Dywidendy deweloperów mieszkaniowych w 2024 roku będą wysokie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
04 kwi 2024, 08:31

Dywidendy deweloperów mieszkaniowych w 2024 roku będą wysokie. Spółki z tego sektora publikują bardzo dobre wyniki finansowe

Deweloperzy notowani na warszawskiej giełdzie publikują wyniki finansowe i podsumowują 2023 r. Większość zaliczy miniony rok do najlepszych lub prawie najlepszych w swojej historii, a część spółek już zapowiada wypłaty rekordowych dywidend z wypracowanych zysków.

Niedawno pisaliśmy o tym, jak wysoko utrzymuje się indeks WIG-Nieruchomości, czynników jest kilka, ale jednym z podstawowych są dobre wyniki deweloperów, duża sprzedaż i popyt, który obserwowaliśmy szczególnie pod koniec minionego roku. Co ciekawe, w 2023 r. spółki sprzedały o 45% więcej mieszkań niż 2022 r.

Zobacz także: W IV kw. deweloperzy sprzedali o 45% więcej mieszkań niż przed rokiem. Sprzedaż i przekazania wśród deweloperów notowanych na GPW

Rekordowy rok dla Dom Development

Zaczniemy klasycznie od największego polskiego dewelopera, spółki Dom Development, która w 2023 wypracowała rekordowy skonsolidowany zysk netto w wysokości ponad 460 mln zł (17,94 zł na akcję). Zysk operacyjny uplasował się na poziomie 558,19 mln zł, względem nieco ponad 501 mln zł w 2022 r. (+11,3%).

„W minionym roku Grupa wypracowała rekordowy skonsolidowany zysk netto [ogółem] na poziomie 460,3 mln zł, tj. 17,94 zł na jedną akcję. Jest to efekt rekordowych wyników z działalności operacyjnej przy jednoczesnej konserwatywnej polityce odnośnie tworzonych rezerw kosztowych. Zarząd spółki pragnie jednocześnie odnotować, że ten rekordowy wynik idzie w parze z rekordowo wysokim potencjałem sprzedaży do rozpoznania, wyrażającym się w zawartych z klientami umowami sprzedaży lokali, które zostaną im przekazane w kolejnych okresach obrachunkowych” – napisano w sprawozdaniu zarządu grupy Dom Development.

Marża z zysku wyniosła w 2023 r. 21,9%, co jest dla spółki satysfakcjonującym poziomem. Ponadto skonsolidowane przychody osiągnęły 2 550 mln zł, wobec 2 419 mln zł w 2022 r. Na dzień 31 grudnia 2023 r. stan gotówki wynosił 389 mln zł, przy braku aktywnych kredytów. Z kolei grunty, które na koniec roku spółka miała w posiadaniu, pozwalały na budowę prawię 20 tys. mieszkań. Warto również wspomnieć, że DOM wypłacił już zaliczę dywidendy, w wysokości 5,50 zł na akcję, pod koniec 2023 r.
 

rekordowy rok DOM

Źródło: Dom Development

Zobacz także: Dom Development z pierwszą zaliczkową dywidendą w historii. Ostatni dzień, by móc wziąć udział w jej wypłacie

Atal z rekordową kwotą dywidendy

Atal, druga co do wielkości spółka z branży nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, zarekomendowała wypłatę rekordowej dywidendy z zysków za 2023 r. Zgodnie z zapowiedzią do akcjonariuszy trafi 76% z zysków, czyli niecałe 260 mln zł, a to przekłada się na wypłatę 6 zł na akcję. Przy obecnym kursie daje stopę dywidendy w wysokości 10% i jest to .

A wyniki dewelopera prezentują się następująco, skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w 2023 r. wyniósł 341,22 mln zł, wobec 368,24 mln zł w 2022 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży uplasowały się na poziomie 1 500,49 mln zł i są niższe względem 1 657,82 mln zł w 2022 r. Przy czym marża netto w minionym roku wyniosła 22,75%. Na koniec grudnia w ofercie pozostawało około 4,5 tys. mieszkań, a w realizacji ponad 6,5 tys. Warto również wspomnieć, że grupa Atal w 2023 r. zakupiła 141 tys. PUM, dzięki czemu bank ziemi na 31 grudnia pozwalał na realizację projektów na łączny PUM 717 tys. mkw.

„W Atal nieustannie obserwujemy sytuację na rynku i stale się do niej dostosowujemy. Naszym celem jest zachowanie oferty na odpowiednim poziomie. W związku z tym zabezpieczamy naszą działalność kolejnymi zakupami gruntów, na rynkach na których działamy. W zeszłym roku przeznaczyliśmy 203 mln zł na zakup nowych działek, które pozwalają na wybudowanie 141 tys. PUM. Na koniec 2023 roku łączny bank ziemi Grupy Atal wyniósł 717 tys. PUM” – powiedział prezes Zbigniew Juroszek cytowany w komunikacie spółki.
 

skonsolidowane wyniki atal

Źródło: Atal

Zobacz także: Dywidenda z Atal będzie w 2024 roku rekordowa. Zarząd zarekomendował ile zysku chce wypłacić akcjonariuszom

Murapol

Z kolei Murapol, który pod koniec roku zadebiutował na głównym parkiecie, wypracował w całym 2023 r. zysk netto na poziomie 219,2 mln zł. Przychody ze sprzedaży r/r wzrosły o 21%, wynosząc 1 216 mln zł. Jak podkreślono, ten wzrost wynikał ze zwiększonego popytu oraz wzrostu średniej ceny transakcyjnej. „Oceniamy, że wypracowaliśmy satysfakcjonujące i zgodne z oczekiwaniami wyniki finansowe w 2023 r. Przede wszystkim przychody ze sprzedaży w segmencie R4S (czyli sprzedaży detalicznej) wzrosły rok do roku o blisko 20 proc. i przekroczyły 1 mld zł. Odnotowaliśmy większe wolumeny przekazań oraz wyższe ceny transakcyjne w segmencie deweloperskim. W 2023 r. średnia cena przekazanego lokalu wzrosła o 12 proc." - powiedział członek zarządu Przemysław Kromer.

Marża brutto ze sprzedaży ukształtowała się na poziomie 31,5%, co jest 3,8% spadkiem w odniesieniu do 2022 r. Z kolei marża zysku netto wyniosła 18%, co oznacza 3,2% spadek r/r.

"Spadek marży na sprzedaży w ujęciu procentowym wynikał z większego udziału sprzedaży w segmencie PRS, który to segment charakteryzuje się niższą marżowością w porównaniu do segmentu deweloperskiego" - napisano w raporcie rocznym grupy Murapol.

Na koniec grudnia spółka dysponowała środkami w wysokości 248 mln zł, grupa nie podała jeszcze oficjalnej rekomendacji podziału zysku, ale potwierdziła, że planuje wypłatę dywidendy zgodne z założeniami IPO. Przypomnijmy, że przedstawiona w IPO polityka dywidendowa zakłada wypłatę co najmniej 75% skonsolidowanego zysku netto uzyskanego w poprzednim roku obrotowym. W dokumentach ofertowych spółka deklarowała, że w 2024 r Murapol planuje wypłacić dywidendę w minimalnej kwocie 200 mln zł. Przy obecnym kursie akcji to wciąż daje stopę dywidendy na poziomie ponad 11%.

Na koniec roku w budowie pozostawało 6,2 tys. lokali w ramach 24 projektów. Warto dodać, że Murapol wciąż intensywnie rozwijał swoją działalność na rzecz rynku najmu instytucjonalnego w formule design&build, sprzedając 693 lokale, co jest wzrostem r/r na poziomie 4,4%.

Zobacz także: Murapol podsumowuje wyniki za 2023 rok

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost