„Formacja trójkąta” - Mariusz Zielke | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
31 paź 2013, 09:30

„Formacja trójkąta” - Mariusz Zielke

Formacja trójkąta to drugi po Wyroku kryminał finansowy inspirowany wydarzeniami w Polsce. Autorem jest Mariusz Zielke, dziennikarz śledczy, zajmujący się głównie sprawami gospodarczymi. Przez wiele lat pracował w Pulsie Biznesu. W roku 2005 roku otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za tekst o giełdowych zmowach. Druga książka autora została najpierw wydana jako ebook, po czym w drugiej połowie października trafiła do księgarni w formie papierowej. Nie będę ukrywał, że pierwsza książka Mariusza Zielkego zrobiła na mnie ogromne wrażenie, o czym pisałem wcześniej. Lubię czytać książki, które czegoś uczą i dają do myślenia. Jeżeli jeszcze przy tej okazji książka bawi i intryguje oraz czyta się ją jednym tchem, to można ją nazwać majstersztykiem literackim. Taki właśnie był Wyrok, a więc nic dziwnego, że jak tylko pojawiła się papierowa wersja Formacji Trójkąta od razu ją nabyłem. Sam autor na swoim fanpage w serwisie Facebook tak opisał nową książkę.

 
Post użytkownika Mariusz Zielke.

Pierwsze odczucia po przeczytaniu Formacji trójkąta

Przede wszystkim Formacja trójkąta to zupełnie inna książka od Wyroku. Moim zdaniem, to właśnie ona, dużo bardziej niż Wyrok, zasługuje na porównanie do sagi Millenium Stiega Larrsona. Widać, że autor tym razem postawił na mocne uderzenie i zaskakujące zwroty akcji. Główny wątek jest całkowicie fikcyjny, ale w pobocznych bez trudu można dopatrzeć się wydarzeń znanych z polskiego życia gospodarczego i politycznego. Osobiście uważam, że droga jaką obrał autor w tym zakresie jest słuszna. Dobrze wiemy przecież, że to właśnie życie pisze najbardziej nieprawdopodobne i zaskakujące historie, wystarczy je tylko wykorzystać. Dzięki takiemu zabiegowi książka jest fikcją, a jednocześnie wydaje się bardzo realna i dotykająca realnych problemów.

Czego nauczyłem się z książki?

Wyrok był skoncentrowany na tematyce giełdowej. Główny akcent został postawiony na problemie przestępstw giełdowych i przymykającym oko na taką działalność nadzorze finansowym. Formacja trójkąta natomiast całkowicie pomija ten aspekt i bardziej koncentruje się na mediach oraz prasie. Dlatego też ma aspekt pouczający, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie miały styczności z mediami. Autor pokazuje od zaplecza jak działają media mainstreamowe i dlaczego problemy, z jakimi się borykają pogłębiają się. Na podstawie lektury książki można wysnuć wniosek, że największym problemem jest brak rzetelności i obiektywności, który jest efektem konfliktu interesów pomiędzy czterema stronami: reklamodawcami, właścicielami mediów, redakcją i państwem (władzami).

Dla kogo jest Formacja trójkąta?

Nowa książka Mariusza Zielkego jest dla osób, które lubią to, co polskie w najlepszym wydaniu. Mocna akcja, ciekawa historia, zaskakujący finał, a wszystko osadzone w tematyce finansowej, gospodarczej oraz politycznej i przeplatane prawdziwymi wątkami. Idealna lektura na długie jesienne wieczory, dla kogoś kto lubi dobrą książkę z dawką przemocy, erotyki i mocnych dialogów. Przy okazji książki ta także oprócz rozrywki pozwala na zadumę i zastanowienie się nad tym, w którym kierunku zmierza kraj, w którym żyjemy. PS Polecam, ale ostrzegam, że książka potrafi wciągnąć i zamiast na długie jesienne wieczory, wystarczy tylko na jeden. PPS Książkę (z autografem autora) można zamówić bezpośrednio w wydawnictwie. Dostępny jest też Wyrok, który kilka miesięcy temu zniknął z półek i dopiero ostatnio został dodrukowany: http://www.czarnaowca.pl/mariusz_zielke,s88791525.

 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost