Analiza Fundamentalna i Inwestowanie Pozycyjne - Thomas Bulkowski | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
25 lip 2016, 11:22

Analiza Fundamentalna i Inwestowanie Pozycyjne - Thomas Bulkowski

Thomas Bulkowski to amerykański inwestor giełdowy, który jest aktywny na rynku od wielu lat. Dzieli się swoimi badaniami i analizami na temat skuteczności poszczególnych narzędzi i technik giełdowych. Większość inwestorów może go znać z książki „Analiza formacji Giełdowych”, gdzie omawia skuteczność narzędzi analizy technicznej. Do polskich księgarni trafiła właśnie jego nowa książka, poświęcona analizie fundamentalnej, której jako Strefa Inwestorów z radością patronujemy.

Pierwsza książka o giełdzie, którą miałem okazję przeczytać jeszcze przed premierą

"Analizę Fundamentalną i Inwestowanie Pozycyjne" Thomasa Bulkowskiego miałem okazję przeczytać jeszcze przed premierą w Polsce. Nawet zgłosiłem kilka uwag merytorycznych do tłumaczenia. Jeżeli zdecydujecie się na jej zakup, to na tyle okładki znajdziecie mój komentarz, ale wróćmy do Bulkowskiego.

Autor tym razem bierze na celownik giełdową analizę fundamentalną i testuje ją swoim inżynierskim podejściem. Wykonuje historyczne testy skuteczności poszczególnych technik i narzędzi dla rynku amerykańskiego. Testuje technikę kup i trzymaj, różne wskaźniki jak C/Z, C/S ROE, sprawdza wpływ zadłużenia i dywidend na stopy zwrotu. Testuje czy istnieje zależność między stopą zwrotu z akcji spółki, a jej kapitalizacją, kapitałem własnym itd.

Niezwykle cenne w książce jest to, że Bulkowski oprócz własnych analiz i testów w każdym rozdziale dokonuje przeglądu literatury oraz innych badań w zakresie tego zjawiska. To pokazuje, że to co przedstawia nie jest jego wymysłem, tylko czymś szerzej znanym.

Giełdowa teoria i praktyka

Pierwsza część książki jest poświęcona analizom skuteczności narzędzi. W drugiej Bulkowski pokazuje jak zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce. Na konkretnych przykładach przedstawia jak inwestować w poszczególne spółki, z wykorzystaniem przetestowanych wcześniej narzędzi. W tej części prezentuje sposób na to, jak łączyć analizę fundamentalną z techniczną, w myśl zasady, że fundamenty mówią co kupić, a technika kiedy. Trzecia część książki to studia przypadków, w których autor omawia swoje konkretne transakcje, krok po kroku, z wnioskami co zrobił dobrze, a co źle.

Ta, tak jak i wszystkie inne książki Bulkowskiego, jest napisana po amerykańsku, czyli w bardzo przystępny sposób, bez zbędnego rozwlekania się. Każdy rozdział zawiera wstęp, konkretną analizę i wnioski.

Wiedza inwestycyjna do wykorzystania na polskim rynku

Książka Bulkowskiego jest bardzo uniwersalna i do wykorzystania również na polskim rynku. Jako, że jesteśmy patronami medialnymi tej publikacji przeprowadziliśmy dwie analizy opisywanych przez autora technik dla naszego rynku. Omówiliśmy skuteczność inwestowania w spółki z niskim wskaźnikiem C/S oraz inwestowania w spółki dywidendowe, z niskim współczynnikiem wypłaty. W obydwu przypadkach okazało się, że na polskim rynku, tak samo jak na amerykańskim, takie podejście daje ponadprzeciętne zyski. Z tego też powodu przybijamy książce pieczęć POLECAMY!

>>Książkę można kupić bezpośrednio u wydawcy<<

Zobacz także:

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost