Gigantyczna dywidenda z Getin Holding. Stopa dywidendy robi wrażenie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 mar 2024, 13:28

Kolejna gigantyczna dywidenda z Getin Holding. Stopa dywidendy robi wrażenie

Zarząd Getin Holding zarekomendował wypłatę dywidendy z kapitału zapasowego w wysokości 51 mln zł. Jest to kolejna, po wypłacie w grudniu 2022 r. i w maju 2023 r. znacznej wysokości wypłata kapitału z holdingu dla akcjonariuszy.

Getin Holding zanotował w 2023 r. przychody operacyjne netto, które wyniosły 206,6 mln zł. Zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej osiągnął wartość 27,3 mln zł, w czym największy udział miał wpływ biznesu prowadzonego na Ukrainie. Ponadto, Getin Holding osiągnął wpływy z transakcji M&A zakończonych w poprzednich latach. Spółka otrzymała w 2023 roku około 22 mln zł z tytułu sprzedaży Carcade i Idea Bank (Rumunia).

Te dodatkowe środki z transakcji M&A, w połączeniu z przychodami operacyjnymi, utworzyły podstawę do wypłaty dywidendy, proponowanej przez zarząd na poziomie 51,2 mln zł, czyli 27 groszy na akcję.

Zobacz także: Wyniki finansowe Getin Holding za 2023 rok – aktywny biznes w Ukrainie oraz wypłata dywidendy 

Trzecia wypłata ze stopą dywidendy przekraczającą kilkadziesiąt procent i szansa na kolejną

Tak wysoka wypłata na tle kursu akcji, sprawia że stopa dywidendy wynosi aktualnie 39%, uwzględniając piątkowy wzrost kursu do 0,698 zł za akcję. Jeśli obliczylibyśmy stopę dywidendy biorąc pod uwagę kurs zamknięcia z poprzedniego dnia, to stopa dywidendy sięgnęłaby 52%.

To już trzecia taka wypłata z Getin Holding. W grudniu 2022 r. akcjonariusze otrzymali, nie tyle dywidendę, ale jej ekwiwalent, w postaci wypłaty z obniżenia kapitału zakładowego. Wyniosła ona aż 1 zł na akcję, co w dniu przyznania prawa do wypłaty przełożyło się na stopę dywidendy w wysokości 77%. Następnie Getin Holding wypłacił dywidendę w maju 2023 r. w wysokości 0,58 zł na akcję, przy równie wysokiej stopie dywidendy 62%.
 

Dywidendy Getin Holding


Oczywiście wysoka stopa dywidendy wiąże się z sytuacją Getin Holding, który w ten sposób przekazuje środki finansowe na rzecz inwestorów, więc podobne wypłaty nie będą miały miejsca w przyszłości.

„Konsekwentnie realizujemy strategię zakomunikowaną rynkowi w poprzednich okresach sprawozdawczych. Proponowany przez Zarząd termin ustalenia prawa do dywidendy to 9 kwietnia, natomiast termin wypłaty to 12 kwietnia. W tym procesie będą uczestniczyły wszystkie akcje Spółki. Ostateczna decyzja w zakresie wypłaty dywidendy zostanie podjęta przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki” – mówi Piotr Miałkowski, prezes zarządu Getin Holding.
 

Getin Holding

Getin Holding (1)


Ponadto Getin Holding spodziewa się, że pozostałe środki pochodzące z dawnych transakcji M&A spłyną do holdingu najpóźniej do końca tego roku. Mowa tu o kwocie 3,6 mld EUR, która prawdopodobnie także zostanie przekazana akcjonariuszom niekoniecznie w postaci dywidendy.

Zobacz także: Getin Holding chciałby dłużej pozostać w Ukrainie 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost