Zagranica kupuje akcje z GPW na potęgę, a krajowi inwestorzy nie wierzą w hossę
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
15 maj 2024, 08:12

Zagranica kupuje akcje z GPW na potęgę, a krajowi inwestorzy już nie wierzą w hossę. Od kwietnia coraz śmielej obstawiają spadki WIG20

Zmiana rządu, uwolnienie środków z Krajowego Planu Odbudowy i niskie wyceny – te argumenty przekonują zagraniczne instytucje do zaangażowania środków w spółki z warszawskiej giełdy. Polscy inwestorzy jednak nie emanują tak pozytywnym spojrzeniem.

Ostatnie kwartały były udane w wykonaniu rodzimych indeksów. W ciągu 12 miesięcy WIG20 wzrósł o ponad 30%, a WIG zyskał niespełna 38%, osiągając najlepsze rezultaty w historii. Tymczasem, jak wynika z danych dotyczących przepływu środków w funduszach Beta ETF, rodzimi inwestorzy od kwietnia 2023 r. chętnie inwestują w fundusze pozwalające zarabiać na spadkach notowań indeksu WIG20, niż ich wzroście.

Zobacz także: Hossa na giełdzie coraz bardziej zagrożona. Jak inwestować w maju 2024?

Dominacja pesymistów

Jak pokazują kwietniowe dane Beta ETF, we wspomnianym miesiącu napływ do funduszu WIG20short (dla osób liczących na spadki indeksu – red.) wyniósł 7,6 mln zł, podczas gdy odpływ z funduszy WIG20TR oraz WIG20lev (dla inwestujących w wzrost – red.) opiewał na odpowiednio 4 mln zł i 14,4 mln zł.

Co więcej, statystyki za ostatnich 12 miesięcy również wskazują na to, że więcej inwestorów jest pesymistycznie nastawionych do perspektyw WIG20. Do funduszu WIG20short napłynęło ponad 37 mln zł, a odpłynęło 12 mln zł. W omawianym okresie ostatnich 12 miesięcy do WIG20TR napłynęło 3 mln zł, a odpłynęło ponad 26 mln zł. Podobny trend widać też w przypadku WIG20lev, gdzie napływy wyniosły 18,5 mln zł, a odpływy aż 64,2 mln zł.

Zainteresowania rodzimym rynkiem nie widać także w ogólnych statystykach dotyczących funduszy inwestycyjnych. Według danych portalu Analizy.pl, w tym roku utrzymują się mizerne napływy do funduszy akcji polskich.

Bilans sprzedaży funduszy inwestycyjnych

Napływy do funduszy kwiecień 24

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: 21% Rocznie 318 EXTRA | Podcast | Jak inwestować - CCC, Ambra, PKO, mBank, Millennium, ASBiS, Dino, Kruk, Bioceltix

Długoterminowe podejście popłaca

Dotychczasowe statystyki pokazują, że to inwestorzy angażujący środki np. w WIG20lev lepiej na tym wychodzą, niż ci preferujący WIG20short.

„Na podstawie kreacji i umorzeń na funduszu BETA ETF WIG20lev widać, że inwestorzy nieco przedwcześnie wychodzą z inwestycji. Czasami też przedwcześnie w nią wchodzą. Moim zdaniem pokazuje to, jak ciężko jest trafić w przysłowiowy „dołek” czy „górkę”. Bo spoglądając na poniższy wykres dotyczący kreacji i umorzeń certyfikatów inwestycyjnych BETA ETF WIG20lev widać, że sam kierunek zawierania transakcji jest skuteczny – inwestorzy kupują gdy indeks WIG20 spada od jakiegoś czasu i sprzedają, gdy WIG20 zaczyna rosnąć. W ramach ciekawostki możemy powiedzieć, że od początku istnienia funduszu, czyli w ciągu ponad 4 lat, inwestorzy wypłacili więcej środków niż do niego wpłacili (116,2 mln zł kreacji vs 117,6 mln zł umorzeń). Oznacza to, że obecne aktywa w wysokości ponad 43 mln zł są niejako zyskiem wypracowanym przez inwestorów przez te ponad 4 lata. Nieźle jak na często zbyt wczesne wychodzenie z inwestycji” mówi Strefie Inwestorów Dawid Bąbol, zarządzający funduszami Beta ETF.

Kreacje i umorzenia a WANCI funduszu Beta ETF WIG20lev

Beta ETF WIG20lev

Źródło: Beta ETF

Zdaniem ekspertów, aktualna sytuacja dotycząca przepływu środków oraz wyników inwestujących w fundusze uwidacznia to, jak trudna jest spekulacja co do spadków cen instrumentów finansowych.

„Działania inwestorów na funduszu WIG20short mają znacznie mniejszą wartość predykcyjną co do dalszych ruchów na indeksie WIG20 niż w przypadku funduszu Beta ETF WIG20lev. Według mnie związane jest to z samą trudnością spekulowania spadków cen instrumentów finansowych. Z racji generalnej tendencji do wzrostów indeksów w dłuższym terminie, obstawianie spadków będzie przynosiło w dłuższej perspektywie średnio ujemne wyniki” dodaje Bąbol.

Kreacje i umorzenia a WANCI funduszu Beta ETF WIG20short

Beta ETF WIG20short

Źródło: Beta ETF

Zobacz także: Na giełdzie euforia, a zagraniczne fundusze inwestycyjne obstawiają już spadki aż 8 spółek z WIG20

Dobre perspektywy Polski znajdą odzwierciedlenie w indeksach?

Analitycy podkreślają, że aktualnie dużo przemawia za przyszłymi wzrostami na GPW. Wśród głównych argumentów padają m.in. zmiana władzy czy odblokowanie środków z KPO.

„Dotychczasowe wzrosty warszawskich indeksów wynikają z potencjału, jaki drzemie przed notowanymi spółkami. Najważniejsze w mojej opinii są: oczekiwane wysokie tempo wzrostu gospodarczego w latach 2024-2025, poprawa ładu korporacyjnego w notowanych spółkach, rosnąca chęć do dzielenia się zyskami (dywidendy i skupy akcji własnych), odblokowanie KPO i atrakcyjne wyceny” zauważa Krzysztof Cesarz, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI.

Notowania WIG20 w ciągu ostatnich 12 miesięcy

WIG20 notowania

Za poprawą sytuacji indeksów GPW przemawia także aktualna sytuacja geopolityczna. Te wszystkie czynniki powodują, że zagraniczni inwestorzy mocno angażują się w rodzimy rynek, co znajduje odzwierciedlenie w obrotach. W 2023 r. udział inwestorów zagranicznych na GPW opiewał na 65 proc.

„Sentyment inwestorów zagranicznych do Polski zmienia się na lepsze. Ta tendencja stała się bardziej zauważalna po październikowych wyborach i wraz z rocznymi przeglądami strategii inwestycyjnych. Geopolityka w tym pomaga – z jednej strony paradoksalnie wojna na Ukrainie przynosi Polsce więcej szans niż zagrożeń w nadchodzących latach (np. rosnące znaczenie Polski na arenie międzynarodowej czy deglobalizacja faworyzująca Polskę na skutek friendshoringu i nearshoringu), a z drugiej strony inwestorzy zagraniczni chcą przenieść część środków w ramach rynków rozwijających z Chin, będących bezpośrednim rywalem Stanów Zjednoczonych, w inne miejsca. Tutaj Polska jest jednym z ciekawszych wyborów” podsumowuje zarządzający Beta ETF.

Jako potencjalnie największe zagrożenie dla rodzimego rynku można wskazać ewentualny odwrót zagranicznych inwestorów od ryzykownych aktywów, w tym akcji spółek z GPW, który przełożyłby się na krótkoterminowe spadki.

Notowania WIG w ciągu ostatnich 12 miesięcy

WIG notowania

Zobacz także: 21% Rocznie 317 EXTRA | Podcast | Jak inwestować - XTB, PEKAO, Santander, Brand24, Creotech, Mercator, Kruk

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.