Program Kredyt na Start przyniesie najwięcej korzyści rodzinom wielodzietnym niż singlom - zwraca uwagę ZBP
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 kwi 2024, 08:30

Program Kredyt na Start przyniesie więcej korzyści rodzinom wielodzietnym niż singlom, będą mogli z niego skorzystać też obcokrajowcy - zwraca uwagę ZBP

Program dopłat do kredytów hipotecznych Kredyt na Start w znacznym stopniu skierowany jest do rodzin wielodzietnych. Single raczej nie skorzystają na tym rozwiązaniu.

Trwają prace nad nowym programem dopłat do kredytów, Kredyt na Start. W wielu aspektach różni się on od swojego poprzednika, Bezpiecznego kredytu 2%. Nowy KnS szczególnie premiuje osoby, które posiadają wysoki wkład własny i mieszczą się w limicie dochodowym. Związek Banków Polskich (ZBP) przedstawił rekomendację wydłużenia terminu wejścia w życie ustawy oraz stworzenie jednolitego kalkulatora, który będzie pomocny dla konsumentów, biorąc pod uwagę poziom rozbudowania i skomplikowania zasad programu.

szczególne korzyśći z programu

Zobacz także: Projekt ustawy wsparcia "kredyt na start" już w Sejmie. Oto co zakłada program, który zastąpi bezpieczny kredyt 2%

Program dla rodzin wielodzietnych

Kredyt #naStart, który ma zastąpić BK2%, jak podkreśla ministerstwo, to kredyt rodzinny, a wyższa pomoc będzie kierowana do wieloosobowych gospodarstw domowych. Mniej więcej od początku kwietnia projekt ustawy trafił do konsultacji publicznych, stąd też znamy jego szczegóły.

„Chcemy, by nowe przepisy, będące jednym z 3 elementów strategii rozwoju budownictwa i mieszkalnictwa w Polsce, weszły w życie jeszcze w drugiej połowie 2024 r. Kredyt mieszkaniowy #naStart, czyli z dopłatami do rat, będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. w przypadku kupna pierwszej nieruchomości. Taką szansę uzyskają rodziny z co najmniej trójką dzieci również w przypadku, gdy kupowane mieszkanie lub dom jednorodzinny budowany w celu poprawy warunków mieszkaniowych, nie jest ich pierwszą nieruchomością. Zachowujemy jednocześnie możliwość udzielenia przez BGK gwarancji spłaty części kredytu, czyli tak zwaną gwarancję wkładu własnego” – mówił o finansowaniu Krzysztof Hetman, minister Rozwoju i Technologii.

Na to samo zwraca uwagę zespół Badań i Analiz ZBP i dodaje, że KnS w sposób ograniczony wspiera dostępność kredytową.

ograniczony dostępny kredytowy

Program w dłuższej perspektywie ma obniżać wartość rat odsetkowych, podobnie, jak w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2%. 

rata kredytu o ratach malejacych

Co ważne, program będzie szczególnie korzystny dla osób, które mieszczą się w limitach dochodowych, ale jednocześnie mają wysoki wkład własny. Z kolei w przypadku kredytobiorców niemających wystarczającego wkładu, wymagany będzie wyższy dochód, w tym wypadku wysokość dopłat zostanie zmniejszona, a to ograniczy opłacalność nowego kredytu.

„KnS zostawia bardzo małą przestrzeń dla wzrostu dochodów ponad wyznaczone limity (poprzez pomniejszenie dopłaty, rata w ramach KnS szybko zrównuje się z ratą annuitetową)” – czytamy w opracowaniu ZBP.

korzyści z dopłat

Więcej informacji o zasadach kredytu mieszkaniowego #naStart, najlepiej szukać na stronie ministerstwa.

Uwagi do projektu ustawy

Zespół analiz Związku Banków Polskich przedstawił kilka uwag do projektu ustawy o programie dopłat do kredytów hipotecznych Kredyt na Start. Jednym z elementów, na który zwrócono uwagę, jest pomysł wprowadzenia kredytu konsumenckiego jako kredytu mieszkaniowego.

„Z punktu widzenia nadzorczego na poziomie krajowym postępowanie banków w przypadku udzielania obu tych rodzajów kredytów jest regulowane dwoma odmiennym ustawami oraz rekomendacjami KNF (S & T). Banki stosują w obu produktach różne metodologie, zasady oceny ryzyka. Inne są także np. obowiązki informacyjne wobec konsumentów.” – uzasadnia to ZBP.

ZBP rekomenduje również wydłużenie procesu wejścia w życie ustawy o minimum 3 miesiące od momentu publikacji. Ponadto wspomniano również o tym, że zaproponowane przez MRiT progi dochodowe wciąż będą powodować, że finansowanie nadal będzie dostępne dla osób, które już dziś mogą uzyskać kredyt mieszkaniowy.

Z ciekawych pomysłów przedstawionych przez ZBP, jest stworzenie przez resort jednolitego kalkulatora. Projekt ustawy jest dość skomplikowany i w wielu momentach, z pewnością nie dla wszystkich jasny. Takie narzędzie pozwoliłoby potencjalnym kredytobiorcom, ale również podmiotom bankowym, w sposób samodzielny i prosty obliczać wysokość dopłat.

ZBP zwróciło także uwagę na, że ograniczenie w wykorzystaniu kredytowanego lokalu może spowodować wykluczenie grupy zawodowej. „Wprowadzono ograniczenia w wykorzystaniu lokalu do 3 lat (tj. do czasu wygaśnięcia gwarancji) bez możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, co może spowodować, że ze wsparcia nie będą mogły skorzystać całe grupy zawodowe.” – czytamy.

Pomimo tego, że program jest skierowany do rodzin. To zauważono, że korzystniej byłoby zwiększyć poziom wsparcia dla rodzin posiadających więcej niż 1 potomstwo. „W ramach programu należałoby przyjąć założenia zwiększające w sposób bardziej znaczący wsparcie dla rodzin posiadających więcej niż 1 dziecko. W projekcie w obecnym brzmieniu rodziny wielodzietne nie uzyskują istotnej możliwości zwiększenia metrażu w stosunku do rodziny 2 osobowej.” – napisano w głównych uwagach ZBP do projektu.

Co więcej, nowa ustawa przewiduje możliwość udzielania finansowania obcokrajowcom. „W aktualnych ofertach banków nie uwzględnia się możliwości udzielania kredytów hipotecznych nierezydentom. Nowa ustawa może powodować więc konieczność przygotowania zupełnie dodatkowych procedur np. weryfikacji zdolności kredytowej dla tej grupy potencjalnych klientów, co wydłuży proces wdrażania.” – znalazło się wśród uwag.

Zobacz także: Krytyka wokół programu kredyt NaStart rośnie. Analitycy Pekao zwracają uwagę na pozytywne efekty programu dofinansowania

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost