Morgan Stanley obniża rekomendację dla akcji CD Projektu. Inwestorzy rzucili się do wyprzedaży | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
29 maj 2024, 11:10

Morgan Stanley obniża rekomendację dla akcji CD Projektu. Inwestorzy rzucili się do wyprzedaży

Choć polskie studio kolejny raz pokazało rezultaty lepsze od szacunków analityków, to zagraniczni specjaliści utrzymują pesymistyczne nastawienie do walorów twórcy Wiedźmina. W pierwszych godzinach środowej sesji notowania CD Projektu spadają o ponad 4%.

Analitycy Morgan Stanley obniżyli rekomendację dla akcji twórcy gier z serii Wiedźmina z „równoważ” do „niedoważaj”. Cenę docelową określono na 120 zł – podała PAP. Mimo przebicia prognoz analityków co do zysku w I kw. oraz zapowiedzi wejścia kolejnej gry Wiedźmina do fazy produkcji w II półroczu, o poranku inwestorzy pozbywają się walorów CD Projektu.

Zobacz także: Zyskowny kwartał CD Projektu. Krótka pozycja jednego z funduszy systematycznie topnieje

Kiedy kumulacja premier?

Przypomnijmy, że krajowi specjaliści m.in. z BM mBanku, Noble Securities, Santander BM czy BM Banku Pekao pozytywnie zapatrują się na perspektywy największego polskiego studia. Podtrzymują oni, że dobra pozycja gotówkowa oraz posiadane solidne IP ciągle przynoszące zyski, pozwolą spółce na spokojną produkcję następnych tytułów, czyli przede wszystkim kolejnej gry z serii Wiedźmina (projekt Polaris).

Jak podkreślili analitycy BM Banku Pekao w swojej rekomendacji z marca, kluczowym pytaniem w kontekście CD Projektu są daty premier następnych gier. Oprócz Polarisa, studio pracuje bowiem m.in. nad remakiem Wiedźmina 1 (projekt Sirius), drugą odsłoną Cyberpunka 2077 (projekt Orion) oraz zupełnie nowym IP (projekt Hadar).


Zgodnie z prognozami ekspertów, najnowsza gra osadzona w świecie Wiedźmina powinna nastąpić w 2026 r. lub 2027 r. Na 2026 r. wskazują z kolei zapisy w programie motywacyjnym CD Projektu. Następne produkcje, czyli projekt Sirius i Orion mogą pojawić się na rynku w latach 2027-2029. Mimo tego, biorąc pod uwagę wspomniane wyżej pozytywne aspekty oraz zmianę sentymentu do branży gier, której jesteśmy świadkiem w ostatnich tygodniach, krajowi eksperci utrzymują pozytywne nastawienie.

Tymczasem zagraniczni analitycy, którzy tworząc rekomendacje biorą pod uwagę znacznie krótszy horyzont czasowy, często najbliższych trzech lat, zupełnie inaczej patrzą na spółkę. Wskazują właśnie na odległy termin następnej gry oraz systematyczny spadek wyników w kolejnych kwartałach, co jest naturalne dla starzejącego się portfolio gier.

Notowania CD Projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy

CDR wykres (9)

Zobacz także: Dlaczego akcje CD Projekt zagraniczni analitycy wyceniają nisko, a krajowi wysoko? Ekspert wyjaśnia

Pierwsze miesiące 2024 r. zaskoczeniem

Wyniki CD Projektu w I kw. pozytywnie zaskoczyły rynek. Przychody spółki podskoczyły względem analogicznego okresu 2023 r. o 30% do 226,8 mln zł. Zysk operacyjny zwiększył się o 14,5% do 81,3 mln zł, a zysk netto – o 44,2% do ponad 100 mln zł. Specjaliści spodziewali się, że ostatni wskaźnik opiewać będzie na 75 mln zł. Za rezultaty w dużej mierze odpowiadała sprzedaż dodatku do Cyberpunka 2077 o nazwie Phantom Liberty. Przy okazji publikacji wyników studio zapowiedziało, że planuje wprowadzić nową grę Wiedźmina do fazy produkcji w II półroczu. Nad nowym tytułem pracuje obecnie ponad 400 deweloperów.

Zobacz także: Wyniki CD Projekt znowu przebijają oczekiwania analityków. Twórcy Cyberpunka rekomendują wypłatę dywidendy

Co dalej z krótkimi pozycjami?

Jak pisaliśmy we wtorek, od kilku tygodni Marshall Wace zmniejszał swoją krótką pozycję na akcjach CD Projektu. Łącznie z niemal 1% walorów stopniała ona do 0,68% akcji. Pozostałe podmioty są jednak niewzruszone i nie dokonują transakcji.

Krótkie pozycje dotyczące walorów CD Projektu

CDR krótkie pozycje

Źródło: KNF

Zobacz także: Pierwszy fundusz, obstawiający spadek akcji CD PROJEKT, zmniejsza pozycję

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost