„Wealth, War and Wisdom” - Barton Biggs | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
16 mar 2012, 13:09

„Wealth, War and Wisdom” - Barton Biggs

"Wealth War and Wisdom", czyli „Bogactwo, Wojna i Mądrość” to niezwykle interesująca i pouczająca książka autorstwa Bartona Biggsa, dostępna w języku angielskim. Jeżeli ktoś miał okazje zetknąć się z koncepcją "Black Swan" (czarnego łabędzia) autorstwa Nassima Taleba to jest to książka właśnie dla niego. Jeżeli nie, to zdecydowanie warto poznać tę nadzwyczaj ciekawą teorię.Czym jest "Black Swan"? Krótko mówiąc, czymś niezwykłym, rzadko spotykanym, czasami występującym tylko raz. Bez wątpienia na miano rynkowego Black Swan zasługuje czarny poniedziałek z 19 października 1987 roku, kiedy to indeksy w USA straciły w jeden dzień ponad 20%. Niewykluczone, że na to miano zasługuje też kryzys związany z bankructwem Lehman Brothers z 2008 roku. Bez wątpienia jednak wydarzeniem typu „Black Swan” był wybuch II wojny światowej. Barton Biggs przeprowadza nas przez zachowanie rynków finansowych przed, w trakcie trwania i po wojnie. Omawia wszystkie rozwinięte rynki, jak giełdę w Londynie, rynek giełdowy w Nazistowskich Niemczech, czy reakcje giełdy we Francji na działania wojenne. Odrębnym tematem objęte zostały działania wojenne między Stanami Zjednoczonymi i Japonią oraz reakcje ich rynków finansowych. Wnioski z książki są niezwykle interesujące. Dowiadujemy się bowiem, że rynek posiada niezwykłą mądrość, która wynika z tego, że rynki to tłum. Okazuje się bowiem, że im tłum jest większy i bardziej zdecentralizowany tym trafniejsze są jego prognozy. Rynki finansowe wprost idealnie spełniają te kryteria i być może właśnie dlatego posiadają taką siłę. Krótko mówiąc rynek ma zawsze racje i należy się go słuchać - to moim zdaniem najważniejsze przesłanie tej książki.Ponadto w książce można znaleźć też odpowiedź na pytania takie jak:
 • Czy warto inwestować w akcje w tak niepewnych czasach jak wojna?
 • Jakie aktywa przynoszą największe stopy zwrotu w ekstremalnych warunkach wojny?
 • Jakim inwestorem był Churchil?
 • Kiedy i w jakich okolicznościach występowały kluczowe punkty zwrotu na giełdach w USA, Anglii, Niemczech, Francji i Japonii.
Zdecydowanie polecam lekturę tej pozycji, a na koniec ogłaszam mały konkurs. Oto pytanie konkursowe:Jakie wydarzenie historyczne sprawiło, że giełda w USA zyskała ponad 16% w 9 dni?Dla ułatwienia zamieszczam poniżej fragment wykresu obrazującego zachowanie rynku, kiedy wydarzenie to nastąpiło.Odpowiedź na pytanie proszę zamieszczać w komentarzach. Wygraną jest satysfakcja z odkrycia interesującego faktu z historii rynków finansowych.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost