Amazon Polska rozpoczął działalność bez fajerwerków, więc akcje Allegro drożeją
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 mar 2021, 12:56

Amazon Polska oficjalnie rozpoczął działalność w naszym kraju. Na razie bez fajerwerków, więc akcje Allegro drożeją

Od dziś Amazon ma swoją polską wersję, ale ona na razie nie zachwyca. Na kursie Allegro widać optymizm – strach przed amerykańskim gigantem miał chyba wielkie oczy.

Serwis Amazon wszedł na dobre do polski, otwierając polską wersję serwisu. I nie można stwierdzić, że to wejście z przytupem. Widać to po akcjach Allegro, które dziś drożały momentami o +4%.
 

Przechwytywanie

Start Amazon.pl bez fajerwerków

Amazon chwali się, że polscy klienci mogą od dziś robić zakupy na Amazon.pl, ciesząc się niskimi cenami ponad 100 milionów produktów, z ponad 30 kategorii oraz bezpłatną dostawą przy zamówieniach przekraczających 100 zł. Tymczasem lider e-commerce w Polsce, notowany na giełdzie serwis Allegro, uruchomił wczoraj program 5 darmowych dostaw w “Smart! na start” (do wykorzystania przez rok, zarówno przez starych, jak i nowych klientów). Jak wiadomo, dla Polaków każdy grosz się liczy…

Niektórzy twitterowicze zaczęli też narzekać, że na Amazon.pl „nic nie ma”. W sensie – pierwszy dzień działalności, a serwis niczym szczególnym nie przyciąga. Promocji można szukać, jak wiatru w polu…

Pojawiły się też negatywne oceny funkcjonalności serwisu Amazon.pl.

Co mówią analitycy? „Na bazie własnych doświadczeń zakupowych na Amazon.pl uważam, że jest to raczej start wolny. Na tym etapie jest mała baza merchantów, co daje skromną ofertę. Nie porównuję do Allegro, gdyż ciężko porównać gracza, który dopiero staruje z graczem obecnym od dekad. Moim zdaniem, nie jest to start, jakiego oczekiwano” – powiedział Tomasz Sokołowski, analityk Santander BM, serwisowi PAP Biznes. „Przed Amazonem długa i ciężka praca, ale firma jest tego świadoma, czemu dała wyraz w ostatniej komunikacji dla konkurencyjnego portalu. Klienci mogą się zrazić do Amazona, jak to miało miejsce w przypadku eBay, ale to nie jest przesądzone. Na pewno Amazon zdobędzie jakąś część rynku, ale to kwestia lat, nie miesięcy. Największym wygranym są konsumenci, ponieważ będą mieli lepszą ofertę i coraz sprawniejsze podmioty na nim działające. Martwić się musi przede wszystkim off-line, gdyż online zyskał nowy podmiot, który będzie animował strukturalny shift to online" – podkreślił Sokołowski.

Także Łukasz Wachełko, analityk Wood&Company, nie piał z zachwytu nad startem polskiego serwisu Amazona. "W mojej ocenie, polski serwis Amazona zaczął raczej z niskich tonów. Nie widzę Prime w ofercie, ani jakichś wyjątkowo ciekawych promocji. Darmowe przesyłki od 100 zł, podczas gdy w Allegro są od 40 zł. Ceny przesyłek podobne. Standardowa dostawa w ciągu 2-3 dni, czyli podobnie jak w Allegro. Generalnie nie widać jakiś przewag, który przyciągnęłyby masowo klientów. Start bez fajerwerków" - powiedział Wachełko.

Oczywiście, Amazon ma od dziś tę zaletę, że daje dostęp do wszystkich swoich produktów i usług, do których do tej pory dostęp dla Polaków był utrudniony. Chodzi m.in. o międzynarodowe wersje urządzeń Echo i Echo Dot (głośniki połączone z chmurową usługą Alexa). Przypomnijmy, że Amazon działa w Polsce od 2014 roku. Jest największym amerykańskim pracodawcą w kraju i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem. Stworzył ponad 18 000 stałych miejsc pracy w dziewięciu nowoczesnych centrach logistycznych.

Zobacz także: Wszyscy wiedzieli, że to nastąpi, a mimo to kurs akcji Allegro spada. Amazon wchodzi do Polski!

Inwestorzy znów kupują akcje Allegro

Reakcja rynku na wejście Amazona? Okazuje się, że rynek mówi „chyba nie było się czego bać”. Akcje Allegro potaniały w ciągu 2 miesięcy z okolic 85 zł do 63 zł, ale podczas dzisiejszej sesji drożały momentami nawet o 4%.

Przypomnijmy, że mimo zbliżającego się wejścia Amazona do Polski, kilkanaście dni temu pojawiła się bardzo optymistyczna dla Allegro rekomendacja od Goldman Sachs. Analitycy tego banku wskazali, że akcje Allegro zostały przecenione z uwagi na rosnące obawy o to, jak spółka poradzi sobie z ostrym wejściem Amazona do Polski.

„Według nas, wycena Allegro spadła zbyt mocno. Teraz widzimy atrakcyjny moment na wejście. Allegro to lider e-commerce w Polsce, który jest bardzo silny i ma mnóstwo zalet. Allegro jest w wielu punktach niedoceniane. Platforma jest, naszym zdaniem, dobrze przygotowana na wejście Amazona, bo ma dobrą ofertę dla sprzedawców, ma silną pozycję rynkową (36% udziału w rynku e-commerce). Poza tym, Allegro jest mniej więcej 12 razy większe, niż przeciętny największy rywal Amazona z innych rynków” – stwierdzili analitycy Goldman Sachs. Zwrócili też uwagę, że na istotnych rynkach (np. Brazylia), na które wszedł Amazon, platformy które operowały już na nich wcześniej - rosły.

Analitycy GS podkreślili też, że Allegro wciąż inwestuje w logistykę, chce rozwijać sieć paczkomatów. „Spodziewamy się, że w 2022 roku Allegro będzie się mogło pochwalić ROI na poziomie 50-70%. Widzimy też duży potencjał rozwojowy przed Allegro Pay” – stwierdzili analitycy GS.

Zobacz także: Goldman Sachs radzi kupować CCC i Allegro, a rzadko się myli odnośnie polskich spółek

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost