Debiuty na GPW i NewConnect 2024 - lista spółek, które mogą wejść na giełdę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
02 sty 2024, 07:35

11 spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w 2024 r.

W 2024 r. możemy spodziewać się ożywienia na rynku ofert pierwotnych (IPO). Kilka spółek zapowiedziało już debiut na NewConnect, ale też jest kilku kandydatów na główny parkiet GPW. Zobaczmy, jakich nowych spółek możemy spodziewać się na rynku w nadchodzącym roku.

Udana pierwotna oferta Murapolu, ale też udana oferta wtórna Answear oraz duży popyt na obligacje korporacyjne świadczą o środkach, które chętnie byłyby zainwestowane na rynku akcji w ciekawe projekty. Ponadto, obniżające się stopy procentowe motywują coraz więcej inwestorów do ponownego przyjrzenia się możliwości inwestycji na giełdzie, w tym w pierwsze oferty publiczne (IPO).

Zobacz także: Miniony rok był słaby na rynku IPO. W 2024 r. koniunktura i popyt na akcje mogą jednak powrócić

Powrót debiutów na głównym rynku GPW – zawieszone IPO

Na głównym rynku GPW przez ostatnie dwa lata niewiele się działo. Jedyną ofertą zakończoną z sukcesem było IPO Murapolu pod koniec 2023 r. Także w tym roku na giełdę próbowała wejść spółka Dr Irena Eris, ale ostatecznie zrezygnowała ze sprzedaży akcji. Koniunktura jednak się poprawia więc sprawdźmy jakie spółki mogą powrócić do planów IPO.

Dr Irena Eris

Spółka Dr Irena Eris wycofała się w czerwcu z rozpoczętej oferty publicznej, z powodu niekorzystnej koniunktury giełdowej, która uniemożliwiła osiągnięcie pożądanego poziomu wyceny akcji. To zdarzenie ponownie zamroziło rynek IPO, który odżył dopiero po debiucie Murapolu.

Firma pozostaje w gotowości do uruchomienia procedury oferty publicznej, lecz nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Grupa Dr Irena Eris oczekuje na lepsze warunki rynkowe przed podjęciem kolejnej próby IPO, nie chcąc zbyt pochopnie wchodzić na giełdę. Musimy zatem cierpliwie poczekać i, być może, w 2024 r. nadarzy się okazja do inwestycji w tę spółkę.
 

Dr Irena Eris

Oprócz Dr Irena Eris, jest kilka innych spółek, które zawiesiły procedurę IPO.

ExpertSender

Prospekt ExpertSender oczekuje na odwieszenie w KNF od półtora roku. Spółka specjalizuje się w wielokanałowej komunikacji elektronicznej (CPaaS). Oferuje platformę do prowadzenia internetowych kampanii marketingowych dla e-commerce, tradycyjnych sklepów i agencji digital marketingowych. ExpertSender od ponad 13 lat koncentruje się na ekspansji międzynarodowej, obecnie działając globalnie, z silną obecnością w USA, Europie.
 

ExpertSender

Event Horizon

Także od połowy 2020 r. zawieszone jest postępowanie prospektowe spółki Event Horizon. Spółka wycofała się z planów IPO ze względu na fatalną koniunkturę giełdową. Teraz może powrócić do oferty publicznej akcji. Event Horizon to niezależny polski producent i wydawca gier z segmentu premium, kategorii AA i AA+, znany z wydania gry RPG "Tower of Time" w 2017 roku. Studio koncentruje się na tworzeniu ambitnych projektów, a ich obecne przedsięwzięcie, "Dark Envoy", jest RPG z taktycznym systemem walki. W lutym 2023 roku Event Horizon wypuściło demo "Dark Envoy", prezentując je podczas Steam Next Fest.
 

Event Horizon

Transition Technologies MS SA

Z powodu rozpoczęcia wojny Transition Technologies MS zawiesiła procedurę IPO i oczekuje na lepszą koniunkturę giełdową. Dlatego firma może być jedną z pierwszych, która wznowi plany oferty publicznej (IPO) i przeprowadzi ofertę akcji w 2024 roku.

Transition Technologies MS, jako część Grupy Transition Technologies, jednego z największych graczy w sektorze IT w Polsce, specjalizuje się w dostarczaniu usług outsourcingowych IT dla dużych przedsiębiorstw. Firma implementuje innowacyjne rozwiązania od światowych liderów IT, wykorzystując zaawansowane technologie, w tym platformę Salesforce, Adobe Experience Manager, a także rozwiązania chmurowe Microsoft.
 

Transition Technologies

DESA

Długo, bo aż do lipca 2022 r. w gotowości do przeprowadzenia oferty była spółka DESA, ale także ona wstrzymała procedowanie prospektu emisyjnego w KNF. DESA, znana spółka z sektora obrotu dziełami sztuki, prowadzi dom aukcyjny pod marką DESA Unicum. Spółka specjalizuje się w pośrednictwie sprzedaży dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich, a jej ambicją jest stać się jednym z pięciu największych domów aukcyjnych w Europie pod względem obrotów.

DESA Unicum cieszy się renomą największego domu aukcyjnego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży, DESA Unicum ma w Polsce największą kolekcję dzieł sztuki na sprzedaż, w tym obrazy, rzeźby, grafiki i fotografie.
 

DESA

Vortex Energy

Do połowy 2022 r. był także procedowany prospekt Vortex Energy, jednego z pionierów sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. Spółka skupia się na tworzeniu i realizacji projektów parków wiatrowych i farm fotowoltaicznych. Do tej pory, firma zrealizowała projekty o łącznej mocy ponad 458 MW w Polsce i Niemczech, z czego około 346 MW przypada na Polskę.

Działalność Vortex Energy obejmuje kompleksowy rozwój projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, od planowania i pozyskiwania gruntów, poprzez procedury administracyjne, aż po realizację inwestycji i eksploatację instalacji. Firma oferuje również usługi zarządzania technicznego i handlowego dla instalacji OZE. Od 2023 roku, Vortex Energy jest częścią grupy Vitol, światowego lidera w dziedzinie energii.
 

Vortex Energy

Zobacz także: Murapol na GPW. Pierwszy debiut od dwóch lat na mocnym plusie

Możliwe debiuty na NewConnect

Na rynek NewConnect wybiera się pokaźne grono spółek, ale tylko część z nich aktywnie działa, by rozpocząć procedurę debiutu. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem mogą dość szybko znaleźć się na alternatywnym rynku GPW.

ConsoleWay

Bardzo blisko debiutu jest spółka ConsoleWay. Giełda Papierów Wartościowych już ogłosiła uchwałę w sprawie wprowadzenia na NewConnect akcji spółki. Oczekujemy więc już tylko wyznaczenie dnia pierwszego notowania.

ConsoleWay, należąca do grupy Ultimate Games, jest firmą specjalizującą się w portowaniu, czyli adaptowaniu istniejących gier na różne konsole. Poza samym portowaniem, firma oferuje kompleksową pomoc w wydawaniu gier, od początkowych konsultacji po przygotowania do premiery.

Consoleway

B-Act

B-Act, spółka inżyniersko-konsultingowa z ponad 25-letnim doświadczeniem, złożyła wniosek na Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) i oczekuje na rejestrację akcji. Planuje debiut na rynku NewConnect w pierwszej połowie 2024 roku. Specjalizuje się w doradztwie i nadzorze inwestycji budowlanych, ale wykluczając bezpośrednie budownictwo.

B-Act działa jako inżynier i administrator kontraktów w projektach budowlanych, oferując wsparcie inwestorom i zespołom budowlanym, w tym w eliminacji sporów oraz w zarządzaniu projektami. Firma koncentruje swoją działalność głównie w Polsce, ale też angażuje się również w odbudowę Ukrainy. W najbliższych latach B-Act planuje skupić się na projektach kolejowych, hydrotechnicznych i energetycznych, ze szczególnym naciskiem na odnawialne źródła energii.

B-act

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP)

Akcje spółki CBRTP zostały zarejestrowane w KDPW w połowie grudnia. Obecnie spółka przygotowuje się do złożenia dokumentu informacyjnego na GPW i zamierza to zrobić w I kwartale 2024 r. Debiut jest więc możliwy jeszcze w pierwszej połowie roku.

CBRTP, czyli Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu skupia się na komercyjnych badaniach i pracach rozwojowych w dziedzinach automatyki, robotyki, nowych materiałów, recyklingu oraz odnawialnych źródeł energii. Spółka zarządza funduszem VC Link, inwestującym w obszarach inżynierii materiałowej i energetyki. CBRTP zatrudnia ponad 80 wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Specjalizuje się również w projektowaniu, budowie i eksploatacji przemysłowych farm fotowoltaicznych. W ciągu dekady swojej działalności, firma zrealizowała z sukcesem 21 projektów.

CBRTP

Ekoplast

Także do złożenia dokumentu informacyjnego w I kwartale 2024 r. przygotowuje się Ekoplast. Spółka od ponad 20 lat jest producentem drzwi i okien. Dostarcza rozwiązania z zakresu stolarki otworowej na rynki krajowe i zagraniczne. Firma oferuje wysokiej jakości okna PCV i aluminiowe oraz również różnorodne drzwi tarasowe i balkonowe. Ponadto, firma oferuje rolety zewnętrzne oraz bramy garażowe.

Ekoplast

Omnioxy

Sporządzenie wniosku o rejestrację prowadzi Omnioxy. Spółka jest liderem w branży łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej w Polsce, działa od 2019 roku. Do tej pory zainstalowała ponad 480 komór hiperbarycznych. W planach spółki jest ekspansja na rynek europejski.

Ominoxy

Zapewne to nie wszystkie spółki, które mogą zadebiutować na rynkach NewConnect i GPW. Jest też wiele innych, które zapowiedziały plany IPO i debiutu. Poprawa koniunktury i kolejne udane oferty publiczne mogą zachęcić kolejne spółki do skorzystania z możliwości jakie daje debiut na giełdzie. Będziemy dalej śledzić informacje na ten temat.

Zobacz także: Debiuty, IPO, artykuły i analizy w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost