Analitycy obniżają cenę docelową akcji IFIRMA
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
16 kwi 2024, 08:41

Coraz większa konkurencja nie służy IFIRMIE. Analitycy obniżają cenę docelową akcji

IFIRMA zakończyła 4 kwartał 2023 r. w nie najlepszym stylu. Spadek dynamiki wzrostu przychodów wraz z ujemną dynamiką zysku netto są odbiciem zarówno znanych już problemów poszczególnych segmentów, jak i wzmożonej konkurencji na rynku usług internetowych biur rachunkowych.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z BM Banku Millennium w raporcie opublikowanym 12 kwietnia 2024 zaktualizowali swoje prognozy na nadchodzące lata. W efekcie nowa cena docelowa wynosi 21,4 zł/akcję i oznacza aż 31% obniżkę w stosunku do poprzedniej wyceny. Przy obecnych kursach spółki w granicach 23,2 zł oznacza to ok. 8% potencjał do spadku. Analitycy zdecydowali się utrzymać rekomendację „neutralnie”. Całą analizę spółki możecie przeczytać TUTAJ.
 

IFIRMA notowania

Wyniki za 4 kwartał gorsze od oczekiwań

Wyniki IFIRMY okazały się w 4Q23 gorsze od przewidywań analityków. Przychody wyniosły 13,2 mln zł, co oznacza wzrost o +12,7% r/r. Jest to jednocześnie słabsza dynamika niż w poprzednim kwartale (dynamika wyniosła +14,9% r/r), a także w niższa niż w 1 półroczu (dynamika wyniosła 24,9% r/r). Na dynamikę przychodów wpłynęły spadające przychody z segmentu outsourcingu i rekrutacji specjalistów IT, które spadły r/r aż o -51%.

W przypadku marży brutto ze sprzedaży spółka odnotowała spadek r/r o -7,5 p.p. do 36,2%. Jednocześnie był to wyższy spadek niż przewidywali analitycy, który wynikał z rosnących kosztów sprzedanych produktów, towarów i materiałów (które były wyższe o 0,2 mln zł od oczekiwań), jak i wyższych kosztów sprzedaży, które wyniosły 1,8 mln zł i były wyższe o 0,3 mln zł od przewidywań.

W efekcie zysk netto okazał się niższy o -36,8% niż rok wcześniej i wyniósł 1,6 mln zł. To plasuje go aż o 21% poniżej oczekiwań analityków.

IFIRMA wyniki za 4 kwartał 2023

Źródło: BM Banku Millennium

Wzmożona konkurencja sprawia coraz większe problemy

IFIRMA mierzy się w 2 połowie roku z coraz dynamiczniej rosnącymi kosztami sprzedaży. Jednocześnie wzrosty kosztów nie mają swojego odzwierciedlenia w rosnącej sprzedaży. W ocenie analityków wynika to z mocniejszej konkurencji w sektorze usług księgowości online, w której obecnie przoduje największy konkurent spółki InFakt.

Na podstawie sprawozdania finansowego tej firmy można zobaczyć, że rozwija się ona zdecydowanie szybciej od IFIRMy. Przychody obu spółek jeszcze 4 lata temu były na niemal równe, a od tego momentu InFakt rozwija się w tempie ok. 61% rocznie. Tym samym w 2023 r. wygenerował już prawie 2 razy wyższe przychody niż IFIRMA.

Bardzo agresywny marketing InFaktu w ocenie analityków stanowi jeden z najważniejszych czynników ograniczających tempo wzrostu pozyskiwania klientów przez IFIRMĘ, a w efekcie wymuszający na dynamiczne zwiększanie kosztów sprzedaży przez spółkę. Jednocześnie konkurencyjna firma jest w tym ewidentnie skuteczniejsza, gdyż mimo bardzo dużych nakładów marketingowych, udało jej się w 2023 r. zwiększyć zysk netto o +215% r/r do 9,8 mln zł.

Zdaniem analityków obecna sytuacja InFaktu pozwala na dalsze prowadzenie intensywnych działań marketingowych, co dokłada problemów IFIRMIE. W ocenie analityków kolejny rok będzie naznaczony dalszą ciężką walką o nowych klientów.

Do tego analitycy spodziewają się podwyżki cennika usług w tym roku ze względu na rosnące koszty, jednak z drugiej strony potencjalny sufit jest ograniczony przez walkę rynkową z InFaktem.  

Przychody IFIRMY na tle konkurencji

Przychody IFIRMY na tle konkurencji

Źródło: BM Banku Millennium

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost