Cena docelowa dla akcji Ferro w górę. Sprzyjające ceny surowców mogą pomóc jej rentowności
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
08 lut 2024, 08:30

Sprzyjające ceny surowców mogą pomóc rentowności Ferro. Analitycy podnoszą cenę docelową dla akcji spółki

Ferro dalej jest mocno zależne od sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce. Choć sytuację na nim ciężko nazwać dobrą, tak widać już pierwsze subtelne oznaki poprawy. To, w połączeniu z korzystnymi warunkami na rynku walutowym i z niższymi cenami surowców, może pomóc spółce poprawić swoją rentowność. Całą rekomendację dla spółki można przeczytać tutaj.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z DM BOŚ podnieśli nieznacznie swoje prognozy dotyczące wyceny. Równocześnie wzrost mnożników wynikających z analizy porównawczej spółek konkurencyjnych również podniósł finalną wycenę. W efekcie nowa cena docelowa spółki wynosi 36,6 zł (poprzednia: 34,7 zł), co przy obecnym kursie implikuje ok. 9% potencjał do wzrostu.

Notowania Ferro

Notowania Ferro

Zobacz także: Analitycy rekomendują kupno akcji Seco Warwick. Rekordowo wysoki portfel zamówień powinien przełożyć się na wzrost kursu akcji

Analitycy podwyższają prognozy na 4 kwartał

Wyniki spółki od początku 2023 r. ulegały erozji. Analitycy podtrzymują swoje nastawienie dotyczące spadku przychodów w ostatnim kwartale, jednakże zakładają, że spadek nie będz aż tak duży, jak wcześniej oczekiwali. Szacują, że spółka osiągnie sprzedaż w 4Q23 w wysokości 197,6 mln zł (-5% r/r).

Największego spadku spodziewają się na rynku słowackim, z którego przychody w ich ocenie mogą spaść nawet o -15%. W przypadku Polski i Czech (dwóch najważniejszych rynków zbytu spółki) analitycy przewidują spadki sprzedaży o -5%.

W przypadku poszczególnych segmentów szacują oni spadki w armaturze sanitarnej (-9% r/r, podobna dynamika do poprzedniego kwartału) i armaturze instalacyjnej (-4% r/r, podobna dynamika do poprzedniego kwartału). Szansę na poprawę widzą natomiast w segmencie sprzedaży źródeł ciepła, którego przychody mają utrzymać się płasko r/r (wobec -51% spadku r/r w 2 kwartale i -4% spadku r/r w 3 kwartale).

Korzystny z punktu widzenia spółki kurs walut powinien wpłynąć na ok. 1 mln zł dodatnich różnic kursowych, co w połączeniu ze spadkiem o 50% kosztów finansowych r/r powinno zaowocować zyskiem netto w wysokości 13 mln zł (+11% r/r).

Analitycy zauważają, że spółka znajduje się również w lepszej sytuacji dzięki niższym cenom surowców, które powinny odbić się na wyniku EBITDA. Nowy poziom wyniku za cały 2023 r. wynosi 112 mln zł (-12% r/r) i jest o 1% wyższy niż wcześniej prognozowano.

Ferro prognozy wyników 4q23

Źródło: DM BOŚ

Niewielkie różnice na rynku mieszkaniowym

Choć rynek mieszkaniowy całego regionu dalej pozostaje w słabej kondycji, tak na horyzoncie widać już pewne bardzo subtelne oznaki poprawy. Liczba mieszkań w Polsce, których budowę rozpoczęto, jest dalej niższa w stosunku do poprzedniego roku, jednakże dynamika spadku jest o 22 p.p. niższa niż w 2022 r.

Również liczba mieszkań oddanych do użytku pod koniec 2023 r. wzrosła w stosunku do dołków z połowy 2023 r. Wciąż jeszcze jest zbyt wcześnie, by prognozować trwałe odwrócenie trendów, natomiast widać już pierwsze sygnały stabilizacji.  

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce

Dynamika budownictwa mieszkaniowego w Polsce

Źródło: DM BOŚ

Zobacz także: Problemy w przemyśle kładą cień na przyszłe wyniki Relpol. Analitycy obniżają cenę docelową

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost