Analitycy PEKAO rekomendują kupuj akcje Quercus i Skarbiec TFI
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
19 lut 2024, 11:42

Akcje giełdowych TFI mają potencjał wzrostu. Analitycy PEKAO rekomendują kupuj Quercus i Skarbiec

Hossa na giełdzie i rynku obligacji się rozkręca, co przekłada się na coraz większe aktywa i potencjalne zyski spółek związanych z rynkiem kapitałowym. Analitycy PEKAO w rekomendacjach z 16 lutego 2024 roku, podwyższyli ceny docelowe dla akcji Quercus TFI i Skarbiec TFI oraz rekomendują kupuj akcje obydwu podmiotów.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy PEKAO w dwóch rekomendacjach opublikowanych 16 lutego podnieśli wycenę dla akcji Quercus TFI i Skarbiec Holding. Dla pierwszego TFI cena docelowa akcji wzrosła z 5.3 zł do 6.7 zł, w przypadku Skarbiec Holding z 32 zł do 33 zł. W obydwu pozycjach analitycy rekomendują kupuj akcje giełdowych TFI. Cały raport dla Quercus TFI można przeczytać TUTAJ , oraz dla Skarbiec Holding TUTAJ.

Wycena Quercus TFI i Skarbiec Holding w górę

Po wydaniu rekomendacji na piątkowej sesji zarówno akcje Quercus TFI jak i Skarbiec Holding zyskały na wartości po kilka procent. Mimo to, wciąż notowania mają znaczący potencjał wzrostu względem cen docelowych, odpowiednio dla Quercus TFI jest to +13,5% i około +25,5% dla akcji Skarbiec Holding.
 

Ceny docelowe dla akcji Quercus TFI i Skarbiec Holding

Quercus i Skarbiec


- Podwyższamy naszą 12M cenę docelową dla Quercus TFI do PLN 6.7/akcję i utrzymujemy rekomendację Kupuj. Uważamy, że pomimo silnego wzrostu kursu akcji w ostatnich miesiącach wskaźniki wyceny spółki są wciąż niewymagające biorąc pod uwagę oczekiwaną ścieżkę zysków oraz regularną i stabilną dywidendę/buy-back. Jednocześnie spółka znacząco powiększa aktywa pod zarządzaniem (44% r/r w 2023) na skutek bardzo dobrych wyników inwestycyjnych oraz napływów (PLN 693m). Spodziewamy się wysokich zysków w 4Q23, ale także w 2024 r. - czytamy w raporcie poświęconym wycenie Quercus TFI.

- Podwyższamy naszą 12M cenę docelową dla Skarbiec Holding do PLN 33.0/akcję z PLN 32.0 poprzednio i utrzymujemy rekomendację Kupuj. Spółka kontynuuje działania restrukturyzacyjne, a rosnące aktywa pod zarządzaniem, napływy oraz dobre stopy zwrotu zarządzanych funduszy powinny wspierać poprawę wyników w kolejnych latach. Zwracamy uwagę na kapitalizację nieznacznie powyżej gotówki i ekwiwalentów na bilansie oraz potencjał istotnie wyższej niż zakładamy succes fee. - czytamy w raporcie poświęconym wycenie Skarbiec Holding

Zobacz także: Rynek obligacji korporacyjnych rozgrzany do czerwoności. Fundusze inwestycyjne notują rekordowe napływy, a emisje duże redukcje

Dobre wyniki inwestycyjne i wzrost aktywów napędzą wyceny TFI

W przypadku Quercus TFI do podwyższenia wyceny analityków skłonił szybszy od oczekiwań wzrost aktywów pod zarządzaniem.

- Szybszy niż oczekiwany wzrost aktywów pod zarządzaniem, wyższe napływy oraz lepsze stopy zwrotu zarządzanych funduszy skłoniły nas do podwyższenia prognoz AUM o 7/4% w 2024/25e. Jednocześnie wyższa oczekiwana opłata zmienna oraz nieznacznie wyższe koszty, skłoniły nas do podwyższenia prognoz zysku netto o 37% w 2024e oraz o 28% w 2025e. - czytamy w analizie

W styczniu 2024 roku średnie aktywa pod zarządzaniem w Quercus TFI wzrosły o 45% rok do roku, z kolei miesiąc do miesiąca wzrosły odpowiednio o 4%. Quercus notuje znaczący wzrost aktywów zarówno na skutek dobrych stóp zwrotu, jak również samych napływów. W samym styczniu 2024 roku wyniosły one 158 mln zł, podczas gdy w całym 2023 roku do Quercusa napłynęło 693 mln zł od klientów.
 

Quercus prognozy


Silne rynki kapitałowe i obniżki stóp procentowych, w połączeniu z dobrymi wynikami za zarządzanie funduszy powinny sprzyjać wynikom Skarbiec Holding. Analitycy Pekao zakładają, że spółce uda się powrócić do generowania zysków.  Skarbiec Holding, w odróżnieniu od Quercusa TFI nie dystrybuuje jednak zysków do swoich akcjonariuszy.

-Na koniec 1Q23/24 Skarbiec miał c. PLN 130m gotówki i ekwiwalentów. W naszym przekonaniu obecna kapitalizacja spółki na poziomie PLN 161m nie odzwierciedla adekwatnie bilansu oraz powrotu do możliwości generowania zysków. - czytamy w analizie. 

Nie należy zapominać o tym, że spółka podtrzymuje plany związane z M&A.

- Skarbiec w dalszym ciągu zamierza brać czynny udział w konsolidacji rynku. O ile potencjalna akwizycja mogłaby wspierać wyniki spółki, nie zakładamy, że nastąpi ona w najbliższym czasie. - podkreślają analitycy Pekao.
 

Skarbiec Holding prognozy

Zagrożeniem zmiana nastrojów rynkowych

W obydwu przypadkach analitycy Pekao zwracają uwagę, że kluczowymi czynnikami ryzyka dla działalności oraz wycen spółek pozostają zmiany regulacyjne i osiągane wyniki inwestycyjne funduszy prowadzonych przez TFI. Co więcej, wpływ ma również zależność wyników finansowych samych spółek, a także wyników inwestycyjnych TFI od trendów rynkowych.

Zobacz także: Rekomendacje styczeń 2024 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost