NBP kontynuuje serię kolekcjonerską „Historia monety polskiej”

NBP kontynuuje serię kolekcjonerską „Historia monety polskiej”

Seria monet kolekcjonerskich „Historia monety polskiej” w niezwykły sposób przybliża najcenniejsze zabytki polskiego mennictwa. W 2024 roku NBP wyemituje kolejną monetę w ramach tej serii.

W latach 2013–2020 w ramach serii „Historia monety polskiej” Narodowy Bank Polski wyemitował 15 monet, w tym m.in.: Denar Bolesława Chrobrego, Grosz Kazimierza Wielkiego, Dukat Zygmunta Starego, Szeląg, talar Stefana Batorego, 100 dukatów Zygmunta III i Boratynka, tymf Jana Kazimierza.

Na sierpień 2024 roku Narodowy Bank Polski zaplanował emisję kolejnej monety z tej serii - Grosz z miedzi krajowej Stanisława Augusta o nominale 20 zł.

Monety kolekcjonerskie NBP: "Historia monety polskiej" - Złotówka gdańska Augusta III
Monety kolekcjonerskie NBP: "Historia monety polskiej" - Złotówka gdańska Augusta III

Seria „Historia monety polskiej” w niezwykły sposób przybliża najcenniejsze zabytki polskiego mennictwa. Tradycja polskiego mennictwa liczy już ponad tysiąc lat. Przez ten czas głęboką metamorfozę przeszła technologia produkcji monet, zmieniały się zasady emisji, ewoluowały stosowane motywy graficzne.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii współczesne monety kolekcjonerskie są bowiem wykorzystywane do zaprezentowania historycznych numizmatów, z całym bogactwem ich detali. Współczesność oddaje hołd tradycji.

Wyroby polskiego mennictwa to coś więcej niż tylko metalowe krążki o określonej wartości nominalnej. Każdy rodzimy numizmat kryje fragment naszej historii. Ważnych punktów na monetarnej osi czasu naszego państwa jest wiele.

Początki polskiego mennictwa przypadły na  panowanie Bolesława Chrobrego. Z tego okresu pochodzi wyjątkowa moneta – denar typu Princes Polonie. Ponad 350 lat później Kazimierz Wielki wyemitował pierwsze grosze, produkowane w  rodzimej mennicy – w Krakowie.

Wiek XVI to czas dostosowywania polskiego pieniądza do realiów epoki nowożytnej. Genezy polskiej waluty można się doszukiwać w reformach Zygmunta Starego. W 1528 r. podstawą polskiego systemu monetarnego uczynił złotego polskiego – wówczas funkcjonującego jako jednostka obrachunkowa. Stefan Batory ujednolicił pieniądz na obszarze całej Rzeczypospolitej.

Monety kolekcjonerskie NBP: "Historia monety polskiej" - Szeląg, talar Stefana Batorego
Monety kolekcjonerskie NBP: "Historia monety polskiej" - Szeląg, talar Stefana Batorego

Marzenie Zygmunta Wazy o potędze odzwierciedla najbardziej okazała złota moneta w  historii naszego mennictwa – studukatówka. Burzliwy okres wyniszczających wojen za  panowania Jana Kazimierza Wazy skutkował emisją pieniądza o zaniżonej ilości kruszcu – tymfów i boratynek.

Monety kolekcjonerskie NBP: "Historia monety polskiej" - Boratynka, tymf Jana Kazimierza
Monety kolekcjonerskie NBP: "Historia monety polskiej" - Boratynka, tymf Jana Kazimierza

Zobacz także: Monety i wartości kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP

W 2024 roku Narodowy Bank Polski będzie kontynuował także emisje w ramach serii monet kolekcjonerskich: „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, „Polskie Termopile”. Wprowadzone zostaną także do obiegu kolejne monety kolekcjonerskie z serii zainaugurowanych w 2023 roku: „Polskie banknoty obiegowe”„W Polskę wierzę”.

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o upamiętnianiu ważnych wydarzeń, wspominaniu bohaterów, wybitnych postaci i autorytetów. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi także okazję do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Atrakcyjne rozwiązania techniczne i graficzne

Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często są uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowania laserowego.

Banknoty kolekcjonerskie w związku z ich szczególnym charakterem różnią się od banknotów powszechnego obiegu bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi.

Zobacz także: Srebrne i złote monety kolekcjonerskie oraz banknot kolekcjonerski NBP – planowane emisje na 2024 rok

Zakup wartości kolekcjonerskich NBP – stacjonarnie lub online

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Może je nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją stworzyć. To także atrakcyjny oryginalny pomysł na prezent. Zakupu emitowanych przez Narodowy Bank Polski wartości kolekcjonerskich można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl lub w jednym z 16 Oddziałów Okręgowych NBP, które zlokalizowane są w każdym mieście wojewódzkim.

Informacje dotyczące zaplanowanego na 2024 rok harmonogramu emisji monet i banknotów kolekcjonerskich oraz szczegóły dotyczące dat, nominałów, wielkości emisji i specyfikacji technicznej są dostępne na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2024 r. Przypominamy, że plan może ulec zmianie, aktualne informacje publikowane są na stronie nbp.pl.

Zobacz także: NBP prezentuje: "Wielcy polscy ekonomiści" - monety kolekcjonerskie

Materiał Partnera

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost