Murapol na GPW. Pierwszy debiut od dwóch lat na mocnym plusie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
15 gru 2023, 09:02

Murapol na GPW. Pierwszy debiut od dwóch lat na mocnym plusie

Pierwszy w tym roku debiut na głównym rynku GPW wystartował na bardzo dużym plusie. Murapol zagościł na parkiecie jako jedyna w tym roku (i w poprzednim) spółka przeprowadzająca proces IPO, nie licząc przenosin notowań z NewConnect. Udana oferta akcji ciesząca się dużym zainteresowaniem oraz równie udany debiut może odblokować drogę kolejnym spółkom czekającym na dogodną okazję do rozpoczęcia pierwszych ofert publicznych (IPO).

Kurs akcji Murapolu na otwarciu zyskiwał 13,64% przy cenie 37,50 zł. Już w pierwszych minutach notowań cena akcji dalej rosła i osiągnęła poziom 38,38 zł  (+ 16,30%) od ceny odniesienia w wysokości 33 zł za akcję. 

Grupa Murapol, z ponad dwudziestoletnią historią na rynku, ugruntowała swoją pozycję jako jeden z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce. Oferuje szeroki wybór mieszkań dwu- i trzypokojowych, które odpowiadają zarówno potrzebom indywidualnym, jak i inwestorom. Prezes Nikodem Iskra podkreśla, że przyszłość firmy rysuje się obiecująco, opierając się na "jednym z największych banków ziemi" zabezpieczającym blisko 20 tysięcy mieszkań.

Zobacz także: Debiut Murapol: analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce

W ostatnich trzech latach, firma zajęła drugie miejsce w sprzedaży i przekazaniach mieszkań, ustępując miejsca tylko Dom Development. Kluczowym atutem Grupy Murapol jest jej geograficzna dywersyfikacja, z obecnością w 19 miastach Polski, włączając w to zarówno metropolie, jak i mniejsze ośrodki regionalne. Do września 2023 roku, firma może pochwalić się realizacją 411 budynków i sprzedażą około 29,8 tysiąca lokali.

Model biznesowy Grupy Murapol charakteryzuje się kompleksowym podejściem do procesu inwestycyjnego, od pozyskiwania gruntów po projektowanie i sprzedaż. Prezes Iskra wskazuje na "najbardziej zintegrowany model biznesowy" w branży, z dużym działem akwizycji gruntów i wewnętrznym działem projektowym, który jest największą pracownią architektoniczno-inżynieryjną w Polsce, działającą wyłącznie na potrzeby Grupy Murapol.

Deweloper koncentruje swoje działania na segmencie popularnym i popularnym premium, z ofertą mieszkań 2- i 3-pokojowych, które spełniają kryteria programu Bezpieczny Kredyt 2%. Dodatkowo, od 2021 roku rozwija sektor PRS, współpracując z LifeSpot w formule Design&Build, z zamiarem dostarczenia 10 tysięcy mieszkań dla PRS do 2026 roku.

Zobacz także: Duża redukcja w zapisach na akcje Murapol

Debiut Murapol na GPW

Pierwszy od dwóch lat debiut na GPW, spółki Murapol wystartował na zdecydowanym plusie. Udana oferta akcji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród funduszy i inwestorów indywidualnych udowodniła powrót koniunktury na pierwsze oferty publiczne (IPO).

Murapol w ofercie akcji nie pozyskał środków. Oferowane były tylko akcje należące do głównego akcjonariusza spółki. Według zarządu, brak emisji akcji był podyktowany bardzo dobrą i stabilną strukturą bilansu spółki. O dobrej sytuacji finansowej świadczy też zapowiedź zarządu dotycząca wypłaty dywidendy już w 2024 r. w wysokości 200 mln zł.

Zobacz także: Debiuty, IPO, oferty publiczne, artykuły i analizy w Strefie Inwestorów


 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost