Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Dolar, Euro i frank szwajcarski mocno w dół. Złoty umacnia się wobec głównych walut

Kursy walut w maju powróciły na minima, z USD/PLN przebijającym poziom 3,92 i EUR/PLN zbliżającym się do 4,25. Frank szwajcarski osiągnął najniższy poziom od początku konfliktu, a kurs GBP nie przekroczył 4,95 zł. Głównym czynnikiem tych zmian był zwrot dynamiki oczekiwań dotyczących zamierzeń FOMC i wzrost szans na wrześniową obniżkę stóp Fed. Maj przyniósł odreagowanie i uspokojenie dla złotego, wspierając prognozy analityków do dalszej aprecjacji lub stabilizacji kursu.


 

Akcje w USA są już drogie. Modelowy portfel inwestycyjny na 2 kwartał 2024

 

Analitycy z Saxo Banku wypuścili swój kolejny kwartalny raport. Prezentuje on ich predykcje na 2Q24 dotyczące m.in. rynku akcji, obligacji oraz surowców. Całość raportu można przeczytać klikając baner poniżej. Za sekcję dotyczącą rynku walutowego odpowiada Charu Chanana, szefowa działu analizy rynku Forex w Saxo Banku.

2024: Zmarnowany rok - prognoza Saxo Banku na II kwartał jest już dostępna

REKLAMA

 

Spekulacyjne szaleństwo na miedzi. Na rynku trwa boom „Ery Metali"

 

Czy złoty ma przestrzeń do dalszego umocnienia się?

 

Złoty ma za sobą udane dwa tygodnie, dzięki odreagowaniu po burzliwym geopolitycznie kwietniu. Szerszy odwrót od dolara sprzyjał wzrostowi wartości polskiej waluty. Kursy głównych walut przekroczyły okrągłe bariery, z USD/PLN próbującym przebić barierę 3,90, a GBP/PLN poniżej 5,0. EUR/PLN znajduje się w okolicy 4,25, a CHF/PLN przy 4,30. W koszyku G-10 lepiej od złotego radzą sobie jedynie dolar australijski, dolar nowozelandzki i korona norweska. 

 

 

Notowania walut od początku roku

Źródło: TradingView

 

Obligacje znowu na fali. Zbliżające się obniżki stóp procentowych skłaniają do instrumentów o stałym dochodzie

 

Komunikat po posiedzeniu RPP oraz konferencja prezesa NBP nie przyniosły nowych informacji. Zakładana jest kontynuacja restrykcyjnej polityki pomimo słabszych danych z gospodarki i wolniejszego od prognoz odbicia inflacji, ze stopą referencyjną na poziomi 5,75% do końca roku. Analitycy cinkciarz.pl przewidują pozytywny scenariusz dla złotego:

Perspektywy krajowej polityki pieniężnej tworzą pozytywny dla polskiej waluty kontrast z nastawieniem innych banków centralnych, które albo już zaczęły ciąć koszt pieniądza, albo zmierzają ku temu wielkimi krokami. Perspektywy złotego postrzegamy pozytywnie. EUR/PLN powinien osuwać się do 4,25, a USD/PLN w dalszej części roku spadać w kierunku 3,85.

 

 

Złoto i srebro świecą jaśniej od amerykańskich indeksów

 

Decyzja Fed przesądzi o dalszym losie dolara, EBC wciąż czeka na ruch USA

 

Spowolnienie gospodarcze w USA może być argumentem za nadchodzącymi cięciami stóp procentowych przez Fed. Wskaźniki takie jak ISM dla przemysłu i usług, zaufanie konsumentów, sprzedaż detaliczna oraz raport NFP wskazują na pogarszające się warunki gospodarcze USA. Istnieją jednak obawy co do trwałości tej słabości, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów w USA i ewentualnego powrotu byłego prezydenta Trumpa. Może to zwiększyć zmienność na dolarze. Rynki oczekują również, że Fed zacznie obniżać stopy procentowe w czerwcu lub lipcu, co napędza niepewność na rynkach walutowych.

 

Oczekiwane obniżki stóp procentowych

Źródło: Saxo Bank

 

Sell in May and go away to prawda czy mit?

 

Spekulacyjne długie pozycjonowanie w EUR zostało zredukowane o połowę w stosunku do grudniowych maksimów, a obecnie brakuje katalizatorów do dalszych ruchów w dół. Wydaje się, że gospodarka strefy euro złapała oddech, wspierana przez spadające ceny gazu ziemnego. „Euro może zyskać na wartości w stosunku do funta, zwłaszcza jeśli w II kwartale pojawią się wyraźne oznaki dezinflacji w Wielkiej Brytanii, co zwiększy wyceny obniżek stóp procentowych przez Bank Anglii”, wskazują w swojej prognozie analitycy Saxo Banku.

 

Oczekiwania Saxo Banku dla 2 kw. Rynek FX

Źródło: Saxo Bank

 

Chiny próbują przestraszyć Brukselę i rozpoczynają dochodzenie antydumpingowe uderzające w europejskie firmy

 

Odwrócenie trendu na złotym jest możliwe

 

Podobne ryzyka zauważają lokalni ekonomiści z Pekao: „W ramach uspokojenia konfliktów geopolitycznych trwa okres spadającej awersji do ryzyka, co sprzyja walutom rynków wschodzących, w tym złotemu. Złotemu obecnie sprzyja również fakt utrzymywania przez RPP jastrzębiego nastawienia i braku chęci jego zmiany w nieokreślonej dokładnie perspektywie. Jednakże, rynki w ostatnim czasie nieznacznie zwiększyły swoje oczekiwania co do możliwych obniżek stóp procentowych (w grę wchodzi tylko jedna) do końca tego roku. Z kolei na krajowym rynku obligacji przyszedł czas korekty ostatniego wzrostowego ruchu na rentownościach, szczególnie przy dłuższej przerwie od aukcji MF. Spadkowy ruch na rentownościach powinien być kontynuowany przy utrzymującym się rynkowym apetycie na ryzyko.”

 

Wybory prezydenckie w USA coraz bliżej. Jak zareaguje rynek gdy wygra Donald Trump?

 

W kontrze do prognoz pozostają natomiast ekonomiści mBanku, którzy przewidują umocnienie się dolara, z dalszym osłabianiem się pozostałych walut w stosunku do złotego. Może to być spowodowane przez analizowany wcześniej scenariusz powrotu byłego prezydenta Trumpa do władzy.

 

Prognozy ekonomistów mBanku dla głównych walut

Źródło: mBank

 

Memecoiny od początku roku wzrosły aż o 585%.

 

 

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: