KGHM zaoferuje złoto inwestycyjne dla kientów indywidualnych. Spółka stawia na małe sztabki
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
23 sty 2023, 12:24

KGHM zaoferuje złoto inwestycyjne dla klientów indywidualnych. Spółka stawia na małe sztabki

Prezes KGHM Polska Miedź, Tomasz Zdzikot zapowiedział plany rozpoczęcia sprzedaży małych sztabek złota dla klientów indywidualnych. Do tej pory spółka sprzedawała metale jedynie klientom biznesowym oraz instytucjonalnym.

KGHM posiada nie tylko największe złoża miedzi w Europie, ale również zajmuje się produkcją srebra czy złota. Ich sprzedaż jest kierowana w głównej mierze do klientów biznesowych oraz instytucjonalnych, a cena za jedną sztabę sięga nawet kilkuset tysięcy złotych. Teraz gigant miedziowy chce skierować swoją ofertę również do klientów indywidualnych pod postacią małych sztabek złota, co zapowiedział prezes Tomasz Zdzikot. Jednak do tego potrzebny jest spółce park maszynowy oraz nowe kanały dystrybucji.

„Intensywnie pracujemy nad umożliwieniem Polakom inwestowania czy lokowania oszczędności w polskie złoto czy polskie srebro, produkowane przez polską firmę” – powiedział Tomasz Zdzikot w minioną niedzielę. Prezes wskazywał na złoto, a jeszcze w 2021 roku zapowiadano wprowadzenie do sprzedaży małych sztabek srebra.
 

Zobacz także: Złoto może osiągnąć cenę 5 tys. USD za uncję. Prognozy analityków dla Króla Metali na 2023 rok

Złoto inwestycyjne od KGHM

Złoto jest traktowane przez inwestorów jako bezpieczna przystań. W ostatnich tygodniach pisaliśmy, że cena Króla Metali przekroczyła już 1,9 tys. USD w odpowiedzi na słabnącego dolara i spadającą inflację w USA. W polskiej walucie cena złota utrzymuje się na poziomie 8,3 tys. zł. Chcąc ułatwić Polakom inwestowanie w metale szlachetne, KGHM zamierza skierować swoją ofertę również do klientów indywidualnych. Jednak to wymagać będzie odpowiedniego przygotowania.

Jak już wspomnieliśmy na początku, spółka swoją ofertę głównie kieruje do klientów biznesowych oraz instytucjonalnych, którzy kupują sztaby złota. Ich wartości często przekraczają możliwości finansowe klientów indywidualnych, dlatego KGHM zamierza zaoferować małe sztabki w sprzedaży. Na ten moment prezes Tomasz Zdzikot wspomina jedynie o sztabkach, choć w przyszłości nie wyklucza również sprzedaży monet. Jednak przed rozpoczęciem sprzedaży, spółka musi się do tego procesu odpowiednio przygotować.

„To wymaga zbudowania odpowiedniego parku maszynowego, umożliwiającego odlewanie zunifikowanych, powtarzalnych, mniejszych form złota, oraz budowy kanałów dystrybucji do klientów indywidualnych, których dziś nie mamy, bo prowadzimy biznes globalnie i głównie na zagranicznych giełdach” – podkreślał Tomasz Zdzikot.

Obecnie KGHM oferuje sprzedaż złota w formie sztabek od 0,5 kg do 12 kg. Klientom indywidualnym zamierza zaoferować natomiast sztabki uncjowe lub nawet mniejsze. Oprócz złota, ważnym metalem produkowanym przez spółkę jest srebro. Ówczesny prezes, Marcin Chludziński jeszcze w 2021 roku zapowiadał wprowadzenie do sprzedaży wspomnianego metalu dla klientów indywidualnych. Rozważano również współpracę z GPW w tej kwestii, jednak temat „ucichł”.

Zobacz także: KGHM widzi potencjał do wzrostu wyników i inwestuje w OZE

Prognozy dla złota

Osoby, które są zainteresowane inwestowaniem w złoto, mogą zakupić zarówno małe sztabki metalu jak i monety. Tego drugiego produktu na razie nie zaoferuje KGHM, jak również nie wiadomo kiedy nastąpi fizyczna sprzedaż. Na koniec warto zerknąć na prognozy złota na 2023 rok, które wahają się od 1,8 tys. USD do nawet 5 tys. USD.

„Najniższe prognozy przedstawili analitycy różnych banków komercyjnych. Średnio obstawiali oni 1 831 USD za uncję (najwięcej 2 150 USD). Ceny złota poniżej 2 000 USD oczekuje także Heraeus Precious Metals. Według niemieckiego producenta złotych sztabek maksimum, jakie złoto osiągnie w tym roku, to 1 920 USD za uncję” – napisano w analizie Grupy Goldenmark. „Na drugim biegunie znalazł się szef firmy analitycznej All Star Charts JC Parets, którego zdaniem złoto osiągnie w tym roku 5 000 USD. Znany ze swoich przychylnych poglądów względem złota Frank Holmes z U.S. Global Investors celuje nieco niżej – 4 000 USD, ale w ciągu trzech lat. Za to Juerg Kiener, dyrektor zarządzający Swiss Asia Capital, typuje w 2023 roku kurs pomiędzy 2 500 a 4 000 USD” – czytamy dalej.

Zobacz także: Cena złota jest najwyżej od kilku miesięcy, wszystko przez spadającą inflację i dolara

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost