Emisja obligacji PragmaGO w euro daje solidne oprocentowanie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
08 kwi 2024, 11:03

Pierwsza emisja obligacji PragmaGO w euro daje solidne oprocentowanie. Zapisy trwają do 15 kwietnia

Dostawca finansowania dla MŚP oferuje euroobligacje oprocentowane na podstawie wskaźnika EURIBOR 3M + 5,00 p.p. marży. Zapisy na obligacje można składać do 15 kwietna.

Rynek obligacji korporacyjnych jeszcze nie daje o sobie zapomnieć. Trwa oferta PragmaGO, jednej z większych niebankowych instytucji udzielających finansowań online w formie faktoringu oraz pożyczek dla MŚP. Papiery oferowane są w walucie euro na podstawie EURIBOR 3M, powiększonego o 5,00% marży (przykładowa kalkulacja 8,88%). Zapisy należy składać do 15 kwietnia.

Zobacz także: Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe kwiecień 2024 r. Już tylko inwestując z funduszem masz szansę otrzymać do 8% w skali roku

Pierwsze euroemisja PragmaGO

W środę, 3 kwietnia PragmaGO ogłosiła rozpoczęcie zapisów na 3-letnie niezabezpieczone euroobligacje, które oprocentowane będą w oparciu o EURIBOR 3M powiększony o 5% marży. Celem emisji jest refinansowanie zadłużenia kredytowego lub obligacyjnego spółki i jest odpowiedzą na rosnący portfel wierzytelności w walucie euro.

To pierwsza emisja obligacji PragmaGO w euro. Zdecydowaliśmy się na nią, ponieważ chcemy lepiej dopasować ekspozycję walutową po stronie aktywów i pasywów. Jest to odpowiedź na rosnący portfel pracujących wierzytelności w euro. Spółka do zarządzania ryzykiem walutowym nie stosowała do tej pory instrumentów pochodnych, zabezpieczając się naturalnie. W miarę możliwości zamierzamy kontynuować tę strategię, czego wyrazem jest właśnie najnowsza emisja obligacji w euro” – mówi Jacek Obrocki, wiceprezes zarządu PragmaGO.

Dzięki emisji spółka zamierza pozyskać 3,5 mln euro. Zapisy na Obligacje serii EUR1 będą przyjmowane przez Dom Maklerski BDM oraz uczestników konsorcjum dystrybucyjnego.
 

obligacje pragmago

Warto podkreślić, że nabywcy obligacji mogą zażądać wcześniejszego wykupu, jeśli wskaźnik długu netto przekroczy 400% kapitałów własnych.

Więcej informacji na temat emisji można znaleźć w Memorandum na stronie domu maklerskiego BDM.

Poprzednie emisje ze sporymi redukcjami

Warto wspomnieć, że na papiery dłużne oferowane przed emitenta jest duży popyt. W samym 2024 r. PragmaGO zamknęła już dwie złotówkowe emisje, przy czym obie z ponad 50% redukcją. Zapisy złożyło 830 i 1101 inwestorów. W wyniku tych ofert spółka pozyskała 50 mln zł, kwota ta została przeznaczona na dalszy rozwój działalności faktoringowej.

Zobacz także: PragmaGO rozpoczyna zapisy na obligacje w EUR

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost