„Wyrok” - Mariusz Zielke | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
17 maj 2013, 16:25

„Wyrok” - Mariusz Zielke

"Nowy Larsson?", "Pierwszy prawdziwy thriller ekonomiczny, który wyszedł spod ręki polskiego twórcy". Takie komentarze można znaleźć w sieci na temat książki "Wyrok" autorstwa Mariusza Zielke. Moim zdaniem to komentarze zdecydowanie zgodne z prawdą. Dlatego gorąco zachęcam do lektury tej książki, gdyż oprócz tego, że jest niezwykle interesująca i czyta się ją jednym tchem, to posiada wartościowe treści, omawiające mechanizmy funkcjonowania polskiego rynku giełdowego. Zanim przejdę do tego, o co dokładnie chodzi kilka słów o autorze. Mariusz Zielke to dziennikarz śledczy zajmujący się głównie sprawami gospodarczymi. Przez wiele lat pracował w Pulsie Biznesu. W roku 2005 roku otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za tekst o giełdowych zmowach.

Dlaczego inwestor giełdowy powinien przeczytać tę książkę?

Inwestor giełdowy powinien przeczytać tę książkę, przede wszystkim dlatego, że jak mówi sam autor, wszystkie afery i mechanizmy działania jakie pojawiły się w książce miały miejsce w rzeczywistości. A pojawiają się w „Wyroku” m.in. następujące wątki:

 • Krakowski Dom Inwestycyjny, który zajmuje się wprowadzaniem spółek na giełdę. W tym procesie wykorzystuje znajomości jakie posiada wśród urzędników KNF.
 • Spółka biotechnlogiczna z polskiej giełdy, która zakupiła fabryki w Azji, których nikt nigdy nie widział na oczy.
 • W jednym z wątków występuje znany polski rekin giełdowy, który ma zamiar wprowadzić na GPW spółkę zajmującą się wydobyciem ropy.
 • Jedną z ważniejszych postaci książki jest prezes KNF, który z niewiadomych powodów okazuje się być multimilionerem dzięki grze na giełdzie.
 • Wreszcie, jedną z ważniejszych gazet finansowych w kraju jaka pojawia się w powieści jest Expres Finansowy.

Autor w mistrzowski sposób wplata w fikcyjną fabułę różne afery, spółki i postaci, które elektryzowały polskie życie gospodarcze w ostatnich latach. Lektura książki przedstawia realia w jakich, nam inwestorom indywidualnym, przyszło funkcjonować. Prezentuje relacje jaka wielokrotnie występuje na styku biznes, prasa, urzędnicy i prokuratura. Dzięki temu mamy okazję poszerzyć swoją świadomość na temat warunków rynkowych w jakich uczestniczymy. Osobiście nie porównywałbym książki Zielke z sagą Millenium Larssona. Różnica jest mimo wszystko znacząca, jak pomiędzy serią filmów „Szklana Pułapka” i „Psami” Pasikowskiego. Millenium jest całkowitą fikcją, a „Wyrok” ma za zadanie przedstawić realia polskiego życia gospodarczego ostatnich lat i robi to bardzo dobrze. Zdecydowanie polecam tę fascynującą książkę.

 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost