. - podał urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,0 proc. wobec +2,3 proc. miesiąc wcześniej.

„Inflacja usług pozostaje podwyższona, więc bazowy wskaźnik CPI spada wolniej niż inflacja zasadnicza. Inflacja może faktycznie wzrosnąć ponownie w dalszej części roku, dlatego droga przed nami nie jest prosta” – powiedział Shaun Port, dyrektor zarządzający ds. oszczędzania w Chase UK.

„Jeśli ta sztywność krajowej presji cenowej utrzyma się, a aktywność gospodarcza będzie nadal odporna, obniżka stóp procentowych w sierpniu może nie wchodzić w grę” – powiedziała Zara Nokes, globalna analityczka rynkowa w JPMorgan Asset Management.

Accor wzrósł o 1,5 proc. po tym, jak Barclays podniósł rating grupy hotelowej do „przeważaj” z „równoważ”.

SMA Solar Technology AG spadł o 31 proc. po tym, jak niemiecki dostawca części do elektrowni słonecznych obniżył prognozy zysków, powołując się na niepewność polityczną.

Brytyjski Spectris spadł o 6 proc. po tym, jak producent instrumentów naukowych powiedział, że spodziewa się, że roczny skorygowany zysk operacyjny będzie na poziomie lub nieznacznie poniżej dolnej granicy prognoz rynkowych.

Umicore SA zyskał 3 proc. Analitycy JPMorgan podwyższyli rekomendację dla akcji tej spółki do "przeważaj" z "niedoważaj".

We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,15 proc. i wyniósł 38.834,86 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,25 proc. i wyniósł 5.487,03 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,03 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.862,23 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,4 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,04 proc. wobec koszyka walut do 105,17 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,06 proc. do 1,0745.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,14 proc. do 157,93.

Kurs funta zwyżkuje o 0,1 proc. wobec dolara do 1,2720.

SUROWCE

•Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zwyżkują o 0,13 proc. do 81,69 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 0,05 proc. do 85,50 USD/b.

•Srebro zwyżkuje o 0,54 proc. do 29,72 USD za uncję, a złoto spada o 0,22 proc. do 2,342 USD za uncję. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost