Analitycy obniżają cenę docelową dla akcji spółki Mercor
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
09 mar 2024, 10:30

Spowolnienie w branży budownictwa kubaturowego wyzwaniem dla Mercor. Analitycy obniżają cenę docelową dla akcji spółki

Sytuacja na rynku budownictwa niemieszkalnego okazuje się gorsza niż zakładano. Mocniejsze spowolnienie nie pozostaje bez wpływu na perspektywy Mercora, który zaczyna już odczuwać m.in. spadki zamówień.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z BM Banku Pekao w najnowszej rekomendacji obniżyli swoją cenę docelową do 26,4 zł (poprzednia: 37 zł). Mimo mocnego spadku wyceny spółka dalej prezentuje całkiem wysoki potencjał do wzrostu wynoszący ok. 12%. W obliczu perspektyw Mercora analitycy zalecają trzymanie akcji spółki.
 

Prognozy wyników Mercora na lata 2024-27

Mercor - prognozy wników lata 2024-27

Źródło: BM Banku Pekao

Zobacz także: Rekomendacje luty 2024 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Spowolnienie uderza mocniej od oczekiwań

Spowolnienie w branży budownictwa kubaturowego okazuje się mocniejsze od przewidywań. Powierzchnia objęta wydanymi pozwoleniami na budowę budynków niemieszkalnych w Polsce spadła w 2023 r. o -14,8% r/r. Dodatkowo, niepokojąco w oczach analityków wygląda także sytuacja budynków magazynowych i przemysłowych, dotkniętych przez rosnący wskaźnik pustostanów.

Choć Mercor oferuje swoje usługi także w ramach budynków mieszkalnych, tak jest to bardzo niewielka część jego działalności. Znacząca większość przychodów spółki pochodzi z obsługi zamówień dotyczących dużych powierzchni, takich jak: hale, czy magazyny. W obliczu otoczenia wysokich stóp procentowych ciężko spodziewać się szybkiego odbicia na tym rynku.

Mimo to analitycy zauważają, że w ostatnim kwartale 2023 r. spadek wydanych pozwoleń na budowę powierzchni niemieszkalnych był niższy od poprzednich kwartałów, co może stanowić pierwsze oznaki powolnego  odwracania trendu.

Choć otoczenie rynkowe stanowi teraz niemałe wyzwanie dla spółki należy pamiętać, że Mercor jest bardzo dobrze przygotowany z punktu widzenia zarówno bilansu, jak i mocnej pozycji rynkowej. To uprawdopodobnia perspektywę przejścia przez spowolnienie bez poważnych problemów.

Niższe przychody rekompensowane wysokimi marżami

Słabszy popyt odbił się na sprzedaży spółki w 3Q23/24. Mercor odnotował 145,4 mln zł przychodów (-13% r/r), co było wynikiem gorszym od prognozy analityków. Jednocześnie spółka pokazała dobrą rentowność. Na poziomie marży zysku brutto osiągnęła ona 29%, co w takim otoczeniu rynkowym jest pozytywnym sygnałem.

Nadrobienie wyższego tempa spadku przychodów przez stabilną rentowność pozwoliło spółce osiągnąć 13,1 mln zł zysku netto, co finalnie było zgodne z prognozą analityków.

Niepokojąco w 3 kwartale roku obrotowego 23/24 zaprezentowały się koszty sprzedaży i ogólnego zarządu, które po raz pierwszy wybiły się ponad poziom 18% wszystkich przychodów. Średnia za poprzednie kwartały wynosiła 14-15%. Analitycy podkreślają, że taki  skok spowodowały koszty sprzedaży, a koszty ogólnego zarządu pozostały na niskim i stabilnym poziomie.
 

Mercor - koszty sprzedaży i ogólnego zarządu

Źródło: BM Banku Pekao

Spadek zamówień

Po bardzo mocnych latach 2021-22 Mercor zaczyna odczuwać problemy branży. Zamówienia w grudniu 2023 r. były niższe od zeszłego roku o 23,4%. W styczniu spadki okazały się jeszcze większe i wyniosły już -34,1% r/r.

Dzięki rekordowym pierwszym miesiącom roku obrotowego wartość zamówień w okresie od kwietnia 2023 r. do stycznia 2024 r. uległa jedynie -0,7% spadkowi r/r, jednak wraz z utrzymaniem się pogorszenia w branży można się spodziewać pogłębiania tych spadków.

Ze względu na otoczenie rynkowe analitycy nie spodziewają się, że Mercor utrzyma rekordowo wysoki poziom dywidendy, która w poprzednim roku wyniosła 1,51 zł/akcję. Mimo to dzięki bezpiecznemu poziomowi długu netto, w nadchodzących latach Mercor będzie miał przestrzeń do potencjalnego podwyższania wskaźnika dywidendy, choć pewnie ograniczyłoby to wysokość nakładów inwestycyjnych. W dłuższym terminie kluczowym determinantem przyszłości dywidendy będą plany rozwojowe spółki.
 

Wartość zamówień w mln zł

Wartość zamówień Mercor

Źródło: BM Banku Pekao

Zobacz także: Ipopema wznawia rekomendacje dla Vigo Photonics i widzi potencjał do wzrostu kursu akcji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost