Rynek widzi perspektywy na hamowanie wzrostu cen mieszkań
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 cze 2024, 08:30

Rynek widzi perspektywy na hamowanie wzrostu cen mieszkań

Odsuwanie w czasie obniżek stóp procentowych, wygasanie popytu, stopniowo wzrastająca podaż. To kilka czynników, które mogą wpłynąć na hamowanie średniego wzrostu cen mieszkań w kolejnych okresach roku.

Jak podają ekonomiści banku PKO BP, wskaźnik koniunktury budownictwa mieszkaniowego jest w trendzie wzrostowym. Dodatkowo może to wpłynąć na hamowanie wzrostowych tendencji cen mieszkań w Polsce. Wciąż jednak należy pamiętać, że po stronie popytu jest wiele przesłanek do dalszych wzrostów.

Zobacz także: Rekordowa oferta mieszkań w aglomeracji katowickiej w pierwszym kwartale

Hamowanie średniego wzrostu cen mieszkań

Wiele wskazuje na to, że w do I kw 2025 r. będziemy świadkami lekkiego zahamowania wzrostu cen transakcyjnych mieszkań. „W perspektywie roku (2q24-1q25) oczekujemy lekkiego hamowania wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań do 5-8% r/r.” – napisano w analizie Rynek Mieszkaniowy 2q24: Siły popytu i podaży w niewidzianej od dawna równowadze. Wśród czynników, które mogą wpłynąć na taki obrót sprawy, autorzy analizy wskazują odsuwaną w czasie prognozę obniżki stóp procentowych.

Za hamowaniem może taż stać wygasający popyt na kredyty hipoteczne, który pod koniec roku w dużej mierze generował Bezpieczny Kredyt 2%. Wygasanie jest powolne, a według danych Związku Banków Polskich za I kw, wyniki te były nieco słabsze niż w IV kw. 2024 r.

„Sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych wg danych Związku Banków Polskich w 1q24 wyniosła 26,9 mld zł (259% r/r; -4% q/q), udzielono 64,5 tys. kredytów (193% r/r; -6% q/q). Wyniki 1q24 są nieco słabsze niż w 4q23, ale w dalszym ciągu należą do najwyższych na tle ostatnich lat. Są zbliżone do rekordowego 4q23 (efekt programu BK2%) czy 3q21 (szczyt ostatniego boomu mieszkaniowego).” – czytamy w analizie.

Ważnym kontekstem są również zapisy księgowe u deweloperów, a te na wskazują na stabilizację i dostosowanie liczby projektów do sytuacji rynkowej. „liczba projektów w toku jest większa o 28% r/r (spójne z obserwowaną od kilku kwartałów poprawą statystyki rozpoczynanych mieszkań), a kolejny kwartał solidnego (54% r/r) wzrostu przedpłat klientów wspiera podejmowanie nowych projektów. Liczba gotowych mieszkań jest niewielka (spadek o 13% r/r i o 42% wobec 4q23), co przy wolno rosnącej podaży pozwala na wysoki poziom cen oferowanych lokali.” – opisano w raporcie.

I choć wskaźnik koniunktury w budownictwie mieszkaniowym za maj 2024 r. obrazuje niewielki spadek liczby mieszkań w budowie, to jednak dynamika jest wzrostowa. „Wskaźnik koniunktury budownictwa mieszkaniowego (różnica liczby mieszkań rozpoczętych i oddanych do użytku w ostatnich 4 kwartałach) w 1q24 wskazuje na nieznaczny spadek liczby mieszkań w toku, ale trend wskaźnika jest silnie wzrostowy. Łączna liczba pozwoleń na budowę, wydanych w ostatnich 4 kwartałach, wzrosła. Zapowiada to w dalszej perspektywie wzrost podaży mieszkań.” – czytamy.

Zobacz także: Wzrost cen mieszkań hamuje, z kolei spadek transakcji sprzedanych lokali wskazuje na zmianę trendu w kolejnych kwartałach

Z drugiej strony

Z drugiej strony wciąż istnieją przesłanki, które opowiadają się za tendencją wzrostową średnich cen mieszkań. Wśród nich możemy wymienić zapowiedź kontynuacji programu dopłat w nowej formie, choć wciąż jest wiele niewiadomych. Program z pewnością nie wejdzie w życie od 1 lipca. Obserwujemy wzrost realnych wynagrodzeń, a bogacące się społeczeństwo wciąż szuka sposobów na inwestycje gotówki.

I choć widzimy odbudowę oferty po stronie deweloperów, to jest ona powolna. Autorzy raportu wymienili kilka czynników. „powolna odbudowa oferty, podczas gdy jej zwiększenie wymaga czasu i usprawnienia procedur administracyjnych; (2) pogłębiający się deficyt dostępnych terenów budowlanych w dobrych lokalizacjach i z infrastrukturą w największych miastach; (3) koszty nowelizacji warunków technicznych, które deweloperzy przeniosą na klientów; w dalszej perspektywie istotny stanie się wzrost kosztów budowy związany z nowelizacją dyrektywy budynkowej.”

Zobacz także: Rośnie liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę. GUS podał dane o budownictwie mieszkaniowym w Polsce za 1 kwartał 2024

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost