16 spółek dywidendowych, które w 2020 nie wypłaci dywidendy akcjonariuszom
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 maj 2020, 06:41

16 spółek dywidendowych, które w 2020 po raz pierwszy od wielu lat nie wypłacą zysków akcjonariuszom

Takiej sytuacji na rynku nie było od 2008 roku. Coraz więcej spółek rezygnuje z podzielenia się zyskiem, przerywając nawet dekadę regularnych wypłat dywidendy.

Od czasu wprowadzenia obostrzeń spowodowanych rozprzestrzenianiem się koronawirusa, spółki zaczęły wycofywać się z deklaracji wypłat zysków. Najbardziej odczuwalne dla inwestorów są rekomendacje zarządów wieloletnich płatników dywidendy. 16 spółek z długą historią regularnych wypłat zdecydowało się na przerwanie tej - często uważanej za pewnik - passy. W tym aż 9 spółek to firmy z historią regularnych wypłat od 10 lat, a nawet dłuższą.

Te spółki dywidendowe prawdopodobnie nie podzielą się zyskiem

Po raz pierwszy od 20 lat zyskiem nie podzieli się Stalprofil #STF. Spółka wypłacała dywidendę rok w rok, począwszy od 2000 roku. Dzielenia się zyskiem nie zatrzymała nawet bessa z 2008 roku. Jednak podczas tego kryzysu akcjonariusze nie otrzymają wypłaty. Zarząd uzasadnia to, jak podano w komunikacie, „potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa finansowego spółki w obliczu prognozowanego trwałego spowolnienia gospodarki polskiej i światowej, spowodowanego przedłużającą się epidemią COVID-19”. Zdaniem zarządu oba rynki, na których funkcjonuje, działają dotychczas bez poważnych zakłóceń, ale to się może zmienić.

Pierwotną rekomendację rekordowej dywidendy odwołał Dom Development #DOM. Spółka deweloperska od 13 lat dzieli się regularnie zyskiem z akcjonariuszami, a historia wypłat sięga 2007 roku. Pierwotnie zarząd zamierzał wypłacić 9,50 zł na akcję. Jednak po odwołaniu dywidendy przez innych deweloperów, także DOM zawiesił własną rekomendację. Tym samym zarząd dał sobie czas na zbadanie wpływu pandemii na rynek. Możliwe więc, że spółka powróci z nową rekomendacją jeszcze przed walnym zgromadzeniem, którego termin został przesunięty na koniec sierpnia.

W marcu członek zarządu PZU #PZU nie podał rekomendacji, ale zasugerował, że inwestorzy mogą spodziewać się dywidendy w górnych granicach widełek, czyli w wysokości 50% - 80% zysku. Jednak 21 kwietnia zarząd ostatecznie zarekomendował zatrzymanie zysku. Decyzja ta jest zgodna ze stanowiskiem KNF, w którym wskazano, że zakłady ubezpieczeń zatrzymają całość wypracowanego zysku. PZU wypłacał regularnie dywidendy w ostatnich 10 latach.

Oprócz zakładów ubezpieczeń, także banki dostały wytyczne od KNF w sprawie wstrzymania wypłaty zysku. Tak więc w tym roku nie zobaczymy dywidendy z PEKAO #PEO oraz z Banku Handlowego #BHW, które dzieliły się regularnie zyskiem przez ostatnią dekadę. Bank Handlowy chce, by regulator przesuną decyzję o wypłacie dywidendy do jesieni. Zarząd ocenia, że bank jest w stanie bezpiecznie wypłacić dywidendę, nie naruszając bazy kapitałowej.

Zobacz także: Polskie banki nie wypłacą w 2020 roku dywidendy. Akcje aż 5, w tym PKO BP, znalazły się najniżej w historii

Zatrzymanie zysku w spółce zarekomendowały też zarządy LPP #LPP oraz Sonel #SON. Także Sanok #SNK rozważa taki krok. Tradycyjnej drugiej części dywidendy nie otrzymają też akcjonariusze Żywca #ZWC - spółka wypłaciła w grudniu zaliczkę, która trafiła już do inwestorów. Wszystkie wymienione wyżej spółki regularnie wypłacały dywidendę przez ostatnie 10 lat.

Przez 8 ostatnich lat dywidendy otrzymywali też akcjonariusze spółek MOL #MOL, Wielton #WLT oraz Relpol #RLP. Tym razem zarządy zarekomendowały zatrzymanie zysku w spółce. Zawieszenie rekomendacji wypłaty 2,80 zł na akcję ogłosił też zarząd AC #ACG. W ten sposób spółka dała sobie czas na podjęcie decyzji w oparciu o lepsze zrozumienie sytuacji i ocenę wpływu epidemii na bieżącą działalność spółki.

Do powyższego zestawienia firm, dodamy jeszcze IMS #IMS, PCC Exol #PCX i Stalprodukt #STP. Wstrzymały się one w tym roku z wypłatą, po regularnych wypłatach przez 7 ostatnich lat.

Zobacz także: Orlen przedstawił nową rekomendację wypłaty zysku. To będzie najniższa wypłacona dywidenda od 2004 roku

SpółkaRegularne wypłaty odUwagi
Stalprofil (STF)20 lat 
Dom Development (DOM)13 latZawieszenie rekomendacji
PZU (PZU)10 lat 
Sanok (SNK)10 latRozważane zatrzymanie zysku
Pekao (PEO)10 lat 
LPP (LPP)10 lat 
Sonel (SON)10 lat 
Bank Handlowy (BHW)10 lat 
Żywiec (ZWC)10 latByła zaliczka
MOL (MOL)8 lat 
Wielton (WLT)8 lat 
AC  (ACG)8 latZawieszenie rekomendacji
Relpol (RLP)8 lat 
IMS (IMS)7 lat 
PCC Exol (PCX)7 lat 
Stalprodukt (STP)7 lat 

Czy rekomendacja zatrzymania zysku w spółce oznacza brak dywidendy w tym roku? Zapewne w większości przypadków tak niestety będzie. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że są to zalecenia zarządów spółek, które wygenerowały zysk za 2019 rok i mają się czym dzielić. Jeśli sytuacja na rynku nie odbije się negatywnie na ich przychodach, to możemy liczyć na wypłatę zysku w przyszłości. Tak więc jest szansa, że inwestorzy otrzymają przynajmniej część wypracowanych w 2019 roku zysków nawet jeszcze w tym roku.

Zobacz także: 40 spółek, które zamierza wypłacić dywidendę pomimo kryzysu w 2020 r. W tym 9 ze stopą powyżej 7%

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost