Przychody KGHM w pierwszym półroczu 2022 roku przekroczyły 15 mld zł. Spółka przebiła oczekiwania analityków na poziomie jednostkowego zysku netto
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
17 sie 2022, 17:39

Przychody KGHM w pierwszym półroczu 2022 roku przekroczyły 15 mld zł. Spółka mocno przebiła oczekiwania analityków na poziomie jednostkowego zysku netto

Skorygowana EBITDA na poziomie 3 439 mln zł, a przychody wyniosły 15 211 mln zł. Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź właśnie opublikowała wyniki finansowe za I półrocze 2022 roku.

Zgodnie z raportem finansowym opublikowanym po dzisiejszej sesji, KGHM wypracował w I półroczu br. przychody na poziomie 15 211 mln zł o 25% wyższe w stosunku do zeszłego roku. Skorygowana EBITDA natomiast wyniosła 3 439 mln zł i była wyższa o 8,9% w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. Już w I kwartale br. spółka podkreślała, że wypracowana EBITDA jest na rekordowym poziomie (w ujęciu kwartalnym), gdyż była wyższa o 20% rdr.

Wyniki w samym drugim kwartale były na poziomie przychodów zbliżone do oczekiwań analityków. Co ciekawe pod względem zyskowności spółka negatywnie zaskoczyła pod względem skorygowanej EBITDA, a pozytywnie pod względem zysku jednostkowego netto.

Poniżej przedstawiamy skonsolidowane wyniki KGHM w drugim kwartale 2022 roku i ich odniesienie do konsensusu PAP.

Dane w mln zł:

2Q2022wynikikons.różnicar/rq/qYTD 2022rdr
        
Przychody8933,09039,7-1,2%15,1%-0,7%17926,023,6%
skor. EBITDA2176,02518,1-13,6%-19,6%-30,5%5309,0-0,1%
zysk netto j.d.2280,01129,0101,9%-3,3%20,0%4180,012,2%
        
marża EBITDA24,4%27,9%-3,51-10,49-10,4829,62%-10,77
marża netto25,5%12,5%13,04-4,874,4023,32%-2,36

Źródło: (PAP Biznes), #KGH
 

Kurs akcji KGHM od 2019 roku

KGHM (1)


KGHM jeszcze na początku lipca złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę wdrożenia małych reaktorów jądrowych tzw. SMR. To pierwszy taki wniosek złożony w Polsce, który jest na dodatek opracowywany wspólnie z amerykańską firmą NuScale. Polsko-amerykańska współpraca w tym zakresie zakłada rozpoczęcie prac wdrożeniowych w zakresie budowy 12 reaktorów SMR o mocy 77 MWe każdy. Tym samym gigant miedziowy konsekwentnie dostosowuje swoją działalność do zasad Zielonego Ładu.

Zobacz także: Ropa, miedź, pszenica czy węgiel koksujący... ceny tych surowców są poniżej poziomów przed wybuchem wojny w Ukrainie

Sytuacja finansowa miedziowego giganta

Już po wynikach finansowych za I kwartał 2022 roku, miedziowy gigant zasygnalizował, że konsekwentnie realizuje przyjętą strategię. Według danych za I półrocze br., przychody wyniosły 15 211 mln zł, a zysk netto był na poziomie 2 808 mln zł.

Niedawno spółka obchodziła 25-lecie notowań na GPW. W tym czasie KGHM odnotował wzrost przychodów o 745%, natomiast zysk netto osiągnął rekordową wartość w ubiegłym roku.
 


KGHM swoje działania dostosowuje do wytycznych Zielonego Ładu. Dużym przedsięwzięciem było złożenie na początku lipca wniosku o ocenę wdrożenia małych reaktorów jądrowych do Polskiej Agencji Atomistyki.

„To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Dziś – jako pierwsi w kraju – złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju” – mówił wtedy Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Aktualnie trwają już prace nad uruchomieniem w kraju Testowego Centrum Sterowania. Przejdą w nim szkolenia zarówno operatorzy jak i specjaliści od energii jądrowej. Pierwsze reaktory powinny zostać uruchomione do 2029 roku. Jak już podkreślaliśmy w artykule na Zielonej Strefie, małe reaktory jądrowe będą dostarczać czystą energię, a przy tym nie będą obciążać istniejących już sieci przesyłowych.

Zobacz także: SMR od KGHM coraz bliżej realizacji. „Mały atom” może wyprzedzić „duży atom” w Polsce

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost