Nowa złota moneta kolekcjonerska NBP z serii "Polskie banknoty obiegowe"

Nowa złota moneta kolekcjonerska NBP z serii „Polskie banknoty obiegowe”

Seria monet kolekcjonerskich „Polskie banknoty obiegowe” upamiętnia banknoty zaprojektowane przez Andrzeja Heidricha w ramach serii „Władcy polscy”, które od 1995 r. znajdują się w Polsce w obiegu.

Wprowadzony do obiegu w czerwcu 2022 roku zestaw srebrnych monet „Polskie banknoty obiegowe” spotkał się z dużym uznaniem kolekcjonerów, co zainspirowało NBP do zainaugurowania w 2023 roku serii złotych monet kolekcjonerskich „Polskie banknoty obiegowe” bitych stemplem lustrzanym.

W ramach tej serii, na prostokątnych monetach o wymiarach 50,00x25,00 mm prezentowane są stylizowane wizerunki banknotów będących obecnie w obiegu. Motywy znajdujące się na ich awersach i rewersach zostały oddane z najwyższą dbałością o detale.
 


Serię tę NBP rozpoczął emisją w czerwcu 2023 r. złotej monety „Banknot o nominale 10 zł”, przedstawiającej stylizowany wizerunek współczesnego banknotu obiegowego o nominale 10 zł.

23 stycznia2024 roku NBP wprowadzi do obiegu drugą złotą monetę z serii „Polskie banknoty obiegowe” – Banknot o nominale 20 zł”, która będzie prezentowała stylizowany wizerunek współczesnego banknotu obiegowego o nominale 20 zł. Wizerunek tej monety zostanie upubliczniony kilka dni przed jej emisją.

Jej projekt przewiduje, że na rewersie, w środkowej części, w ozdobnym medalionie widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego. W tle napisów widać zarys romańskiego portalu. Z prawej strony portretu został umieszczony owal z fragmentami korony, a pod nim stylizowany dąb.

Na awersie, w środkowej części, został odwzorowany wizerunek srebrnego denara – monety z okresu panowania Bolesława I Chrobrego. Z lewej strony denara znajduje się wizerunek rotundy, powyżej widać owal z fragmentami korony. Z prawej strony został zaprezentowany wizerunek lwa wspiętego na wici roślinnej.

Zobacz także: Monety i wartości kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski

Seria złotych monet – banknotów

Serię „Polskie banknoty obiegowe” tworzą monety w kształcie prostokąta, przypominające środki płatnicze – banknoty, którymi posługujemy się w transakcjach dokonywanych każdego dnia.

Do 31 grudnia 1994 r. wszyscy byliśmy „milionerami”, bo ceny i pensje były wyrażane nominalnie w milionach złotych. Dzień później nastąpiła denominacja złotego. 1 stycznia 1995 r. banknot o nominale 10 tys. zmienił się w monetę 1-złotową, a 1 mln zł w 100 nowych zł. Wartości nabrał nawet grosz. W 1995 r. do obiegu weszły banknoty o nominałach 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł oraz 200 zł, natomiast banknot o nominale 500 zł został wprowadzony do obiegu w 2017 r. – przypomina historyk Jan Żaryn. Autorem projektów wszystkich banknotów z wizerunkami władców Polski był Andrzej Heidrich, nazywany „królem polskich banknotów”.
 

Złota moneta kolekcjonerska NBP z serii: Polskie banknoty obiegowe

Złota moneta kolekcjonerska NBP z serii: Polskie banknoty obiegowe

„Władcy polscy” i Andrzej Heidrich

Seria banknotów „Władcy polscy”, zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha (1928-2019), w 2025 roku będzie obchodziła okrągłą, 30. rocznicę emisji. Autor serii swoją współpracę z Narodowym Bankiem Polskim rozpoczął znacznie wcześniej, bo już w 1960 r. Jak wspomina historyk Jan Żaryn, Andrzej Heidrich został wówczas zaproszony do zamkniętego konkursu na nowy banknot o nominale 1000 zł.

Jego projekt oraz dwa inne zostały wyróżnione. Przez lata na zlecenie NBP wykonał dziesiątki szkiców i projektów banknotów, jednak dopiero w 1975 r. został wprowadzony do obiegu pierwszy banknot jego autorstwa – 500 zł z Tadeuszem Kościuszką – pisze Jan Żaryn. Sam autor, Andrzej Heidrich, z rozrzewnieniem wspominał wprowadzenie pierwszego banknotu według jego projektu: „Byłem solidnie wzruszony. Chwytałem się na tym, że płacąc nim czy obserwując innych ludzi, myślałem: to moje dzieło”.

Andrzej Heidrich zaprojektował dwie serie banknotów. Pierwsza z nich – „Wielcy Polacy” funkcjonowała w obiegu od 1975 do 1996 r. (projekty pochodziły z lat 1974-1993), druga „Władcy polscy” funkcjonuje w obiegu od 1995 r. do dziś (projekty banknotów pochodzą z 1994 r.).

Zobacz także: Srebrne i złote monety kolekcjonerskie oraz banknot kolekcjonerski NBP – planowane emisje na 2024 rok

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP

W 2024 roku Narodowy Bank Polski będzie kontynuował także emisje w ramach serii monet kolekcjonerskich: „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, „Polskie Termopile” i „Historia monety polskiej”. Wprowadzone zostaną także do obiegu kolejne monety kolekcjonerskie z serii zainaugurowanej w 2023 roku „W Polskę wierzę”.

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o upamiętnianiu ważnych wydarzeń, wspominaniu bohaterów, wybitnych postaci i autorytetów. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi także okazję do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Atrakcyjne rozwiązania techniczne i graficzne

Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często są uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowania laserowego.

Banknoty kolekcjonerskie w związku z ich szczególnym charakterem różnią się od banknotów powszechnego obiegu bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi.

Zakup wartości kolekcjonerskich NBP – stacjonarnie lub online

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Może je nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją stworzyć. To także atrakcyjny oryginalny pomysł na prezent. Zakupu emitowanych przez Narodowy Bank Polski wartości kolekcjonerskich można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl lub w jednym z 16 Oddziałów Okręgowych NBP, które zlokalizowane są w każdym mieście wojewódzkim.

Informacje dotyczące zaplanowanego na 2024 rok harmonogramu emisji monet i banknotów kolekcjonerskich oraz szczegóły dotyczące dat, nominałów, wielkości emisji i specyfikacji technicznej są dostępne na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2024 r. Przypominamy, że plan może ulec zmianie, aktualne informacje publikowane są na stronie nbp.pl.

Zobacz także: NBP prezentuje: "Wielcy polscy ekonomiści" - monety kolekcjonerskie

Materiał Partnera

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost