Analitycy oceniają, że akcje Marvipol Development mają duży potencjał wzrostu
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
23 mar 2024, 12:41

Akcje Marvipol Development mają duży potencjał wzrostu. Analitycy podnoszą cenę docelową i podtrzymują rekomendację kupuj

Zarząd Marvipol Development zaproponował bardzo wysoką dywidendę za 2023 r. To, w połączeniu z mocnym bilansem oraz zmianami w kontraktacji, sprawia, że analitycy optymistycznie wyceniają najbliższe 12 miesięcy w wykonaniu spółki.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z Ipopema Securities w najnowszej rekomendacji wystawionej 20 marca 2024 roku podnieśli cenę docelową do 11,15 zł (poprzednio: 10,07 zł). Przy obecnym kursie w granicach 8,6 zł oznacza to potencjał wzrostu w wysokości ok. 29%. Całą rekomendację można przeczytać TUTAJ.
 

Marvipol notowania

Zobacz także: Analitycy Millennium rekomendują kupuj akcje Grupy Ambra, ale obniżają cenę docelową

Propozycja dywidendy ciepło przyjęta przez inwestorów

Na początku tygodnia zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 1,06 zł/akcję. Taka wartość oznacza aż 12,3% stopy dywidendy. To zdecydowanie powyżej oczekiwań analityków, którzy zakładali wypłatę w wysokości 0,67 zł/akcję.

Taki ruch stanowi w oczach ekspertów mocny sygnał dotyczący potencjalnego powrotu spółki do regularnych wypłat zysku. Analitycy zakładają w długim terminie wskaźnik wypłaconej dywidendy wynoszący 50%.

Informację o rekomendowanej wypłacie dywidendy rynek przyjął bardzo pozytywnie, a akcje spółki wzrosły w ciągu jednej sesji o +6,5%.

Dywidenda Marvipol Development

2024 rokiem spowolnienia

Analitycy oczekują, że w 2024 r. spółka odczuje osłabienie całej branży. Przewidują oni spadki marży brutto do ok. 20% (o -11 p.p.) oraz wyniku EBIT (-36% r/r) i wyniku netto (-28% r/r).

Mimo tak pesymistycznego poglądu na ten rok, analitycy widzą dużą szansę w następnych latach. W 2025 r. spodziewają się istotnej poprawy wyników wynikającej ze wzrostu kontraktacji, a także większej liczby przekazań mieszkań. W ich ocenie spółka może liczyć nawet na przekazanie 692 mieszkań w 2025 r., co oznaczałoby +18% wzrost w stosunku do 2024 r.

Analitycy oczekują także poprawy marży brutto w 2025 r., co może przyczynić się do powrotu zysku netto do wysokości 55 mln zł, czyli takiej samej jak w 2023 r.

Prognozy na lata 2024-26 Marvipol Development

Źródło: Ipopema Securities

Sprzedaż w segmencie magazynowym szansą na poprawę bilansu

Spółka posiada obecnie dwa istniejące obiekty magazynowe oraz trzy kolejne projekty w przygotowaniu. Cała piątka docelowo jest przeznaczona na sprzedaż. Choć potencjalne transakcje najprawdopodobniej nie nastąpią przed 2025 r., tak przewidywana stopniowa odbudowa rynku inwestycyjnego w drugiej połowie tego roku, uprawdopodobnia realizację transakcji już za rok, co dodatkowo wzmocniłoby i tak mocny bilans spółki.

Marvipol Development prezentuje obecnie wskaźnik długu netto/kapitału własnego na poziomie 0,2x.

Na tale całego sektora, spółka wydaje się mocno niedowartościowana. Wskaźniki z grupy porównawczej wskazują, że Marvipol Development jest w stosunku do rynku przeceniony o 66%.

Zobacz także: Spowolnienie w branży budownictwa kubaturowego wyzwaniem dla Mercor. Analitycy obniżają cenę docelową dla akcji spółki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost