Analitycy rewidują w dół swoje oczekiwania odnośnie Atende, ale dalej rekomendują zakup akcji
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
16 kwi 2024, 10:40

Analitycy rewidują w dół swoje oczekiwania odnośnie Atende, ale dalej rekomendują zakup akcji

Negatywny wpływ przestojów inwestycyjnych w spółkach skarbu państwa odbije się najprawdopodobniej na niższych dynamikach wzrostów wyników spółek z sektora usług IT, w tym Atende. Jednocześnie najprawdopodobniej pierwsza połowa roku minie spółce pod znakiem osłabionej rentowności.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z BM Banku Pekao obniżyli swoje oczekiwania odnośnie wyników finansowych spółki na nadchodzące lata. W opublikowanym 16 kwietnia 2024 raporcie cena docelowa spadła do 4,1 zł (poprzednia: 4,8 zł). Mimo obniżki dalej jednak implikuje wysoki potencjał do wzrostu, który wynosi przy obecnym kursie ok. 35%. Całą rekomendację dla spółki można przeczytać TUTAJ.
 

Notowania Atende

Zobacz także: Brand24 notuje dobre wyniki i przygotowuje nowe produkty. Analitycy podnoszą ceną docelową dla akcji

Marża rośnie dzięki niskiej dynamice kosztów SG&A

Atende osiągnęło w 2023 r. przychody w wysokości 328,1 mln zł (+45% r/r). Szczególnie imponująco wygląda jednak dynamika zysku operacyjnego, który za 2023 r. wyniósł 11,8 mln zł i wzrósł o +293% r/r.  W efekcie marża operacyjna zwiększyła się do poziomu 3,6% (+2,3 p.p.).

Analitycy podkreślają jednak, że tak imponujący wzrost EBITu wynika przede wszystkim z niskich dynamik kosztów SG&A, które wzrosły o 8,2% r/r. W 2022 r. dynamika wzrostu wyniosła 12,8%.

Kosztowna umowa z PGE

Spółka w styczniu 2024 r. zawarła z PGE Systemy S.A. aneks do umowy na wdrożenie centralnych systemów CRM i Billing. Aneks wydłuża termin zakończenia etapu wdrożenia pilotażowego, a także zobowiązuje Atende do wypłaty kary wynoszącej 1,4 mln zł, związanej z opóźnieniami zadania.

Przesunięcie terminu wdrożenia wpłynęło na wzrost kosztów projektu, tym samym sprawiając, że ten etap realizacji okazał się dla Atende nierentowny. Skokowe pogorszenie marż widać przy porównaniu danych kwartalnych, gdzie już w 4Q23 widać było osłabienie w wynikach spółki.
 

Wyniki kwartalne Atende

Źródło: BM Banku Pekao

Gorsza I połowa roku

Pod wpływem otoczenia makroekonomicznego analitycy przewidują gorszą I połowę 2024 r. pod względem rentowności. Dodatkowo, na wynikach spółki ciążyć będzie dalej kontrakt z PGE. Odbicie w stosunku do nowych poziomów analitycy zakładają w II połowie roku, natomiast dalej nie widzą w spółce potencjału do powrotu do wartości sprzed 2021 r.

To wszystko sprawiło, że analitycy mocno zaktualizowali swoje prognozy, zmniejszając prognozowany zysk EBIT w 2024 r. do 26,2 mln zł (-15,4% w stosunku do poprzedniej rekomendacji), w 2025 r. do 26,9 mln zł (-16% w stosunku do poprzedniej rekomendacji) oraz w 2026 r. do 27,3 mln zł (-17% w stosunku do poprzedniej rekomendacji).

Z drugiej strony, analitycy spodziewają się, że dzięki dobrej sytuacji finansowej, spółka może zdecydować się na wypłatę dywidendy wynoszącej 0,14 zł/akcję.
 

Prognozy na 2024-26

Źródło: BM Banku Pekao

Zobacz także: Mocne wyniki za 2023 r. i solidna pozycja gotówkowa zwiastują kolejny świetny rok dla MCI Capital

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost