Kryptowaluta Dogecoin nadal drożeje - to się nie skończy dobrze
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 maj 2021, 07:30

Kryptowaluta Dogecoin nadal drożeje. Eksperci ostrzegają, że to się nie skończy dobrze

Trwa szaleństwo na Dogecoinie. Jak się skończy? Doświadczeni inwestorzy ostrzegają: jak każda bańka, ta też pęknie i porani wielu.

Cena kryptowaluty Dogecoin w ciągu 12 miesięcy urosła o blisko 26 420%, a od początku stycznia o 14 161%. Tym samym kryptowaluta, która powstała dla żartu, a którą zaczął z niewiadomych powodów promować Elon Musk, jest już czwartą największą pod względem kapitalizacji (85,7 mld USD), za bitcoinem (ponad 1 bln USD), ethereum (390 mld USD) oraz Binance Coin (99,6 mld USD).

5 kryptowalut o największej kapitalizacji (USD)

5 kryptowalut o największej kapitalizacji

Źródło: Coinmarketcap.com

W połowie kwietnia wydawało się, że rajd na Dogecoinie zatrzymał się i zaraz dojdzie do jakiejś głębszej korekty, albo nawet do pęknięcia tej bańki, ale gdzie tam! W ciągu ostatnich 10 sesji Dogecoin podrożał o 100%. Na finansowym Twitterze zaczęły się porównania Dogecoina z podmiotami z realnej gospodarki i one naprawdę zapierają dech…

Doszło do tego, że na inwestorskich forach niektórzy dziękują za to, że Dogecoin istnieje, bo dzięki niemu odrobili straty z GPW…
 

tt (5)

Zobacz także: Czym jest Dogecoin – kryptowaluta którą promuje Elon Musk

Dlaczego Dogecoin drożeje jak szalony

Dlaczego kurs DOGE wygląda jak rakieta, która leci na Marsa? Po pierwsze, niedługo Elon Musk, który promuje Dogecoina, będzie gościnnie prowadzącym niezwykle popularny w USA program telewizyjny Saturday Night Live. Reklamując swój występ w nim, określił się mianem „dogefather” – „ojca chrzestnego Dogecoina”, czym przypomniał całej rzeszy młodych inwestorów, że popiera tę kryptowalutę (obok bitcoina). Zresztą, na Muska padają podejrzenia o manipulację kursem Dogecoina, bo największy portfel z tego rynku (ma 28% DOGE) powstał w kwietniu 2019 roku, a wtedy właśnie właściciel spółki Tesla po raz pierwszy zachęcał publicznie do tejże kryptowaluty…

Reakcje Dogecoin na tweety Elona Muska

Reakcje Dogecoin

Źródło: Cryptowat.ch

Jest też poważniejszy powód. Coraz więcej giełd oferuje Dogecoina. Ostatnio dołączyła go do swojej oferty giełda Gemini braci Winklevoss. Handel Dogecoinem umożliwiła również popularna platforma tradingowa eToro. Tę “pieską” kryptowalutę można też od niedawna kupować poprzez portal inwestycyjny Webull.

Zapewne głównym powodem tego, iż Dogecoin rośnie jak na drożdżach jest FOMO. Skrót ten oznacza „fear of missing out” – „strach przed tym, że pociąg ucieka”. Jest to zjawisko polegające na tym, że inwestorzy wchodzą z kapitałem w aktywa, które już bardzo mocno urosły i pozostają w trendzie wzrostowym, licząc na to, że ten trend będzie kontynuowany. Problem w tym, że trend kiedyś się nagle kończy i odwraca, a „ostatni gasi światło”…

Dlatego doświadczeni traderzy przestrzegają przed Dogecoinem. „Kiedyś zabraknie kupujących Dogecoina. Kto kupi go za 1 USD, skoro on jest już niesamowicie przewartościowany przy 0,65 USD? Gdy trzymający Dogecoina nacisną przyciski sprzedaj, cena tej kryptowaluty zanurkuje” – ostrzegł crossAssetTrader.

Zwolennik BTC i ETH Lark Davis napisał: “Gdy party na Doge się skończy, przestanie być miło.”

Dogecoin przetrwa jako dobry żart?

“Dogecoin zawsze był żartem, ale teraz robi się nawet coraz śmieszniej. Opublikowaliśmy raport o Dogecoinie pt. Najuczciwsza śmieciowa kryptowaluta świata” – poinformował na Twitterze Alex Thorn, analityk Galaxy Digital Research.

Warto do tego raportu zerknąć, bo analitycy tłumaczą w nim, że Dogecoin służy do… niczego. Adopcja instytucjonalna tej kryptowaluty jest na bardzo niskim poziomie. Jest to kryptowaluta-żart, która ma bardzo mało zastosowań, a która stała się po prostu jednym z najbardziej spekulacyjnych aktywów w historii ludzkości. „Dogecoin zapewne będzie istniał długo, tak długo, jak ludzie będą lubili dobre żarty, choć zawsze w cieniu bitcoina” – podsumowują swój raport analitycy Galaxy Digital Research.

Wartość obrotów dziennych na Dogecoinie (USD)

Wartość obrotów dziennych na Dogecoinie

Źródło: Galaxy Digital Research

Porównanie dogecoina i bitcoina

btc doge

Źródło: Galaxy Digital Research

Zobacz także: Hossa na Dogecoin to dowód, że inwestorzy są dziś jak Lemmings z gry: podążają ślepo za stadem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost